Skip to content
Menu
Menu

Nikdy to nerobte pri zalievaní paradajok. Zvädnú a prinesú málo ovocia

Prečítať článok

13.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/AndreasGoellner).

Zdá sa, že zalievanie rastlín je jednoduché umenie a nevyhnutná činnosť na zabezpečenie správnych podmienok rastu. Ukazuje sa však, že bez významu nie je ani to, ako sa táto činnosť vykonáva. V prípade paradajok môže nesprávna zálievka premrhať všetku námahu vynaloženú na ich pestovanie. Prezradíme vám, aké chyby by ste pri zalievaní paradajok nemali robiť a ako to správne robiť.

Ako správne zalievať paradajky?
Foto: Pixabay/AndreasGoellner

V tomto ročnom období by mali byť už pripravené sadenice paradajok. Pomaly sa blíži čas ich vysádzania do skleníkov, čoskoro aj do zeme. Aby ste zabezpečili ich správny rast, musíte zabezpečiť správnu hydratáciu. Najčastejšie sa to robí pomocou kanvy. Ak si chcete pochutnať na šťavnatých paradajkách, mali by ste sa pri zalievaní vyvarovať jednej jednoduchej chyby. O čo presne ide?

Takéto zalievanie môže vážne poškodiť paradajky

Niekedy sa pri polievaní nevenuje pozornosť tomu, či voda ide priamo do zeme alebo či sa dotýka rastliny. V prípade paradajok to nie je bez významu. Závažnou chybou, ktorá im môže uškodiť, je poliať ich listy vodou.

Takéto pôsobenie môže viesť k hubovým chorobám, pretože paradajky sú na ne mimoriadne náchylné. Vlhké prostredie podporuje okrem iného výskyt peronospóry a hnedej škvrnitosti listov. Podobne vlhké listy môžu podporovať rozvoj iných škodcov, ako sú vošky. Tomu sa dá vyhnúť správnym zalievaním rastlín.

Mokré listy tiež podporujú spálenie od slnka. Ak sa tak stane, listy zožltnú, zhnednú alebo dokonca uschnú. To rozhodne neprospieva správnemu rastu. To môže mať za následok aj slabé ovocie. Rastlina vloží energiu do sušenia listov namiesto toho, aby sa zamerala na správny rast plodov.

Ako správne zalievať paradajky?
Foto: Pixabay/Zdeněk Chalupský

Ako správne zalievať paradajky?

Pravidlo je jednoduché – paradajky nemôžete zalievať na listy. To platí pre mladé sadenice aj pre už pestované. Vzniká teda otázka: ako správne zalievať paradajky? Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré vám určite pomôžu pri pestovaní dobrých plodín.

V prvom rade treba zalievať pri koreňoch, nie pri listoch. Ľahko sa tak vyhnete ich zbytočnému namočeniu. Túto aktivitu sa oplatí robiť večer alebo skoro ráno, keď slnko nesvieti tak silno.

Na polievanie je najlepšie použiť zálievku so sitkom, vďaka ktorému sa voda rovnomerne rozleje po pôde. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby boli vaše paradajky pravidelne, ale správne hydratované. Preto sa odporúča polievať riedko, ale výdatne, vďaka čomu sa voda dostane do hlbších vrstiev zeme.

Správna zálievka a správna starostlivosť budú mať za následok bohatú úrodu. Preto sa oplatí postarať sa o dobrú polohu, pravidelne kontrolovať rastliny na choroby a škodcov a zalievať pôdu, nie listy paradajok.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto infúzia ochráni paradajky pred škodcami. Pre zdravé ovocie pravidelne zalievajte

Posilňujúce hnojivo so škoricou. Polievajte ním svoje sadenice paradajok, aby boli silné a zdravé

The post Nikdy to nerobte pri zalievaní paradajok. Zvädnú a prinesú málo ovocia appeared first on Vášeň v tebe.