Skip to content
Menu
Menu

„Nešpáraj sa v nose, nie si prasa“? Nie len to. Vedci varujú pred vážnou chorobou

Prečítať článok

05.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miguel AF).

Vŕtanie a špáranie sa v nose sa považuje za neelegantné. Teraz sa ukazuje, že to môže byť aj nebezpečné. Vedci skúmajú vzťah medzi vírusmi a baktériami a Alzheimerovou chorobou. Podľa ich najnovších záverov môžu patogény dodávané do tela cez nos zvýšiť riziko demencie.

Je špáranie sa v nose nezdravé? Vedci varujú pred následkami.
Foto: shutterstock/Miguel AF

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí demenciou približne 55 miliónov ľudí na celom svete. V prípade 60-70 percent pacientov je to príznak Alzheimerovej choroby. Demencia sa nedá vyliečiť, ale môžete sa pokúsiť zmierniť jej príznaky a predovšetkým znížiť riziko vzniku demencie. Vedci už roky skúmajú príčiny. Je už známe, že gény aj prostredie zvyšujú riziko. Teraz sa ukázalo, že vírusy a baktérie, ktoré sa z nosa dostávajú do mozgu, môžu prispieť aj k rozvoju Alzheimerovej choroby, kam sa zasa dostávajú napr. pri špáraní sa v nose prstom.

Je špáranie sa v nose nezdravé? Vedci varujú pred následkami

Každý snáď aspoň raz v živote počul: „Nešpáraj sa v nose, nie si prasa.“ Toto je prax, ktorá sa nepovažuje za vítanú. Keď si položíme prst do nosa, bez ohľadu na dôvod, vnesieme do tela celý koktail mikroorganizmov. Najmä vtedy, keď si pravidelne neumývame ruky.

Vedci skúmajú vzťah medzi Alzheimerovou chorobou a vírusom herpes simplex alebo baktériami zodpovednými za stomatitídu a najnovšie aj medzi baktériou Chlamydia pneumoniae. Jej stopy sa našli v mozgoch ľudí, ktorí zomreli na pokročilú Alzheimerovu chorobu. Ako sa tam mohli dostať? Vedci naznačujú, že najkratšou cestou: cez nos.

Mikroorganizmy žijúce v nosovej dutine môžu spôsobiť chronické infekcie, ako je sinusitída. Niekedy zápal nespôsobuje viditeľné príznaky, ale ak pretrváva dlhší čas, môže nakoniec viesť k zápalu nervového systému. Poškodená nosová sliznica je diaľnicou pre baktérie a vírusy, ktoré napádajú čuchový nerv a následne centrálny nervový systém. Funguje okrem iného takto aj koronavírus.

Špárate sa v nose? Vedci majú zlé správy.
Foto: Pixabay/Jupilu

Špárate sa v nose? Buďte opatrný. Môžete riskovať Alzheimerovu chorobu

Americkí vedci pred časom skúmali potenciálny zdroj Chlamydia pneumoniae vstupujúceho do mozgu. Ukázalo sa, že u myší, ktorých nosová sliznica bola najprv poškodená a potom naočkovaná baktériami, sa po 72 hodinách našla v mozgu Chlamydia pneumoniae. Telo na prítomnosť votrelca reagovalo ukladaním proteínu beta amyloidu, ktorý je charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby.

V októbri 2023 „Biomolecules“ uverejnili článok „Neuroinflammation in Alzheimer’s Disease: A Potential Role of Nose-Picking in Pathogen Entry via the Olfactory System?“. Vedci z Western Sydney University v Austrálii dospeli k záveru, že špáranie sa v nose alebo rinotillexománia nie je pre telo bez rizika.

„Neurozápal pri Alzheimerovej chorobe môže byť – aspoň čiastočne – spôsobený patogénmi vstupujúcimi do mozgu cez čuchový systém“

– uviedli vedci.

Za jednu z príčin demencie a Alzheimerovej choroby sa považujú aj ložiská beta-amyloidu, proteínu s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorý dokáže chrániť mozog pred infekciami. Čo radia vedci? Okrem dodržiavania správnej hygieny rúk je lepšie zdržať sa strkania prsta do nosa.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Páli vás pokožka po opaľovaní? Vyskúšajte domáce prostriedky na spálenie od slnka

Pracujete pred počítačom? Toto ochorenie môže postihnúť aj vás! Zistite, ako sa mu vyhnúť

The post „Nešpáraj sa v nose, nie si prasa“? Nie len to. Vedci varujú pred vážnou chorobou appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj