Skip to content
Menu
Menu

Popraskané päty sú letným strašiakom mnohých žien. Tu sú spôsoby, ako sa s týmto nepríjemným problémom vysporiadať

Prečítať článok

10.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/H_Ko).

Popraskané päty nie sú len estetickým problémom. Hoci najčastejšie hľadáte prostriedky na nápravu v lete, keď nosíte vonkajšiu obuv, oplatí sa starať o pokožku piat po celý rok. V opačnom prípade môžete trpieť nielen nepohodlím, ale aj bolesťou a dokonca aj vážnejšími ochoreniami.

Popraskané päty nie sú len estetickým problémom.
Foto: shutterstock/H_Ko

Domáce prostriedky na popraskané päty

Aby boli domáce prostriedky na popraskané päty účinné, mali by sa aplikovať systematicky. Je potrebné vedieť, že pokožka na pätách je takmer dvakrát hrubšia ako v iných častiach nášho tela, takže epidermis v tejto oblasti sa veľmi rýchlo vytvára a prakticky sa nedokáže sama odlupovať. Ak ju neodstránite, pokožka stratí svoju pružnosť, začne rohovatieť a odtiaľ je už len malý krok k popraskaniu.

Zrohovatenú kožu na nohách si môžete odstrániť sami doma. Najprv si zmäkčite päty, napríklad namočením chodidiel do odvaru z polovice misky teplej vody, 150 ml mlieka a 50 ml olivového oleja. Po takomto kúpeli sú chodidlá pripravené na peeling. Ten si môžete urobiť pomocou profesionálnej kozmetiky na nohy, ale úspešne si môžete pripraviť aj exfoliačnú zmes z domácich produktov. Stačí zmiešať 50 g cukru, dve polievkové lyžice olivového oleja a polievkovú lyžicu citrónovej šťavy a zmes niekoľko minút vmasírovať do piat, priehlavkov a prstov na nohách, aby sa pokožka vyhladila a hydratovala. Hydratácia je po peelingu predsa nevyhnutná.

Nezabudnite, že pokožka na pätách má málo mazových žliaz, čo má vplyv na jej nedostatočnú hydratáciu a premastenie. Preto sa oplatí siahnuť po krémoch na nohy s obsahom močoviny, vitamínov skupiny B, kyseliny mliečnej a rastlinných olejov; odporúča sa aj prítomnosť mentolu.

Pri popraskaných pätách po krémoch na nohy s obsahom močoviny, vitamínov skupiny B, kyseliny mliečnej a rastlinných olejov.
Foto: shutterstock/Madpotato

Spôsoby liečby popraskaných piat

Liečbu popraskaných piat sa oplatí aplikovať skôr, ako sa problém vystupňuje. Stručne povedané: najúčinnejším spôsobom liečby popraskaných piat bude predchádzať vzniku poškodenia. Starostlivosť, pravidelný peeling zrohovatenej epidermy z chodidiel a správna hydratácia pokožky v týchto oblastiach sú základom starostlivosti o nohy.

Je dobré vedieť, že kozmetičky vo všeobecnosti neodporúčajú používať pemzu alebo tradičné strúhadlo na nohy. Prečo? Hromadia sa v nich baktérie, čo neprispieva k udržiavaniu hygieny. Okrem toho takto vykonávaná exfoliácia ako invazívny proces môže podporovať príliš rýchle odrastanie zrohovatenej epidermy. Na toto ošetrenie je určite lepšie ísť k odborníkovi alebo použiť profesionálne zariadenie na domáce použitie. Tu sa hodia elektronické peelingy alebo pilníky na päty. Majú vymeniteľné kryštálové hlavice, ktoré jemne odstraňujú odumretú, zrohovatenú kožu z chodidiel. S ich pomocou môžete odstrániť otlaky a mozole z päty, chodidla alebo medzi prstami. Rozhodne však potom nesmiete zabudnúť na hydratáciu chodidiel. Do každodenného rituálu starostlivosti o nohy zaraďte krémy alebo pleťové mlieka s hydratačnými, lubrikačnými, zvláčňujúcimi a regeneráciu pokožky podporujúcimi zložkami.

Regeneráciu pokožky na pätách možno podporiť aj rôznymi domácimi kozmetickými procedúrami, napríklad kúpaním nôh v odvaroch s regeneračnými účinkami. Na tento účel možno použiť napríklad ľanové semienka. Olej obsiahnutý v jeho semenách podporuje pružnosť pokožky a pomáha ju aj zvláčňovať. Stačí zaliať malé množstvo ľanových semienok vriacou vodou, nechať vychladnúť a namočiť nohy do kúpeľa na niekoľko minút. Pálenie piat sa dá zmierniť aj kúpeľom v bylinkovom odvare. Použite brezové listy, nechtíkové košíčky alebo rebríček, ktoré sú známe svojimi protizápalovými vlastnosťami. Aby nálev dodatočne podporil regeneráciu a mal upokojujúci účinok, je dobré doplniť ho bylinkou sladkej ďateliny a koreňom rozmarínu.

Regeneráciu pokožky na pätách možno podporiť aj kúpaním nôh v odvaroch s regeneračnými účinkami.
Foto: shutterstock.com/New Africa

Účinné spôsoby liečby popraskaných piat

Ako vidíte, najúčinnejšími spôsobmi liečby popraskaných piat sú prevencia a správna starostlivosť o nohy. Tu môže pomôcť napríklad jedlá sóda, ktorá má vďaka svojej alkalickej povahe zmäkčujúci účinok na tvrdú pokožku a navyše pokožku chodidiel čistí a mierne zosvetľuje. Dobrý účinok má 10-minútový kúpeľ nôh v malom množstve teplej vody (alebo pol litra ohriateho mlieka) s pridaním dvoch polievkových lyžíc jedlej sódy, ktorej účinok by sa mal následne posilniť močovinovým krémom. Prípadne možno z dvoch polievkových lyžíc jedlej sódy a polievkovej lyžice vody vytvoriť hustú pastu, ktorú treba votrieť do chodidiel a po niekoľkých minútach zmyť. Tým sa pokožka pripraví na exfoliáciu elektronickým pilníkom.

Na popraskané päty môžete použiť aj masáž vitamínom A. Jednoducho vmasírujte kapsulu vitamínu A do piat, naneste malé množstvo mastného krému a obujte si ponožky. Zlepšenie zaznamenáte už po niekoľkých dňoch.

Popraskané päty môžu byť spôsobené nedostatočnou hygienou, nedostatočnou hydratáciou organizmu, nevyváženou stravou, nedostatkom vitamínu A, nevhodnou obuvou, nadváhou, cukrovkou a genetickými faktormi. Nemali by ste však zabúdať, že popraskané päty môžu byť aj príznakom vážnejších ochorení. Preto ak sa problém stupňuje, je potrebné navštíviť lekára. Na druhej strane, keď sa praskliny na pätách stanú hlbokými a bolestivými, je vhodné využiť odbornú pomoc dermatológa alebo podológa.

Zmäkčujúci účinok na päty má aj kúpeľ s jedlou sódou.
Foto: shutterstock/Creative Cat Studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pridajte do vody a ponorte do nej nohy na 20 minút. Lepšie ošetrenie ako u kozmetičky

Toto je najrýchlejšie riešenie na popraskané päty. V lekárni miniete 2 eura. Stres bude len spomienkou

The post Popraskané päty sú letným strašiakom mnohých žien. Tu sú spôsoby, ako sa s týmto nepríjemným problémom vysporiadať appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj