Skip to content
Menu
Menu

Nie nadarmo sa jej hovorí „orgován juhu“. Kvitne 120 dní v roku

Prečítať článok

14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/nguyenthienlong).

Krík, ktorý rýchlo rastie a husto sa pokrýva kvetmi? Nemusíte hľadať ďaleko, pretože v našich zemepisných šírkach môžete zasadiť mnoho rastlín, ktoré tieto podmienky spĺňajú. Jedným z príkladov je lagerstrémia, ktorá nielen rýchlo rastie, ale dokáže aj kvitnúť až 120 dní v roku. Navyše jej pestovanie nie je zložité, ak jej poskytnete správne miesto.

V lete kvitnúca krása z Juhu!
Foto: pixabay/nguyenthienlong

Získajte informácie o lagerstrémii

Nápadný strom, ktorý rastie veľmi rýchlo a dosahuje výšku až päť metrov, je lagerstrémia. Jej charakteristickým znakom je bohaté kvitnutie, ktoré trvá od júla do začiatku októbra, teda približne 120 dní. Vtedy sa na korune objavujú nádherné kvety zhromaždené v latách. Kvety majú rôzne farby, všetko závisí od toho, ktorá odroda bola vysadená vo vašej oblasti. Práve pre jej bohaté a mohutné kvitnutie mnohí nazývajú lagerstrémiu „orgován juhu“.

Prednosti lagerstrémie? Je ich nespočetne veľa

Ukazuje sa, že bohaté kvitnutie nie je jediným charakteristickým znakom lagerstrémie. Hoci okvetné lístky na nej vydržia pomerne dlho, keď je jeseň v plnom prúde, nenápadné listy sa krásne sfarbia do zlata, čo jej len pridáva na šarme. Navyše, aj keď ich stratí, stále môže byť objektom pohľadov susedov. A to všetko vďaka svojej charakteristickej zvlnenej kôre, ktorá sa odlupuje a ktorá lagerstrémiu určite odlišuje od všetkých stromov. Hoci strom môže skutočne dosiahnuť značnú veľkosť, neznamená to, že je vhodný len do veľkých záhrad. Môžete si úspešne vybrať buď trpasličiu odrodu lagerstrémie, alebo ju jednoducho častejšie zastrihávať a tvarovať podľa svojich predstáv.

Lagerstrémia môže kvitnúť v rôznych farbách.
Foto: pixabay/sarangib

Dajte jej správne miesto

Chcete mať v záhrade lagerstrémiu? Nič jednoduchšie! Stačí, ak pre ňu vyberiete to správne miesto. Potrebuje polohu, ktorá je veľmi svetlá, ale zároveň chránená pred nárazmi vetra, ktoré by mohli zlomiť jemné stonky. Okrem toho je dôležitá aj pôda: musí byť úrodná, humusovitá a zároveň priepustná. Prečo? Pretože stojaca voda môže byť veľkou prekážkou. V lete jej nadbytok podporuje hnilobu koreňov, zatiaľ čo v zime môže ľahšie dôjsť k zamrznutiu koreňov, a to účinne bráni správnemu a bujnému kvitnutiu. Na druhej strane nedostatok vody znamená, že rastlina nevyzerá tak, ako by sme si želali, preto by sa mala polievať počas celého vegetačného obdobia a mali by sa používať hnojivá: viaczložkové hnojivá pre kvitnúce rastliny alebo domáce zmesi: napr. banánové hnojivo, kvasnicové hnojivo alebo nesolený varený zeleninový vývar.

Kedy vysievať lagerstrémie?

Záhradnícky kalendár hovorí jasne: lagerstrémie by sa mali vysádzať na jar. Neponáhľajte sa však, pretože mladé sadenice sú veľmi náchylné na mráz. Optimálny termín je druhá polovica mája, keď je len minimálna pravdepodobnosť záporných ranných a nočných teplôt. Lagerstrémia si nevyžaduje veľkú údržbu, ale napriek tomu sa oplatí na ňu pozorne dohliadať, aby ste sa uistili, že rastie správne. Najväčšou výhodou rastliny je, že kvitnú aj mladé rastliny, takže nemusíte čakať niekoľko sezón, kým vás obdarí svojím krásnym vzhľadom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo orgován nemá kvety? Jedna chyba a celá úroda je zbytočná. Radšej si vezmite záhradnícke nožnice

Nie ruže alebo astry. Perla našich starých mám je späť! Bude to skutočný hit v záhradách a na pozemkoch

The post Nie nadarmo sa jej hovorí „orgován juhu“. Kvitne 120 dní v roku appeared first on Vášeň v tebe.