Skip to content
Menu
Menu

Opečiem ich v rúre a rozomeliem v mixéri. Hortenzia ožíva už po jednej dávke

Prečítať článok

8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lux pictura).

Pútavá krása hortenzií núti nielen skúsených, ale aj začínajúcich záhradkárov vysádzať ich na svojich pozemkoch. Táto rastlina sa cíti v slovenských klimatických podmienkach ako doma, ale niekedy sa jej môže zhoršiť zdravotný stav. Ako môžete rastlinu posilniť zvnútra a podporiť bohaté kvitnutie v letnom období? Odpoveďou sú domáce živiny, ktoré pripravíte z produktov, ktoré už zvyčajne máte po ruke.

Aké prípravky by ste mali použiť na hnojenie hortenzie počas jarnej/letnej sezóny?
Foto: shutterstock/Lux pictura

Kedy hnojiť hortenzie?

Hnojenie hortenzií nie je zložitá operácia, ale ak nedodržíte niekoľko základných pravidiel, môžete svoju dobre ošetrovanú rastlinu poškodiť. S používaním vhodných prípravkov je vhodné začať po zime, najlepšie koncom marca a začiatkom apríla. Od týchto mesiacov bude potrebné rastlinu pravidelne prikrmovať počas celého vegetačného obdobia. Skúsení záhradníci upozorňujú, že práve na jar a v lete rastie hortenzia najintenzívnejšie.

Počas tohto obdobia sa odporúča aplikovať hnojivá 1-2 krát mesačne. Hortenzie potrebujú na správny rast prípravky bohaté na dusík. Práve tento prvok stimuluje rast rastliny. Nezabudnite však s ich aplikáciou prestať najneskôr v auguste. Odvtedy bude mať rastlina dostatok času na prípravu na zimu. Špecializovaní ošetrovatelia rastlín zdôrazňujú, že nemusíte používať drahé prípravky z obchodov. Rovnako dobre fungujú aj doma vyrobené živiny. Ktoré zložky sa oplatí zaobstarať si do zásoby?

Banánové hnojivo pre hortenzie

V plnosti jari úplne zabúdate na dlhú a studenú zimu. Je to ideálny čas na aplikáciu výživného hnojiva na hortenzie. Obchody a záhradné centrá ponúkajú veľký výber mnohých produktov vrátane hnoja, kompostu, biohumusu alebo organického krmiva. Ak si nie ste istí, čo bude pre hortenzie najlepšie, nechajte si poradiť od skúsených záhradníkov.

Ako veľmi účinné domáce hnojivo sa odporúča hnojivo z banánových šupiek.
Foto: shutterstock/m.dipo

Na základe dlhoročnej praxe radia zakopávať banánové šupky pod hortenzie. Tento triviálny patent poskytuje rastline cenné živiny, aby mohla neustále uspokojovať svoje potreby. Alternatívna metóda spočíva v sušení zvyškov banánov v rúre, ich rozdrvení v mixéri a následnom štedrom rozsypaní okolo rastliny.

Banánová kaša na zalievanie hortenzií

Na posilnenie hortenzie použite banánové šupky ďalším zaujímavým spôsobom. Zvyšky plodov môžete použiť na prípravu výživného hnojiva. Ako si takýto prípravok pripravíte? Začnite tým, že nazbierate niekoľko alebo niekoľko desiatok šupiek, ktoré potom nakrájate na malé kúsky a vložíte do suda. Hlavnú zložku zalejete filtrovanou vodou a odložíte na dva týždne. Nezabudnite odvar miešať každé 2 – 3 dni. Po uplynutí tejto doby hnojivo zriedite vodou v pomere 1:10 a hortenzie vysadené v záhrade zalejete.

Ovosný kondicionér na rastliny

Ďalším domácim prípravkom, ktorý nielenže dodáva hortenziám potrebné živiny, ale zároveň zlepšuje kvalitu pôdy, je ovsená voda. Na jej prípravu potrebujete len tri prísady. Stačí, ak vo veľkej miske alebo nádrži zmiešate jednu polievkovú lyžicu biohumusu, jednu polievkovú lyžicu ovsených vločiek a liter dažďovej alebo filtrovanej vody.

Keď sú ingrediencie dôkladne premiešané, prikryte ich utierkou a nechajte cez noc. Hotový odvar nemusíte ďalej riediť vodou. Stačí naliať ovsenú vodu do kanvy a začať zalievať. To poskytne dostatok hnojiva pre jeden stredne veľký krík hortenzie. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky a tešiť sa zo sviežej a kvitnúcej rastliny, nezabudnite aplikovať hnojivo približne každých 10 dní.

Ďalšie skvelé domácé hnojivo, ktoré môžete použiť, predstavuje ovsená voda.
Foto: shutterstock/kazmulka

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chcete rozmnožiť hortenziu? Nenájdete rýchlejší spôsob

Zotaví sa zamrznutá hortenzia? Skôr než ju odpíšete, vyskúšajte tento trik záhradníka

The post Opečiem ich v rúre a rozomeliem v mixéri. Hortenzia ožíva už po jednej dávke appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj