Skip to content
Menu
Menu

Postarajte sa o svoje čerešne a budúci rok budú kvitnúť ako bláznivé. Osvedčené spôsoby

Prečítať článok

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vova Shevchuk).

Čerešne sú krásnym doplnkom každej záhrady, ale musíte vedieť, ako ich strihať, aby boli zdravé a v dobrej kondícii. Čerešne s farebným lístím na jeseň, krásnymi jarnými kvetmi a niektorými chutnými plodmi ponúkajú v záhrade okrasné aj produktívne čaro.

Čerešni vyhovuje slnečné stanovisko aj polotieň a ideálna je pre ňu je mierne vlhká, priepustná, vzdušná pôda.
Foto: shutterstock/Vova Shevchuk

Spôsob strihania sa líši v závislosti od odrody, ktorú máte, a od toho, či sa čerešňa pestuje ako otvorený, centrálny ker, pri stene alebo mriežke vo vejári alebo v rade, alebo ako odroda určená výlučne na okrasné účely.

Ako orezávať čerešne – tu je niekoľko osvedčených tipov pre každého

Cieľom prerezávania čerešní je otvoriť stred stromu, aby cez konáre prenikalo slnečné svetlo a vzduch. Čím viac slnečného svetla sa dostane do vnútorných vetiev stromu, tým viac kvetov bude kvitnúť a následne prinášať viac plodov. Každoročný rez čerešní pomáha udržiavať zdravú rovnováhu medzi starším plodonosným drevom a mladšími vetvami a robí stromy kompaktnejšími, čo uľahčuje zber plodov.

Zamerajte sa na odstránenie duplicitných konárov a tých, ktoré rastú do stredu koruny.
Foto: shutterstock/VH-studio

Uistite sa, že máte správne nástroje. To ochráni vaše rastliny pred chorobami

Riziko infekcie znížite tak, že pred prerezávaním vydezinfikujete nástroje alkoholom alebo zriedeným bielidlom. Je to veľmi dôležité, ak chcete chrániť svoje stromy pred chorobami. Dôležitú úlohu zohrávajú aj nástroje na prerezávanie čerešní. Najlepšie sa osvedčia tieto nástroje: nožnice na orezávanie menších konárov, pílka na orezávanie silnejších konárov, ručné nožnice alebo nožnice na veľmi malé konáre.

Kedy by sa mala čerešňa orezávať?

Názory sa trochu rozchádzajú a sú ľudia, ktorí preferujú orezávanie čerešní v zime, iní ich orezávajú na jar a ďalší v lete. Všetci sa však zhodujú v tom, že konáre striháme vtedy, keď na nich nie sú žiadne plody. Môj starý otec však uprednostňuje prerezávanie v zime. Rezanie čerešní koncom zimy, keď je strom v pokoji, bez listov a plodov, podporí rýchlejší rast. V zime je tiež ľahšie vidieť štruktúru stromu, čo pomáha určiť, ktoré vetvy treba orezať.

Čerešne určite strihajte, keď nemajú plody.
Foto: shutterstock/Damian Lugowski

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto zachránite svoje čerešne pred prasknutím. Stačí jedna zmena a ovocie neskončí v koši

Ako sa zbaviť červov z čerešní? Urobte to a nepozvaní hostia rýchlo uniknú

The post Postarajte sa o svoje čerešne a budúci rok budú kvitnúť ako bláznivé. Osvedčené spôsoby appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj