Skip to content
Menu
Menu

Otvoríme okná a padneme do pasce. Byt sa rozhorí na závratnú teplotu

Prečítať článok

2.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LightField Studios).

Slnečné lúče a vysoké teploty – všetko nasvedčuje tomu, že leto je tu nadobro. Radi trávime čas vonku, a ak nemáme príležitosť, inštinktívne otvárame okná a balkónové dvere dokorán, aby sme do interiéru vpustili čo najviac letného počasia. Bohužiaľ, týmto spôsobom si môžeme veľmi uškodiť a spôsobiť, že dom bude pripomínať rozpálenú pec.

Slnečné lúče a vysoké teploty – všetko nasvedčuje tomu, že leto je tu nadobro. Radi trávime čas vonku, a ak nemáme príležitosť, inštinktívne otvárame okná a balkónové dvere dokorán.
Foto: shutterstock/LightField Studios

Vplyv pravidelného vetrania na zdravie

Správna cirkulácia vzduchu v domácnosti je dôležitá z rôznych dôvodov. Ovplyvňuje stav budovy, umožňuje odstraňovať nadmernú vlhkosť a nepríjemné pachy. Zabraňuje rastu plesní, ktoré zase môžu viesť k zhoršeniu pohody a vzniku alergických príznakov alebo ochorení dýchacích ciest.

Okrem toho je čerstvý vzduch nevyhnutný pre naše pohodlie. Pobyt vo vykurovanej, nevetranej miestnosti znižuje našu náladu a zhoršuje schopnosť sústrediť sa. Toto je obzvlášť dôležité mať na pamäti v čase, keď mnoho ľudí pracuje na diaľku v rámci svojich štyroch stien.

Ako vetráte svoj domov v lete? Mnohí z nás sa chytia do pasce

Reflex otvoriť okná na celý deň je stále bežný. Myslíme si, že nepretržité vetranie v lete prinesie želaný chládok a úľavu od horúčav. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Takto prichádzajúce masy horúceho vzduchu ešte viac prehrievajú byt. Namiesto toho, aby sme znížili teplotu v dome, miestnosti ešte viac prehrievame.

To však neznamená, že by sme sa mali úplne vzdať otvárania okien. Je dôležité šikovne naplánovať, ako v lete správne vetrať dom a byt. Kľúčové je načasovanie. Okná by sme mali otvárať veľmi skoro ráno a večer. Na ochladenie bytu sa odporúča vetrať medzi polnocou a siedmou hodinou ráno. V popoludňajších hodinách a podvečer vyhriata zem a okolité budovy ešte stále vydávajú teplo, preto sa neponáhľajte s otváraním okien a dverí doširoka.

Nebojte sa prievanu

Účinné vetranie v lete sa môže vykonávať v čase, keď je teplota najnižšia. Keď stĺpiky teplomera ukazujú čoraz vyššie hodnoty, je dobrým zvykom využiť prievan na zlepšenie cirkulácie vzduchu. Ak to konštrukcia bytu umožňuje, skúste otvoriť dve protiľahlé okná.

Počas dňa sme sa rozhodli zatvoriť okná. Je to dôležitý prvý krok k tomu, aby sme v byte udržali relatívne chladno. Dobrý nápad je tiež zakryť okná svetlými závesmi
Foto: shutterstock.com/M-Production

Okenný trik na ochladenie bytu

Počas dňa sme sa rozhodli zatvoriť okná. Je to dôležitý prvý krok k tomu, aby sme v byte udržali relatívne chladno. Dobrý nápad je tiež zakryť okná svetlými závesmi, ktoré odrážajú slnečné lúče.

Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre trik s drogériou. Hovoríme o kúpe termálnej deky, ktorú umiestnite na ochladenie bytu. Nie sú to veľké výdavky a správne nainštalovaná zabezpečí príjemnú teplotu v domácnosti. Nezabudnite ju umiestniť striebornou stranou smerom von.

Ako ochladiť byt bez klimatizácie?

Existujú jednoduché patenty, ktoré nám pomôžu prežiť horúčavy. Jedným z nich je zavesenie mokrej bielizne, ktorá zvýši vlhkosť vzduchu. Využite aj potenciál ventilátora zvýšením jeho účinnosti. Vedľa prístroja umiestnite misku s ľadovou vodou alebo vlhký uterák. Rýchlo pocítite chladiaci účinok.

Uvedomte si, že mnohé spotrebiče, ktorými sa denne obklopujeme, produkujú teplo. Ak chcete znížiť teplotu vo svojej domácnosti, vypnite nepoužívané spotrebiče z kontaktu. Pritom prispejete k zníženiu svojich účtov za elektrinu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáca klimatizácia. Znižuje teplotu až o 5 stupňov C!

Spôsob, ako poraziť teplo. Takto zažijete letné osvieženie za centy

The post Otvoríme okná a padneme do pasce. Byt sa rozhorí na závratnú teplotu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj