Skip to content
Menu
Menu

Nikdy nekupujte takéto banány. Nejde o hnedé škvrny

Prečítať článok

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Alexas_Fotos).

Banány sú exotické ovocie, ktoré je na Slovensku veľmi obľúbené. Ľahko ich dostanete prakticky v každom obchode s potravinami a ich cena nie je vysoká. Sú chutné, zdravé a ľahko stráviteľné, ale musíte byť ostražití. V niektorých prípadoch nám môžu banány vážne uškodiť.

Banány sú exotické ovocie, ktoré je na Slovensku veľmi obľúbené. Ľahko ich dostanete prakticky v každom obchode s potravinami a ich cena nie je vysoká
Foto: Pixabay/Alexas_Fotos

Možno ste sa stretli s názorom, že by ste nemali jesť koniec banánu. To je, samozrejme, nezmysel. Neskrýva sa v ňom žiadne zlo, červy ani baktérie. Vôbec ho netreba olúpať ani vyhadzovať. Banány s hnedými škvrnami môžete tiež bez obáv jesť. Šupka je znakom zrelosti – ovocie bude sladšie a rovnako zdravé ako žlté.

Na vzhľade banánu je však jeden charakteristický detail, ktorý stojí za zmienku. Jeho prítomnosť by vás mala znepokojovať. Ide o mechanické poškodenie, vďaka ktorému sa v plodoch môžu množiť škodlivé baktérie, vírusy alebo plesne. Vyhnite sa tiež banánom, ktoré majú mäkké škvrny, nepríjemne zapáchajú alebo z nich vyteká tekutina. Je to signál, že sa kazia a nemali by sa ďalej konzumovať.

Tmavočervená alebo hnedá čiara

Tmavočervená alebo hnedá čiara prechádzajúca stredom banánu alebo škvrny tejto farby na povrchu plodu sú tiež znepokojujúcim znakom. Tento charakteristický znak naznačuje, že banán bol pravdepodobne napadnutý plesňou druhu nigrospora. Najčastejšie nepredstavuje hrozbu pre človeka. Teda pokiaľ na ňu nie sme alergickí. Bohužiaľ, to sa dozvedáme až po tom, čo sa to stane, preto je lepšie takéto banány pre vlastnú bezpečnosť nejesť.

Banány sú veľmi zdravé. Poskytujú vitamíny A, B, C, E a K a minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, zinok a mangán.
Foto: Pixabay/fudowakira0

Banány sú veľmi zdravé. Poskytujú vitamíny A, B, C, E a K a minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, vápnik, železo, zinok a mangán. Sú dobrým zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže sú nenahraditeľné počas cvičenia alebo po ňom. A keďže sú ľahko stráviteľnou potravinou, môžu ich konzumovať deti, seniori a ľudia, ktorí majú žalúdočné problémy.

Je však dôležité si uvedomiť, že aj čerstvé a kvalitné banány môžu poškodiť úplne zdravého človeka. A to všetko kvôli jednej chybe, ktorú robí väčšina ľudí. Tá spočíva v tom, že nie každý banán umyje. Pritom je to potrebné napriek tomu, že ho lúpeme zo šupky. Kontaminanty, baktérie alebo zvyšky pesticídov na šupke si potom ľahko nájdu cestu na jedlú časť. Výsledkom sú žalúdočné problémy.

Pri nákupe banánov sa oplatí zachovať striedmosť. Tieto plody rýchlo dozrievajú a pomerne rýchlo sa kazia, aj keď ich uchovávate v chladničke. Aby neprišli nazmar, je lepšie nerobiť si veľké zásoby.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Banány bez hnedých škvŕn až 15 dní. Pomôže vám s tým obyčajná voda

Mnohí ľudia túto chybu pri banánoch robia nevedomky. A potom prekvapenie, že vám niečo lieta v bruchu

The post Nikdy nekupujte takéto banány. Nejde o hnedé škvrny appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj