Skip to content
Menu
Menu

Osy považujú sezónu za otvorenú. Tu je to, čo ich priťahuje ako magnet

Prečítať článok

16.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/planet_fox).

Jar je v plnom prúde. Určite budeme tráviť viac času vonku alebo si objednáme vetranie bytu. V tomto období je tiež aktívnejší hmyz, ten užitočný aj ten, s ktorým by sme sa radšej nestretli. Napríklad osy sú niekedy agresívne a nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Nemusíme sa kvôli nim vzdávať výletu do prírody alebo tesne zatvárať okná. Stačí vedieť, ako osy odradiť.

Jar je v plnom prúde. Určite budeme tráviť viac času vonku alebo si objednáme vetranie bytu.
Foto: Pixabay/planet_fox

Sú osy nebezpečné?

Každý vie, aké sú osy, a nemajú najlepšiu povesť. Predovšetkým panuje názor, že sú mimoriadne agresívne a môžu bezdôvodne zaútočiť na človeka. Pravdou je, že môžu bodnúť a to mnohokrát – pri obrane hniezda alebo keď sa cítia ohrozené. Preto keď s nimi prídeme do kontaktu a letia k nám, je lepšie zachovať pokoj, pretože nervózne mávanie rukami, fúkanie na ne alebo snaha zabiť ich môže vyprovokovať k útoku. Ako vieme, bodnutie osou je bolestivé, ale nie vždy nebezpečné. Pokiaľ človek nie je alergik a nemôže dostať anafylaktický šok, čo je stav reálne ohrozujúci život.

Čo priťahuje osy?

Nie je ťažké uhádnuť, že osy priťahujú kvetinové vône: nielen tie prirodzené z rastlín, ale aj umelé, napríklad parfumy. Za mimoriadne lákavé považujú aj ovocie a sladké potraviny: koláče, sladkosti alebo nápoje. To však nie je všetko. Hmyz môže lietať aj na čerstvé alebo už pripravené mäso, likéry a farby, laky a odpad. Na druhej strane ich môžu mimoriadne lákať farby, napr. naše oblečenie, t. j. kvetinové vzory, ale aj jasné farby oblečenia: napr. žltá alebo oranžová.

Stojí za to vedieť, že osy si pamätajú, kde nájdu potravu. Preto ak raz priletia do nášho domu alebo záhrady, je veľká pravdepodobnosť, že návštevy os budú častejšie.

Ako odpudzovať osy?

Skôr ako sa uchýlite k radikálnym opatreniam, je vhodné vedieť, ako sa pred osami chrániť. Najlepšie je chrániť svoj domov pevne, napr. inštaláciou sietí proti komárom do okien, ktoré poskytujú bariéru proti väčšine hmyzu a umožňujú voľné vetranie domu. A neusnadňujte osám hľadanie potravy vo vašej domácnosti: pravidelné upratovanie sa musí stať zvykom a nápoje a ovocie by sa mali držať ďalej, aby svojou vôňou nepriťahovali hmyz.

Čo ak chceme ísť von? Ak plánujete byť vonku na terase, oplatí sa použiť voňavé patenty, ktoré osy nemajú rady. Čo sa oplatí používať? Výber je značný:

éterické oleje (klinček, čajovník),

ocot,

pražená káva.

Niektorí tvrdia, že osy neznášajú vôňu citrónov. Ak chcete sedieť vonku, môžete ovocie rozkrojené na polovice položiť na stôl. Na zosilnenie účinku tohto patentu možno do citróna zapichnúť klinčeky.

Hoci osy majú rady vôňu rastlín, existujú aj rastliny, ktoré ich odpudzujú. Preto sa oplatí pestovať bylinky buď v kvetináčoch a postaviť ich na parapet, alebo ich vysadiť v záhrade. Na čo je potrebné pamätať? Bazalka, mäta, tymián, majorán a cesnak. Je to dvojnásobná výhoda, pretože sa koniec koncov dajú smelo použiť v kulinárskom umení.

Osy nemáme radi, bojíme sa ich alebo sme na ne alergickí. Hoci mnohí ľudia potom siahajú buď po plácačkách, alebo chemikáliách, aby sa s hmyzom konečne vysporiadali
Foto: pexels.com/Pixabay

Je potrebné likvidovať osy?

Osy nemáme radi, bojíme sa ich alebo sme na ne alergickí. Hoci mnohí ľudia potom siahajú buď po plácačkách, alebo chemikáliách, aby sa s hmyzom konečne vysporiadali, stojí za to vedieť, že – v rozpore so zdaním – sú osy užitočné. Prečo? Predovšetkým preto, že sú opeľovačmi rastlín, takže ich prítomnosť v ekosystéme je neoceniteľná. Okrem toho sa živia škodcami, ktorí poškodzujú naše plodiny: voškami, blanokrídlovcami a húsenicami.

Ak je to potrebné a prítomnosť hmyzu je veľmi nepríjemná, môžete si vyrobiť domácu pascu na osy. Stačí rozrezať plastovú fľašu na 3/4 výšky, do spodnej časti naliať vábiacu tekutinu (napr. džús alebo sladký nápoj) a hornú časť vložiť do fľaše, ale s odskrutkovaným hrdlom smerom nadol. Osy vletia dovnútra, ťažko sa dostanú von a jednoducho sa utopia v tekutine.

A čo robiť s osími hniezdami, ktoré sú v našich domácnostiach? Hasiči v zásade nezasahujú, ak sa v našom dome nachádza osie alebo sršnie hniezdo. Hasiči môžu prísť, ale len v prípadoch bezprostredného ohrozenia života (napr. majiteľ domu má obmedzenú pohyblivosť) alebo ak sa úkryt hmyzu nachádza vo verejných budovách. Preto nám nezostáva nič iné, len využiť služby deratizačnej spoločnosti, ktorá sa s problémom vysporiada odborne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Každoročný problém je opäť na stole. Osy útočia. Ako proti nim bojovať?

Vyberte si tieto medonosné rastliny do svojej záhrady. Pomôžete včelám prežiť

The post Osy považujú sezónu za otvorenú. Tu je to, čo ich priťahuje ako magnet appeared first on Vášeň v tebe.