Skip to content
Menu
Menu

Postrekujete rastliny takto? Strata času. Niet divu, že stále bojujete s voškami

Prečítať článok

29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/CatherineLProd).

Ako sa zbaviť vošiek pomocou domáceho prostriedku? Dôležitý je nielen účinný prostriedok, ale aj spôsob jeho použitia. Ukazuje sa, že mnoho ľudí robí chybu, pri ktorej škodcovia nezmiznú ani po postreku. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Ukazuje sa, že mnoho ľudí robí chybu, pri ktorej škodcovia nezmiznú ani po postreku. Na čo by ste si mali dávať pozor?
Foto: shutterstock/CatherineLProd

Vošky sú jedným z najproblematickejších všežravých škodcov, ktorí často napádajú záhrady. Nepohrdnú kvetmi, zeleninou, kríkmi a ovocnými stromami a obzvlášť si obľúbili paradajky, mrkvu, šalát, broskyne, maliny, ruže alebo kaliny. Ich dosah je naozaj obrovský, takže keď sa objavia, je lepšie neriskovať, pretože sa rýchlo presunú na iné rastliny a zničia nielen záhradu, ale aj úrodu. Ako sa ich zbaviť?

Kedy je najlepší čas na postrek proti voškám? To je obzvlášť dôležité

Počkajte na správny čas a až potom sa pustite do postreku rastlín.
Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya

Ak si všimnete vošky v záhrade, konajte rýchlo, ale nie unáhlene. Počkajte na správny čas a až potom sa pustite do postreku rastlín. Predovšetkým to nerobte v čase, keď sa predpovedá dážď a to ani v ten istý deň, ani v nasledujúci deň. V opačnom prípade voda úplne zmyje použitý prípravok, takže všetka vaša snaha bude zbytočná. Postrekujte tiež neskoro večer, keď už včely a iný užitočný hmyz nie sú v záhrade. Takto minimalizujete riziko, že im ublížite.

Ako si sami vyrobiť sprej proti voškám? Použite bylinky a odpad

Druhým krokom v boji proti voškám je použitie účinného prostriedku. Okrem iného si ho vyrobíte na základe odvarov zo zeleniny, kvetov a byliniek. Do hrnca dajte cesnak (tu sa odporúča nechať ho vo vode 24 hodín), prasličku poľnú, púpavu alebo harmanček a priveďte do varu. Po vychladnutí sceďte do fľaše s rozprašovačom a ošetrite rastliny napadnuté voškami. To sa s nimi nielen vysporiada, ale v procese chráni pred chorobami prenášanými týmito malými škodcami. Môžete ho použiť aj preventívne.

Ako vyrobiť sprej proti voškám s jedlou sódou? Je to triviálne

Jednoducho zrieďte 1 čajovú lyžičku jedlej sódy v 1 litri vody a vzniknutý roztok nastriekajte na napadnuté rastliny.
Foto: shutterstock/FotoHelin

Účinný sprej proti voškám si môžete vyrobiť aj pomocou jedlej sódy. Jednoducho zrieďte 1 čajovú lyžičku jedlej sódy v 1 litri vody a vzniknutý roztok nastriekajte na napadnuté rastliny. V tomto prípade však zmes rozhodne nepoužívajte počas dňa. Nielen kvôli včelám, ale aj preto, že vystavená slnku môže sóda listy spáliť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mravce a vošky Vám napádajú ovocné stromy. Tieto tri zložky sú záchranou

Vložte ich do vriec a zaveste na záhradu. Spoľahlivý trik nielen na roztoče a vošky

The post Postrekujete rastliny takto? Strata času. Niet divu, že stále bojujete s voškami appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj