Skip to content
Menu
Menu

Pol lyžičky nasypte do vody a nastriekajte na čučoriedky. Vošky rýchlo utečú za plot k susedovi

Prečítať článok

22.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sherbak_photo).

Vošky môžu byť pre mnohé rastliny pestované v záhradách poriadnou nepríjemnosťou. Záujem majú aj o čučoriedky. Spôsobujú zmätok a spôsobujú, že kríky chradnú a neprinášajú ovocie. Ako s nimi bojovať? Overte si, čo na čučoriedky funguje proti voškám najlepšie.

Ako sa zbaviť vošiek z čučoriedok?
Foto: shutterstock/Sherbak_photo

Nie nadarmo sú vošky považované za jedného z najnebezpečnejších škodcov v záhradách. Vyrúbajú nielen okrasné kríky, ale aj kultúrne rastliny ako čerešne, jahody či čučoriedky. Najčastejšie sa živia mladými listami a výhonkami. Tento hmyz ich zbavuje šťavy, požiera ovocie a dokonca ničí korene.

Navyše sekrét, ktorý po sebe zanechávajú je živnou pôdou pre plesne. Rastliny oslabené škodcami sa stávajú náchylnými na choroby. Invázia spôsobí, že kríky prestanú rásť, zle prinášajú ovocie a navyše sa bobule stanú nevhodnými na jedenie kvôli voškám.

Čo robiť proti voškám na čučoriedkach? Vyskúšajte tento domáci sprej

Pri postrekoch proti škodcom je najlepšie použiť zmesi bezpečné pre životné prostredie a predovšetkým pre nás, keďže ide o jedlé plody. Pokojne môžete používať domáce spreje, na prípravu ktorých je potrebných len niekoľko prípravkov dostupných takmer v každej domácnosti.

Ako sa zbaviť vošiek z čučoriedok? Jedným z účinných spôsobov, ako sa vysporiadať s voškami, je postrek sódou bikarbónou a vodou. Na liter vody stačí pol čajovej lyžičky. Neprekračujte túto dávku, pretože nadbytok sódy môže čučoriedkam ublížiť. Túto zmes nalejte do rozprašovača a pred použitím dôkladne pretrepte.

Dodatočne môžete pridať pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu (pozor na zloženie) alebo olivového oleja. Postrekujte kríky každé 3-4 dni, kým nezmiznú všetci škodcovia.

Ako sa zbaviť vošiek z čučoriedok? Nielen sóda

Toto nie je jediný domáci postrek proti voškám na čučoriedkach. Je dôležité vykonať procedúru skoro ráno alebo večer a nie na priamom slnku. Môžete tiež vytvoriť postrek a použiť:

Cesnak – roztlačíme pár strúčikov cesnaku a dáme do dózy, zalejeme litrom vody a necháme 24 hodín. Precedíme a nastriekame na kríky.

Žihľava – na postrekovanie možno použiť zriedenú kašičku v pomere 1:20 alebo zriedený nálev zo sušených listov žihľavy, ktorý necháme niekoľko dní kvasiť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vysaďte čučoriedky vedľa týchto rastlín. Budú fungovať lepšie ako hnojivo. Nazbierate celé vedro ovocia

Zvyšky z kuchyne. Čučoriedky to milujú! Plody budú šťavnaté a veľké

The post Pol lyžičky nasypte do vody a nastriekajte na čučoriedky. Vošky rýchlo utečú za plot k susedovi appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj