Skip to content
Menu
Menu

Neporazí ich sucho ani vietor. Sú to najlepšie kvety na balkón. Sú odolné voči rozmarom počasia

Prečítať článok

3.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Isa Long).

Niektoré rastliny sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch na balkónoch a terasách. Tu je niekoľko našich obľúbených, o ktorých osud sa nemusíte príliš starať. Silné slnko ani nedostatok vody im neprekáža.

Ktoré kvety sadiť na balkón?
Foto: shutterstock/Isa Long

Balkónové prostredie je vhodné pre flexibilné rastliny. Vzhľadom na tieto špecifické požiadavky je väčšina takýchto rastlín jednoročných. Môžete ich pestovať na parapete, v závesných košoch alebo v tradičných stojatých nádobách. Dôležité je vedieť, ktoré druhy sú vhodné na svetlý, slnečný balkón a ich pestovanie a starostlivosť nebudú príliš náročné. Treba však pamätať na to, že ako každá rastlina budú potrebovať slnko, vodu a úrodný substrát.

Ktoré nenáročné kvety na balkón? Budú rodiť viac ako iné rastliny na terasu

Niektoré balkónové kvety sa dajú ľahko pestovať a krásne kvitnú na malých plochách, ako sú balkóny a terasy. Tieto rastliny sa cítia dobre na plnom, priamom slnečnom svetle.

Petúnia je klasika medzi balkónovými rastlinami. Očarí svojimi nádhernými kvetmi, ktoré kvitnú od mája do októbra. Vďaka množstvu odrôd a farebných variácií si každý nájde niečo pre seba. Petúnie sú medzi záhradkármi obľúbené, pretože sú nenáročné na pestovanie a pri pestovaní na správnom mieste nevyžadujú veľa starostlivosti. Je to skutočný milovník slnka, uprednostňuje miesto s dostatkom slnečného svetla, ale aj úkryt pred dažďom.

Cínia vyzerá vždy dobre, či už v záhone, nádobe alebo na balkóne. Miluje pobyt na plnom slnku a skutočne žiari vo svojej nádhere. Svojimi početnými žiarivo žltými kvetmi je vizuálnou pastvou, ktorá poteší mnohých. Navyše sú cínie odolné a ľahko sa o ne starajú.

Pelargónia je a vždy bude vládcom balkónových rastlín. Vďaka veľkému výberu odrôd si vyberie každý. Pelargónie sa vyrábajú vo vzpriamených aj previsnutých odrodách s kvetmi v širokej škále farieb. Pelargónie pochádzajú z Južnej Afriky a pri správnej starostlivosti odolávajú horúčavám a suchu, takže nie je divu, že milujú miesto na plnom slnku.

Petúnie pri pestovaní na správnom mieste nevyžadujú veľa starostlivosti.
Foto: shutterstock/Yui Yuize

Ktorá rastlina potrebuje k životu veľa slnka a málo vody? Rastliny na balkón orientovaný na juh

Rastliny, ktoré nevyžadujú časté zavlažovanie, sú druhy, ktoré sa vyznačujú tým, že nielen dobre uskladňujú vodu v stonkách a listoch, ale zvládnu aj sucho. Sú preto ideálne na balkón orientovaný na juh. Okrem toho je to spôsobené aj podmienkami, v ktorých rastú vo voľnej prírode.

Verbena je ideálna rastlina na pestovanie na okenných parapetoch alebo v závesných kvetináčoch. Tieto visiace kvety rozžiaria každý balkón alebo terasu nespočetnými trsmi počas celej sezóny. Na správny rast potrebuje priepustnú pôdu a slnečné miesto. Verbena je tiež odolná voči suchu, preto sa často používa ako skalnička.

Sukulenty sa pestujú pre svoje listy, ale v skutočnosti majú aj kvety a v teplých, slnečných balkónových záhradách môžu ich kvety dokonca pomôcť prilákať opeľujúci hmyz. Medzi najnápadnejšie patria tučnolist a kalanchoe.

Kalanchoe sa ideálne hodí na balkón.
Foto: shutterstock/Ivanka I

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najlepšie kvety na terasu. Na čo si treba dať pozor pri výbere rastlín?

Ktoré kvety na váš balkón? Osem krásnych rastlín – sú odolné a neuveriteľne jednoduché na pestovanie

The post Neporazí ich sucho ani vietor. Sú to najlepšie kvety na balkón. Sú odolné voči rozmarom počasia appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj