09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalya Gregory).
Vyvoláva určité pochybnosti a mnohí záhradkári pri pohľade na ňu neisto prikyvujú. Niektorí ju totiž považujú za jahodu, iní tvrdia, že má bližšie k maline. V skutočnosti je však jednou z chutnejších alternatív týchto plodov. A hoci sa jej záhradníci obávajú, oplatí sa ju pozvať do vašej záhrady. Neskôr sa za to poďakujete.
Záhradníci stále o nej nemajú ani potuchy. Je to chutná alternatíva jahôd.
Foto: shutterstock/Natalya Gregory
V záhradách sa vyskytuje veľmi zriedkavo. Ešte zriedkavejšie v zeleninových záhradách. Aj keď sa pestovatelia malinojahôd ostýchajú ju používať, v kuchynských záhradách sa ešte stále často nevyskytuje. Celkom neprávom.
Malý krík, ktorý klamlivo vyzerá ako jahoda v kombinácii s malinou (odtiaľ pochádza jeho názov), je krížencom týchto rastlín, ale ide o samostatný druh. Pochádza z Japonska, kde sa prirodzene vyskytuje v lesoch na humusových pôdach. Hoci sa na Slovensku zatiaľ len nesmelo dostáva do záhrad, čoskoro sa môže stať skutočným hitom na záhradách.
Ako dlho trvá, kým malinojahoda začne rodiť? Zásady pestovania
Malinojahody zvyčajne dorastajú do výšky približne 40 cm a kvitnú koncom júna a začiatkom júla. V tom čase vytvára biele päťpočetné kvety, ktoré v auguste vystriedajú jedlé plody červenej farby so zaujímavou štruktúrou.
Aby sa tak stalo, malinojahody by mali byť umiestnené na slnečnom mieste (hoci sa nezľaknú ani polotieňa), v úrodnej a priepustnej, ale mierne vlhkej pôde s pH 6,0-6,5. Potom budú rodiť veľké a chutné plody. Malinojahoda plodí na jednoročných výhonkoch.
Malinojahoda: pestovanie. Prekvapuje nielen svojou chuťou, ale aj zložením.
Foto: shutterstock/FotoHelin
Akú pôdu má rada malinojahoda? Venujte pozornosť detailom
Čo sa dá urobiť, aby boli kríky dokonca preplnené plodmi? Nesmiete nezabudnúť na pravidelné zalievanie rastliny. Malinojahoda totiž zle znáša sucho, a hoci jarné dažde môžu byť pre jej rast dostatočné, v lete pri prílišnom slnku môže vyschnúť.
Dôležité je aj každoročné prerezávanie rastliny. To by sa malo vykonať na jar, pričom sa odstránia zvyšné minuloročné výhonky. Mimochodom, treba si uvedomiť, že malinojahoda rastie pomerne rýchlo – takže keď má ísť do kvetináča, odporúča sa vybrať o niečo väčší.
Je malinojahoda zdravá? Jej plody potešia nielen svojou chuťou
Keď sa vám v lete dostanú na tanier malinojahody, potešia vás predovšetkým svojou chuťou – pripomínajú sladké maliny a jahody, ale s jemným nádychom moruše. Ale nielen to. Koniec koncov, malinojahody sú nielen chutné, ale aj zdravé.
Nenápadné ovocie v sebe ukrýva cenné vitamíny – na čele s vitamínmi C, E a B, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi a posilňujú jeho imunitu. Podporujú tiež správny krvný obeh a regulujú krvný tlak.
Môžu sa jesť surové alebo sa pridávajú do dezertov, ako sú koláče alebo zmrzlina. Môžu sa použiť aj ako základ pre konzervy alebo šťavy. A odvďačia sa vám nielen výnimočnou chuťou.
Malinojahody sa môžu jesť surové alebo sa pridávajú do dezertov.
Foto: shutterstock/M.Nyusha
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyberajte a strihajte bez obmedzenia. Rýchlo doplnia nedostatok cenných vitamínov
Po zbere malín urobte jednu vec. Je to dôležitá vec. O rok zdvojnásobíte úrodu a budú sladké
The post Netradičná alternatíva k malinám a jahodám. Záhradkári si s údivom pretierajú oči appeared first on Vášeň v tebe.