Skip to content
Menu
Menu

Nielen na mäso. Dajte „kráľa korenia“ do nakladaných uhoriek. Budú chrumkavé a nestratia farbu

Prečítať článok

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/dimid_86).

Palina dračia sa niekedy nazýva „kráľom korenia“ pre svoju intenzívnu arómu a ľahké pestovanie. Spája sa najmä s mäsom a rybami, ale možno ho použiť aj na dochutenie šalátov, zemiakov a uhoriek. Na čo sa estragón (Palina dračia) používa, ako sa pestuje a ako sa dá použiť na dochutenie uhoriek?

Palina dračia sa niekedy nazýva „kráľom korenia“ pre svoju intenzívnu arómu a ľahké pestovanie. Spája sa najmä s mäsom a rybami.
Foto: shutterstock.com/dimid_86

Palina dračia je obľúbená bylinka, ktorá sa môže používať čerstvá aj sušená. Používa sa nielen v kuchyni, ale aj v liečiteľstve, ale môže sa pestovať aj ako okrasná rastlina. Ako sa staráte o estragón a ako ho používate v kuchyni?

Ako pestujete Palina dračia? Zistite, kedy a kam ju sadiť

Z kulinárskeho hľadiska sú najdôležitejšie listy. Sú úzke a dlhé, s jemne zužujúcimi sa koncami, vyrastajú z dlhých a tuhých stoniek. Pokiaľ ide o okrasné vlastnosti estragónu, rastlina vytvára žlté alebo biele kvety. Tie sa, žiaľ, málokedy naplno rozvinú, hoci veľa závisí od starostlivosti a podmienok. Palinu dračiu možno pestovať v záhrade aj v kvetináči. Kde pestovať Palinu dračiu? Ideálne je vybrať slnečné alebo mierne zatienené miesto, chránené pred vetrom. Pôda by mala byť úrodná, mierne vlhká a mierne kyslá. Estragón vysádzajte z odrezkov do zeme v apríli a máji.

Kedy krájame Palinu dračiu? Podobne ako iné bylinky, aj Palinu dračiu môžete zbierať počas celej sezóny. Ak sa chystáte bylinu odstrániť, najlepšie je odrezať stonky v júli alebo auguste, teda pred kvitnutím. Ponechajte 2 alebo 3 stonky, aby rastlina mohla dorásť.

TIP! Ak pestujete Palinu dračiu v kvetináči, nezabudnite vodu z nej vypustiť. Dôležité sú otvory na dne a tiež je dobré posypať dno kvetináča vrstvou hrubého keramzitu. Palina dračia neznáša stojatú vodu.

V ľudovom liečiteľstve bol Palina dračia známa ako hadia bylina, pretože jej korene pripomínajú hady. Používal sa okrem iného pri bolestiach hlavy alebo na trávenie.
Foto: shutterstock/fizkes

Nielen na mäso a šaláty. Koľko Paliny dračiej do nakladaných uhoriek?

V ľudovom liečiteľstve bol Palina dračia známa ako hadia bylina, pretože jej korene pripomínajú hady. V ľudovom liečiteľstve sa používal okrem iného pri bolestiach hlavy alebo na trávenie. Dnes sa s ním najčastejšie stretávame v kuchyni. Listy Paliny dračiej sú veľmi aromatické, s intenzívnou vôňou a chuťou. Mladé listy trochu pripomínajú aníz, staršie listy sú horkejšie, a preto je lepšie sa im vyhnúť.

Keďže Palina dračia má veľmi intenzívnu chuť, oplatí sa ním ochucovať hneď od začiatku a začať s malými porciami. Príliš veľa ho spôsobí, že v pokrme bude úplne dominovať. Do akých jedál sa Palina dračia môže použiť? Je vhodný nielen do rýb, jahňacieho, kuracieho a bravčového mäsa. Oplatí sa ho pridať aj do ťažko stráviteľných jedál:

zemiaky,

marinády na mäso, najmä na divinu, teľacie mäso a hydinu,

šalátové dresingy a šaláty,

polievky,

kyslá kapusta,

bylinné octy.

Málokto si uvedomuje, že Palina dračia je výborným doplnkom nielen do kyslej kapusty, ale aj do uhoriek. Najlepšie sa hodia čerstvé listy. Keď sa hodia do pohára s nakladanými alebo malými solenými uhorkami, dodajú im nezvyčajnú korenistú, mierne anízovú arómu a zároveň zabránia tomu, aby uhorky popraskali, stratili farbu, pokazili sa a zostali chrumkavé a pevné. Koľko Paliny dračiej do nakladaných uhoriek? Aby ste to nepreháňali, pridajte približne 1 čajovú lyžičku listov na jednu nádobu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ošúpeme, nastrúhame a pridáme tajnú ingredienciu. Takúto nátierku ste nejedli

Nikdy ich nesaďte vedľa bazalky. Tieto bylinky sa navzájom nemajú rady

The post Nielen na mäso. Dajte „kráľa korenia“ do nakladaných uhoriek. Budú chrumkavé a nestratia farbu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj