Skip to content
Menu
Menu

Pijete kávu hneď po prebudení? To je to najhoršie, čo môžete urobiť. Táto hodina je oveľa lepšia

Prečítať článok

18.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Dara Hashenko).

Pre mnohých ľudí je pitie kávy každodenným ranným rituálom. Niektorí ľudia ako prvé po vstávaní zapnú kávovar. Má pomôcť prebudiť sa a dodať im energiu. Ukazuje sa, že sa oplatí chvíľu počkať. Jedna hodina je ideálna na pitie kávy.

Kedy piť kávu ráno? Nie hneď po prebudení.
Foto: Pexels/Dara Hashenko

Káva dodáva energiu, zlepšuje koncentráciu a krvný obeh. Okrem toho je veľmi aromatický. Niet divu, že po nej ráno tak dychtivo siahame. Najobľúbenejšie je jednoznačne espresso. Na celom svete je tiež veľa fanúšikov cappuccina, latte, flat white a latte macchiato. Pred zapnutím kávovaru stojí za to venovať pozornosť jednej veci. Je to asi hodina.

Kedy piť kávu ráno? Nie hneď po prebudení

Veľmi dôležitý je čas pitia kávy. Myslíme si, že najefektívnejšie bude vypiť pohár hneď po prebudení. Nápoj vás dobre zatrasie, odstráni únavu a pripraví vás na deň v práci. V praxi nie je pitie kávy v ranných hodinách vôbec také dobré. Kofeín zvyšuje hladinu kortizolu, a preto by ste ho nemali piť hneď po prebudení.

„Zvýšené hladiny kortizolu môžu ovplyvniť imunitný systém. Ak dosiahne svoj vrchol po prebudení, pitie kávy hneď po otvorení očí môže spôsobiť viac škody ako úžitku“

– vysvetlila doktorka Deborah Lee (odborníčka na spánok) v rozhovore pre nypost.com.

Lee odporúča pripraviť si prvú šálku kávy najskôr 45 minút po prebudení.

Kedy by ste nemali piť kávu? Môžete mať problémy so spánkom

Kortizol ovplyvňuje spánok, náladu a hladinu energie a reguluje hladinu cukru v krvi. Jeho hladina sa mení počas dňa a vrchol dosahuje okolo 8:30. Preto je tento čas najhorší čas na pitie kávy.

„Najlepší čas na pitie kávy je neskoro ráno, keď je hladina kortizolu oveľa nižšia a môžete začať pociťovať pokles energie“

– povedala Deborah.

Ak vstanete o 7:00, mali by ste s vypitím prvej šálky kávy počkať do 10:00. Nezabudnite tiež, že kávu nepite príliš neskoro, pretože to môže narušiť váš spánok. Doktorka Lee radí vyhýbať sa kofeínu po 15. hodine, poslednú šálku by ste mali vypiť aspoň 6 hodín pred spaním.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Alternatíva kofeínu? Možností je viacero – vyberte si tú pravú pre vás

Dietologička prezradí, čo si objednať v McDonald’s, keď držíte diétu. Vôbec nie šalát. „Len 250 kcal“

The post Pijete kávu hneď po prebudení? To je to najhoršie, čo môžete urobiť. Táto hodina je oveľa lepšia appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj