Skip to content
Menu
Menu

Nové usmernenia o „nadprirodzených“ javoch. Vatikán sprísňuje normy

Prečítať článok

18.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Riccardo De Luca – Update).

Vatikán v piatok prijal nové normy na riešenie údajných nadprirodzených javov. Dikastérium pre náuku viery vydalo v tejto veci dokument schválený pápežom.

Pápež František.
Foto: shutterstock/Riccardo De Luca – Update

V súčasnosti platné normy týkajúce sa javov, ktoré možno považovať za nadprirodzené, pochádzajú z roku 1978. Dikastérium pre náuku viery zistilo, že nezodpovedajú dobovej realite.

„Vatikán povedal, že v súčasnosti sa správy o zjaveniach alebo plačúcich Madonách rýchlo šíria a môžu poškodiť veriacich, ak sa podvodníci pokúšajú zarobiť peniaze alebo manipulovať s vierou ľudí“

– uviedla agentúra AP.

Vatikán sprísňuje pravidlá týkajúce sa zjavení a iných javov

Informačný portál Svätej stolice Vatican News upozorňuje, že v predchádzajúcom storočí bolo veľa prípadov, keď miestni biskupi považovali niečo za nadprirodzený jav a vtedajšie Sväté ofícium zaujalo iný postoj.

„Boli aj prípady, keď jeden biskup vyjadril istý názor a jeho nástupca opačný názor (o tom istom fenoméne)“

– poznamenáva Vatican News.

V úvode dokumentu Dikastéria pre náuku viery sa opakuje, že žiaden veriaci nie je povinný veriť v zjavenia alebo iné nadprirodzené javy, aj keď sú cirkevnými autoritami po stáročia schválené. Dokument uvádza, že takéto javy môžu priniesť duchovné ovocie.

Naznačuje však, že niekedy boli použité na získanie zisku, moci, verejnej slávy alebo nadvlády nad inými ľuďmi. Často boli výsledkom podvodu alebo mýtománie. Okrem úplne výnimočných prípadov sa rozhodlo o tom, či ide o nadprirodzený jav, nerozhodovať. Na vyšetrenie takýchto udalostí boli zavedené prísne postupy.

Štúdiu a hodnotenie schvaľuje Dikastérium

Podľa nových postupov bude biskup povinný fenomén preskúmať a následne predložiť jeho posúdenie na schválenie Dikastériu. Je možné prijať jeden zo šiestich stupňov. Žiadny z nich nevyjadruje istotu, že jav je skutočne nadprirodzený. Hodnotenie „nihil obstat“ znamená, že v danej „duchovnej skúsenosti“ boli rozpoznané „znamenia práce Ducha Svätého“ a neboli zistené žiadne „zvlášť kritické alebo rizikové aspekty“.

Toto hodnotenie znamená, že fenomén sa môže šíriť. Nakoniec sa spisy daného prípadu postúpia na schválenie Dikastériu pre náuku viery.

„Dikastérium preto pristúpi k preskúmaniu dokumentácie prípadu, pričom posúdi morálne a doktrinálne prvky tejto skúsenosti a jej využitie, ako aj Votum diecézneho biskupa“

– čítame v usmerneniach.

František sa k niektorým zjaveniam viackrát vyjadril skepticky.

„Preferujem Madonu ako matku, našu matku, nie ženu vedúcu telegrafný úrad, ktorá posiela správy každý deň v presne stanovený čas“

hovoril pápež v súvislosti so zjaveniami v Medžugorí.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Estónsko ponúka tento ostrov na predaj. Nezvyčajná aukcia. Dve eurá za meter štvorcový

Čo sa deje s Františkom? Vatikán rozhodnutie pápeža nevysvetlil

The post Nové usmernenia o „nadprirodzených“ javoch. Vatikán sprísňuje normy appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj