Skip to content
Menu
Menu

Nikdy nevyhadzujte kávovú usadeninu. Čučoriedka vám poďakuje

Prečítať článok

17.4.2024 Redakcia Vášeň v Tebe (Foto: shutterstock/ThamKC).

Ranná káva popíjaná na terase s výhľadom do krásnej záhrady je pravdepodobne najlepší spôsob, ako začať deň. Ak máte radi „malú čiernu“ a zároveň máte kúsok svojej zelenej oázy, je to ideálne, pretože kávovú usadeninu môžete použiť ako prírodné hnojivo pre vaše rastliny.

Kávová usadenina je skvelým zdrojom minerálnych látok.
Foto: shutterstock/ThamKC

Prečo je kávová usadenina vhodným hnojivom pre čučoriedky?

Mleté kávové zrná alebo inými slovami, kávová usadenina, z ktorej sa varí tento aromatický a povzbudzujúci nápoj, môže byť vynikajúcou výživou pre rastliny v záhrade. Kávová usadenina je totiž skvelým zdrojom minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné na to, aby rastliny správne prosperovali.

Zemina obsahuje okrem iného dusík, fosfor, horčík, draslík, meď, teda prvky, ktoré sú veľmi dôležité pre udržanie rastlín v dobrej kondícii.

Kávová usadenina ako hnojivo je okrem iného ideálna pre čučoriedky. Káva má mierne kyslú reakciu a tu uvedené čučoriedky majú veľmi rady vhodne okyslenú pôdu.

Ako vyrobiť hnojivo z pôdy pre čučoriedky?

Príprava živín na báze kávovej usadeniny je veľmi jednoduchá, zvládne ju aj záhradný amatér. Kávová usadenina by sa mala primiešať do pôdy vždy, keď začnete sadiť alebo presádzať rastlinu, ale nič vám nebráni aplikovať usadeninu do pôdy aj preventívne.

Príprava živín na báze kávovej usadeniny je veľmi jednoduchá.
Foto: shutterstock/New Africa

Usadeninu z vypitej kávy primiešajte do vrchnej vrstvy pôdy, v ktorej rastie rastlina. Ak je kávová usadenina zhutnená do brikety, napríklad pri varení kávy v kávovare, mala by sa jemne zahrabať okolo rastliny a prikryť mulčovaním.

Kávovú usadeninu môžeme použiť aj na prípravu roztoku na zalievanie čučoriedok. Do hrnca nasypeme 3 polievkové lyžice kávovej usadeniny a zalejeme ich 5 litrami vody. Túto zmes necháme cez noc odstáť. Tesne pred zalievaním čučoriedok zmes dôkladne premiešajte.

Zalievací roztok by sa mal aplikovať raz týždenne a to od začiatku jari do konca augusta, poprípade začiatkom septembra.

Redakcia Vášeň v Tebe.

Súvisiace články:

Vysaďte čučoriedky vedľa týchto rastlín. Budú fungovať lepšie ako hnojivo. Nazbierate celé vedro ovocia

Stačí jedna polievková lyžica na 10 litrov vody. Čučoriedkam neodoláte

The post Nikdy nevyhadzujte kávovú usadeninu. Čučoriedka vám poďakuje appeared first on Vášeň v tebe.