Skip to content
Menu
Menu

Petúnie: kľúčovou otázkou v starostlivosti o balkónové rastliny je zalievanie. Nemôžete na to zabúdať!

Prečítať článok

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tunatura).

Petúnia – zalievanie je pri pestovaní rastlín jednou z najdôležitejších vecí. Nie je to však jediná vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť, ak plánujete mať petúnie v záhrade alebo na balkóne. Tu je niekoľko užitočných rád.

Petúnie sa pýšia nádhernými výraznými kvetmi, ktoré najkrajšie vyniknú v kvetináči na balkóne.
Foto: shutterstock/Tunatura

Petúnia je jedným z najobľúbenejších druhov balkónových rastlín. Za svoju popularitu vďačí mimoriadne bohatému kvitnutiu, širokej škále farieb a jednoduchému pestovaniu. Čo by ste mali vedieť, keď sa rozhodnete pestovať petúnie?

Petúnie: naplánujte zalievanie na chvíľu pred alebo po západe slnka

Petúnia – zalievanie tejto alebo akejkoľvek inej rastliny je veľmi dôležitá otázka. Je to preto, že v rozpore so zdaním majú rastliny svoje vlastné preferencie, pokiaľ ide o množstvo vody. Sú také, ktoré nemožno preliať, ale sú aj také, ktorým nadbytok vody škodí. V niektorých prípadoch si dokonca musíte dávať pozor, aby sa pri zalievaní nenamočili listy. V prípade petúnií sa odporúča polievať pravidelne, aby nedošlo k vysušeniu pôdy. Krátke obdobia suchej pôdy sa dobre znášajú, ale napriek tomu sa neodporúča, aby k tomu došlo. V horúcich letných dňoch ich preto niekedy treba zalievať až dvakrát denne. Rastlinu nezalievajte za plného slnka – mohli by sa nechtiac „spáliť“ kvety alebo listy. Zalievanie radšej naplánujte na skoré ranné alebo neskoré popoludňajšie hodiny.

Petúnie polievajte skoro ráno alebo neskoro popoludní.
Foto: shutterstock/Katerina Dalemans

Petúnia – pestovanie je veľmi jednoduché a príjemné

Najčastejšie sa s ňou stretávate v balkónových debničkách, ale môže rásť aj v záhrade, zasadená v zemi. Pri jej výsadbe je dôležité, aby ste tak urobili po prípadných jarných mrazoch, pretože ich zle znáša. Preto sa v praxi najčastejšie vysádza do zeme koncom mája.

S petúniou a jej pestovaním na balkóne je to podobné – rastlinu v kvetináčoch by ste nemali vysádzať, ak hrozia mrazy. Či už je vysadená ako črepníková alebo záhradná rastlina, treba jej vybrať dobre slnečné miesto. Malo by byť chránené aj pred vetrom a pôda by mala byť humusovitá, priepustná a úrodná.

Závesná petúnia alebo surfínia

Petúnia vyzerá nádherne v kvetináčoch – najmä keď visí tak, aby jej kvety mohli voľne kaskádovito padať nadol. Vďaka svojim previsnutým stonkám sa dokonca nazýva kráľovnou. Previsnutá petúnia nie je náročná ani na pestovanie. Preto ju môžu bez problémov pestovať začiatočníci, ako aj tí, ktorí majú so záhradkárčením viac skúseností, hoci existujú drobné rozdiely. Najjednoduchším spôsobom jej pestovania je kúpiť si hotovú sadenicu alebo dokonca celú rastlinu, než očakávať, že vyrastie zo semien. To si vyžaduje trochu viac vedomostí. Surfínie sa považujú za jednoročné rastliny. Medzi dostupné farby patria ružová, červená, biela a modrá.

Aby petúnia krásne vyzerala a kaskádovito padala nadol, zaveste ju.
Foto: shutterstock/aappp

Pokiaľ ide o zalievanie alebo pôdu, vyžadujú v podstate rovnaké podmienky ako bežné petúnie, t. j. nie veľa zalievania, aby sa zabránilo zamokreniu pôdy. Nesmú však vyschnúť, takže v horúcom počasí môže byť potrebné zalievať ich dvakrát denne. Pôda by mala byť humusovitá, úrodná a priepustná.

Petúnie – odrody, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na balkónoch a terasách

Jednou z najpôvabnejších balkónových kvetín je určite petúnia. Medzi odrody, ktoré sa dajú nájsť a ktoré budú vyzerať krásne, patria:

Pendula,

Nana,

Grandiflora,

Multiflora,

Miliflora,

Raspberry Blast,

Night Sky.

Pri rozhodovaní o konkrétnej odrode musíte zvážiť, ktoré vlastnosti týchto krásnych kvetov považujete za dôležité. Niektoré majú veľmi nápadné stonky, zatiaľ čo iné majú kratšie stonky. Okrem toho existuje aj množstvo farieb, ktoré určite ozdobia každý balkón alebo záhradu.

Ako sa starať o petúnie?

Petúnie patria medzi jednoročné rastliny, takže sa môžete tešiť z ich krásnych kvetov tu a teraz. Aj keď rastlinu zazimujete na chladnom mieste v dome, nemusí mať toľko kvetov ako v predchádzajúcej sezóne. Ako sa starať o petúnie? Dbajte na to, aby ste ich riadne zalievali, aby pôda nebola mokrá ani suchá. Vyberte tiež vhodné, slnečné miesto a chráňte ju pred prípadnými mrazmi. Petúnie by sa mali tiež hnojiť hnojivom určeným pre kvitnúce rastliny.

Petúnie sa radia k letničkám, ktoré na našom území krásne kvitnú od jari až po príchod prvých mrazov.
Foto: shutterstock/SNAB

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako hnojiť petúnie? Pridajte 10 listov do vody a zalejte. Buďte opatrní, pretože kvety budú vychádzať z kvetináčov

Je to ideálna rastlina na balkón. Petúnia Supertunia Vista Mini Vista ho zaplaví morom kvetov

The post Petúnie: kľúčovou otázkou v starostlivosti o balkónové rastliny je zalievanie. Nemôžete na to zabúdať! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj