Skip to content
Menu
Menu

Nemusíte sa vzdať chleba, zemiakov a cestovín. Stačí jeden trik tesne pred jedlom

Prečítať článok

11.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/congerdesign).

Ľudia, ktorí chcú schudnúť pár kilogramov, sa často vzdávajú jedenia cestovín, chleba a zemiakov. Sú presvedčení, že sacharidy ich robia tučnými a ťažšie sa im chudne. Dietologička prezradila jeden trik, vďaka ktorému vám už tieto produkty nebudú robiť problém.

Robia vás sacharidy tučnými?
Foto: Pixabay/congerdesign

Vo svete dietológov sa dlhé roky vedie spor, či môžete jesť chlieb, zemiaky a cestoviny, keď chcete schudnúť. Niektorí ľudia sú proti, pretože veria, že tieto produkty sú príliš kalorické a namiesto toho, aby nám pomohli schudnúť, priberú. Iní veria, že sacharidy je možné jesť len do určitého času, iní zas veria, že ich možno zaradiť do jedálnička bez akýchkoľvek výčitiek svedomia.

Robia vás sacharidy tučnými? Dietológ vyvracia populárny mýtus

Posledná skupina má pravdu. Sacharidy samotné vás nerobia tučnými. Priberanie je spôsobené nadbytočnými kalóriami, nie špecifickými produktmi. Je chybou úplne vylúčiť z jedálnička zemiaky, cestoviny a chlieb. To môže viesť k nedostatku horčíka, vlákniny a vitamínu B. Avšak nadmerná konzumácia uhľohydrátov môže viesť k náhlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, takže musíte použiť zdravý rozum.

„Môžete jesť cestoviny a sacharidy, všetko s mierou. Ak máte vyváženú stravu, plnú pestrých, výživných produktov a z času na čas sa vystavíte cukru, umelému sladidlu alebo niečomu, čo obsahuje emulgátory, nebude to pre vašu zdravie“

– vysvetlila dietologička Emily English v rozhovore pre „Vogue„.

Robia vás sacharidy tučnými?
Foto: shutterstock.com/Artit Wongpradu

Čo je retrogradácia škrobu? Urobte to pred jedlom

Ak túžite po sacharidoch, vyberte si celozrnné produkty, pretože zvyšujú pocit sýtosti. Oplatí sa použiť aj jeden jednoduchý trik. Hovoríme o retrogradácii, v dôsledku ktorej škrob mení svoju štruktúru. Cestoviny alebo zemiaky uvaríme, necháme vychladnúť a potom zohrejeme. V prípade chleba dobre funguje mrazenie.

„Keď sú potraviny obsahujúce škrob varené a chladené aspoň 24 hodín, transformujú sa tak, že sú odolnejšie voči tráviacim enzýmom. To má za následok zníženie skokov glukózy po ich konzumácii“

– vysvetlil Mark Hyman, MD na svojom blogu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Semienka zmiešajte s vodou a aplikujte raz týždenne. Redukujú vrásky a zabraňujú tvorbe nových

Prečo sa mi chce spať a cítim sa po káve unavená? Tu je odpoveď

The post Nemusíte sa vzdať chleba, zemiakov a cestovín. Stačí jeden trik tesne pred jedlom appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj