Skip to content
Menu
Menu

Očistite cibuľu od šupiek a vložte ju do rúry. Už ich nikdy nevyhodíte

Prečítať článok

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/plantyou).

V kuchyni nie je miesto pre potravinový odpad. Dokážeme úspešne využiť potenciál každej ingrediencie. Väčšina zvyškov môže nájsť využitie, a to je jednoduchá cesta k ekologickému životnému štýlu. Viete, čo robiť so šupkami z cibule? Ukázalo sa, že majú zaujímavé vlastnosti.

V kuchyni nie je miesto pre potravinový odpad. Dokážeme úspešne využiť potenciál každej ingrediencie.
Foto: instagram.com/plantyou

Keď pripravujeme ovocie a zeleninu na konzumáciu, často sa zbavujeme šupiek a považujeme ich za odpad. Ukazuje sa, že je to veľká chyba. Niektoré z nich môžeme použiť veľmi kreatívnym spôsobom, a tak nič nevyhodiť. To je skvelá správa pre tých, ktorí sa venujú ekologickému životnému štýlu.

Čo robiť so šupkami? Nevyhadzujte ich a vyrobte si korenie

Používateľka @plantyou sa na svojom Instagrame podelila o senzačný nápad na výrobu domáceho korenia zo šupiek z cibule a cesnaku. Ukázalo sa, že môžeme využiť celú túto zeleninu a nevyhodiť pritom ani kúsok. Pri varení odložte šupky na jedno miesto, a keď nazbierate väčšie množstvo, pokračujte ďalej.

Na začiatku by sa škrupiny mali namočiť do vody s octom, aby sa zbavili všetkých nečistôt. Potom ich položte na uterák a dôkladne vysušte. Veľký plech na pečenie vyložte papierom na pečenie a očistené šupky rovnomerne rozložte po plechu. Rúru predhrejte na 60 stupňov a sušte niekoľko hodín, kým nie sú chrumkavé. Na samom konci vložíme šupky do šálkového mixéra, rozdrvíme na prášok a nasypeme do vzduchotesnej nádoby. Naše korenie je pripravené na použitie.

Na čo sa dajú použiť cibuľové šupky? Majú mnoho využití, nielen v kuchyni

Všetci vieme, že vďaka cibuľovým šupkám môžeme farbiť vajíčka na veľkú noc. Ukazuje sa však, že je to rovnako zaujímavé farbivo na vlasy. Oplach z cibuľových šupiek je prírodný spôsob, ako stmaviť šedivé pramene. Ak si chcete pripraviť domácu kúru na stmavnutie, uvarte šupky z niekoľkých cibúľ v pohári vody a nechajte vychladnúť. Potom do nej namočte vlasy a nechajte pôsobiť približne 30 minút. Po uplynutí tejto doby vlasy umyte jemným šampónom a kúru zopakujte po dvoch týždňoch. Najlepšie výsledky zaznamenáte pri pravidelnom používaní. Sivé vlasy budú menej viditeľné a farby z drogérie môžete úspešne odložiť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Začala cibuľa žiť vlastným životom a klíči? Môžete sa otráviť?

Nakrájajte ju, vložte do nádoby a zalejte vodou. Cibuľa narastie taká veľká, že ňou ohúrite celú rodinu

The post Očistite cibuľu od šupiek a vložte ju do rúry. Už ich nikdy nevyhodíte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj