Skip to content
Menu
Menu

Pokropte a prikryte. Toto je najlepší spôsob, ako sa vysporiadať so zamrznutými paradajkami. Rýchlo sa vrátia späť a vy budete zbierať plné koše

Prečítať článok

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Indra R).

Ako zachrániť zamrznuté paradajky? Existuje vôbec spôsob, ako tento problém vyriešiť? Ukazuje sa, že po miernych mrazoch ešte nie je všetko stratené. Aplikujte niekoľko ošetrení, pozorujte a počkajte, kým sa paradajky spamätajú. Stále existuje šanca na bohatú úrodu.

Ako zachrániť zamrznuté paradajky?
Foto: shutterstock/Indra R

Paradajky sú v záhrade náročné rastliny a stačí chvíľka nepozornosti, aby bola úroda zmarená. Niekedy sa stane, že ich dáte von v domnienke, že riziko mrazov je za vami. Ako ukázali posledné dni, veľké teplo sa môže na chvíľu zmeniť na chlad a paradajky môžu zamrznúť. Je možné ich nejako zachrániť?

Ako zachrániť zamrznuté paradajky? Problém spoznáte podľa tohto

Ak máte do činenia s paradajkami s mrazom, spoznáte ich podľa zmeny farby na tmavozelený odtieň, ktorý sa bude líšiť od častí rastliny, ktoré problémom netrpeli. Premrznuté paradajky začnú tmavnúť, objavia sa na nich škvrny a listy sa budú krútiť a usychať.

Ak chcete paradajky zachrániť, najprv skontrolujte, či sú napadnuté len horné výhonky alebo celá rastlina. V prípade mrazu, ktorý nastal ešte v tú istú noc, sa odporúča čo najskôr (najlepšie ráno) pokropiť paradajky vodou a zakryť ich pred slnkom. Rastlina tak bude mať možnosť rozmrznúť a zotaviť sa.

Aby ste zachránili premrznuté paradajky, musíte ich, čo najskôr postriekať vodou a zakryť.
Foto: shutterstock/New Africa

Okrem toho môžete paradajky sledovať, a keď začnú vrcholky usychať, zastrihnite ich na hranici medzi chorým a zdravým výhonkom. V prípade úplného napadnutia mrazom je, žiaľ, veľká pravdepodobnosť, že paradajky nezachránite.

Koľko mrazu vydrží paradajka? Táto teplota je rozhodujúca pre vývoj

Paradajky sú vo všeobecnosti rastliny so značnými nárokmi a majú vysokú citlivosť na chlad a mráz. Ak teplota klesne na približne 5 stupňov Celzia, rastlina môže začať chradnúť. Na druhej strane, ak klesne pod nulu, paradajky určite neprežijú a uhynú. Treba si uvedomiť, že pre paradajky je najvhodnejšia teplota, ktorá sa cez deň pohybuje medzi 18 a 25 stupňami a v noci neklesá pod 16 stupňov.

Najvhodnejšia teplota pre paradajky sa pohybuje v rozmedzí 18 a 25 stupňov Celzia.
Foto: shutterstock/HiTecherZ

Redakcia Vášeň v tebe-

Súvisiace články:

Kedy zasiať paradajky na sadenice? Dodržiavajte tieto termíny, aby vaše kríky prinášali ovocie

Táto zmes posilní vaše sadenice paradajok. Zelenina bude zdravšia a chutnejšia ako zvyčajne

The post Pokropte a prikryte. Toto je najlepší spôsob, ako sa vysporiadať so zamrznutými paradajkami. Rýchlo sa vrátia späť a vy budete zbierať plné koše appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj