Skip to content
Menu
Menu

Nekoste trávnik týmto spôsobom. Zničí sa a bude vyzerať nevzhľadne

Prečítať článok

20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Skitterphoto).

Kosenie trávnika je činnosť, ktorá by sa mala vykonávať pravidelne, aby bol trávnik v dobrom stave. Na stav trávnika však nemá vplyv len pravidelnosť, pretože okrem nej sa musíme vyvarovať aj niektorých základných chýb, ktoré by mohli náš trávnik úplne zničiť. Pozrite sa, na čo si dať pozor a čo nerobiť, ak chcete mať estetický a udržiavaný trávnik.

Kosenie trávnika je činnosť, ktorá by sa mala vykonávať pravidelne, aby bol trávnik v dobrom stave.
Foto: Pixabay/Skitterphoto

Kosenie je dôležité nielen pre vzhľad trávnika, ale aj pre jeho zdravie a kondíciu. Prvé kosenie by sa malo vykonať v marci/apríli, keď tráva dosiahne výšku približne 8 cm. Musíme si však dať pozor, aby sme pri tomto postupe neurobili obľúbené chyby, ktoré by mohli náš trávnik úplne zničiť.

Aké najčastejšie chyby robíme pri kosení trávnika?

Kosenie trávnika by sa malo vykonávať pravidelne, ideálne raz týždenne. Keď však tráva rastie najsilnejšie, od polovice apríla do konca júna, oplatí sa kosiť dvakrát týždenne.

Pri kosení treba mať na pamäti niekoľko vecí, aby ste trávnik nepoškodili. Predovšetkým je dôležité, aby tráva pred kosením nebola vyššia ako 8 cm. Dôležité je tiež nekosiť naraz viac ako polovicu výšky. V horúcom počasí sa odporúča kosiť o niečo vyššie, aby sa pôda príliš nevysušila.

Častou chybou je aj kosenie trávy, keď je mokrá. To môže mať za následok nielen nerovnomerné kosenie, ale aj zvýšenie rizika chorôb trávnika. Preto by sme sa mali vyhnúť koseniu skoro ráno, keď je ešte rosa alebo keď nedávno pršalo. Mokro pokosený trávnik je často nevzhľadný, ošarpaný alebo príliš krátko pokosený.

K nášmu trávniku je tiež nešetrné kosiť trávu, ktorá vyrástla do značnej veľkosti, hneď na veľmi nízku výšku. Pravidlom je vždy kosiť trávu maximálne na polovicu jej dĺžky. V opačnom prípade to môže viesť k nevzhľadným holým miestam. Vzhľadom na to je lepšie kosiť ju o niekoľko centimetrov každých niekoľko dní, ako ju jednorazovo silno pokosiť.

Veľmi častou a pomerne závažnou chybou je aj príliš nízke a neskoré kosenie trávnika pred zimou.
Foto: Pixabay/Pexels

Kedy by sme mali naposledy pokosiť trávu?

Veľmi častou a pomerne závažnou chybou je aj príliš nízke a neskoré kosenie trávnika pred zimou. Často si myslíme, že trávnik by sme mali na konci sezóny silno pokosiť, pretože sa bude kosiť až na jar. To ho však môže výrazne poškodiť.

Tráva totiž v zime nerastie tak intenzívne ako v lete, pretože jej vegetácia sa výrazne spomalí. Okrem toho je tráva príliš pokosená na jeseň náchylnejšia na mráz. Okrem toho po ošetrení nemá šancu rýchlo zregenerovať a stáva sa náchylnejšou na napadnutie hubovými chorobami.

Zároveň je chybou aj to, ak sa trávnik na jeseň nekosí vôbec, pretože príliš dlhé steblá trávy môžu spôsobiť, že trávnik zapadne, čím sa obmedzí prísun vzduchu k rastlinám a prispeje sa k rozvoju hubových ochorení. Preto by sa posledné kosenie trávnika malo vykonať koncom októbra/začiatkom novembra v závislosti od teploty a správna výška po kosení by mala byť približne 4 – 5 cm.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy kosiť trávu po zime? Nie je vhodné sa ponáhľať. Jedna vec je dôležitá

Kedy kosiť trávu pred zimou? Ak tento termín zmeškáte, následky budú katastrofálne

The post Nekoste trávnik týmto spôsobom. Zničí sa a bude vyzerať nevzhľadne appeared first on Vášeň v tebe.