Skip to content
Menu
Menu

Nedá vám horúčava spať? Vyskúšajte tieto osvedčené spôsoby

Prečítať článok

12.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/antoniodiaz).

Leto je časom dovoleniek, slnečných lúčov a dlhých dní. Je to ale aj čas horúceho počasia, ktoré môže sťažovať pokojný spánok. Vysoké teploty môžu spôsobiť nespavosť, prebúdzanie sa počas noci a celkové nepohodlie. Ak sa vám počas horúcich nocí nedarí dobre sa vyspať, oplatí sa urobiť niekoľko zmien vo vašej rutine pred spaním.

Prečo sa nám počas horúčav tak ťažko spí?
Foto: shutterstock/antoniodiaz

Prečo sa nám počas horúčav tak ťažko spí?

Počas letných nocí je pre mnohých ľudí ťažké zaspať a na druhý deň ráno vstať oddýchnutý a plný života. Prečo sa to stáva? V prvom rade naše telo počas spánku prirodzene znižuje svoju teplotu, čo je pri vysokých teplotách ťažké. Teplo môže narušiť jednotlivé fázy spánku vrátane kľúčovej fázy REM. To vedie k nedostatočnej regenerácii.

Teplo môže narušiť jednotlivé fázy spánku vrátane kľúčovej fázy REM. To vedie k nedostatočnej regenerácii.
Foto: shutterstock/SpeedKingz

Okrem toho nadmerné potenie spôsobuje nepohodlie. Nedostatočná klimatizácia alebo vetranie v spálni zhoršuje pocit dýchavičnosti. Dlhšie dni a viac slnečného svitu v lete môžu tiež narušiť náš denný rytmus. Oneskoruje sa vylučovanie melatonínu, čo sťažuje zaspávanie. V dôsledku toho môže horúce počasie viesť k nedostatku spánku a únave.

Existuje však niekoľko trikov, ktoré sa dajú použiť. Horúce noci nás toľko nebudú obťažovať. Zaspíme pomocou nich ľahšie a ráno sa zobudíme oddýchnutí.

Dobre pripravená spálňa znamená dobrý spánok

Príprava spálne pred spaním je dôležitá bez ohľadu na ročné obdobie. V lete je to obzvlášť dôležitá úloha, ak sa chcete dobre vyspať. V prvom rade preto musíte zabezpečiť optimálnu teplotu v miestnosti v ktorej spíte. Podľa odborníkov je to približne 18 až 22 °C. Aby bola miestnosť chladná, je dobré počas dňa zatiahnuť okná a závesy. Zabráni sa tak prístupu horúceho vzduchu a slnečných lúčov. Večer, keď teplota klesne, môžete miestnosť vyvetrať.

V prvom rade preto musíte zabezpečiť optimálnu teplotu v miestnosti v ktorej spíte. Podľa odborníkov je to približne 18 až 22 °C.
Foto: shutterstock.com/Wolfilser

Okrem toho sa oplatí investovať do správnej posteľnej bielizne. Tá naše telo dodatočne nezahrieva. V lete sa rozhodnite pre ľahké, priedušné tkaniny. Sú nimi bavlna alebo ľan. Syntetické tkaniny naopak nie sú vhodné na horúce noci. Môžu zadržiavať teplo a zvyšovať pocit dusenia.

Ochlaďte si telo pred spaním

Pred spaním je dobré dať si vlažný kúpeľ alebo sprchu. Znížite tým telesnú teplotu. Voda by nemala byť príliš studená, aby ste nedostali teplotný šok. Mala by ale byť dostatočne chladná, aby sa vám uľavilo.

Pred spaním môžete skúsiť ochladiť posteľnú bielizeň. Ako na to? Pred spaním vložte obliečky na vankúše alebo prestieradlá na niekoľko minút do mrazničky. Poskytne to dočasný chladivý pocit, ktorý vám pomôže zaspať.

Hydratácia počas dňa pomáha aj v noci

Hydratácia počas dňa je veľmi dôležitá. Prejavuje sa aj na tom, ako sa budeme cítiť v noci. Preto je dobré piť veľa vody počas celého dňa. Vyhnete sa tak „doháňaniu“ správneho množstva tekutín tesne pred spaním. Počas horúcich nocí je ťažšie zaspať, čím sa ráno budete cítiť unavený. Najmä ak budete v noci odbiehať na toaletu.

Počas horúcich nocí je ťažšie zaspať, čím sa ráno budete cítiť unavený. Najmä ak budete v noci odbiehať na toaletu.
Foto: shutterstock/Alter-ego

Je tiež vhodné dbať na to, aby ste večer nepili kofeín a alkohol. Tie môžu dehydrovať organizmus, čo nám sťažuje zaspávanie.

To, čo jeme, ovplyvňuje náš spánok

Počas horúcich dní je lepšie vzdať sa ťažkých jedál a spracovaných potravín. Tieto potraviny sa veľmi dlho trávia.
Foto: shutterstock/Dean Drobot

Okrem hydratácie sa oplatí venovať pozornosť aj tomu, čo jeme. Najmä pri večeri. Počas horúcich dní je lepšie vzdať sa ťažkých jedál a spracovaných potravín. Tieto potraviny sa veľmi dlho trávia. Je tiež dobré zjesť posledné jedlo v dostatočnom časovom predstihu. Odporúča sa jesť najneskôr tri hodiny pred spaním. To poskytne vášmu telu čas na strávenie potravy a umožní vám sústrediť sa na odpočinok.

Relax pred horúcim spánkom

Pred spaním počas horúcich nocí je tiež dobré spoľahnúť sa na relaxačné techniky na uvoľnenie tela. Cvičenie meditácie alebo hlbokého dýchania pred spaním pomáha uvoľniť myseľ a telo. To následne uľahčuje zaspávanie aj v náročných podmienkach horúčav.

Modré svetlo, ktoré vyžarujú televízory, počítače a smartfóny, narúša tvorbu melatonínu.
Foto: shutterstock.com/SB Arts Media

Takisto je dobré nepozerať večer na obrazovky. Modré svetlo, ktoré vyžarujú televízory, počítače a smartfóny, narúša tvorbu melatonínu. Tento hormón je zodpovedný za náš spánok. V horúcom počasí, ktoré je samo o sebe pre organizmus náročné, je vhodné nepridávať mu na záťaži. Preto sa vopred vzdajte surfovania na internete alebo sledovania televízie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Tieto jednoduché produkty zlepšia váš spánok. Určite ich máte vo svojej kuchyni

Mesačné mlieko: pochúťka, ktorá každú noc privoláva Morfea a hlboký spánok

The post Nedá vám horúčava spať? Vyskúšajte tieto osvedčené spôsoby appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj