Skip to content
Menu
Menu

Pracujete veľa pred počítačom? Robte to každý deň a vaše oči sa vám poďakujú. 20 sekúnd prinesie úľavu

Prečítať článok

05.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).

Dlhé hodiny strávené pred obrazovkami počítačov majú negatívny vplyv na zrak. Stáva sa, že pri intenzívnej práci zabúdame žmurkať, čo vedie k suchým očiam a ich svrbeniu či páleniu. Vďaka týmto metódam im prinesiete rýchlu úľavu. Zistite, čo na unavené oči pomáha najlepšie.

Unavené oči? Malé zmeny robia veľký rozdiel.
Foto: shutterstock/fizkes

V dnešnej dobe trávime väčšinu dňa pred obrazovkami. Nielen práca za počítačom namáha naše oči, ale aj smartfóny, tablety a televízory. Naše oči sú neustále vystavované podnetom, ktoré nie sú prospešné pre ich zdravie, preto sa oplatí zaviesť niekoľko jednoduchých návykov, ktoré nám pomôžu oči ochrániť a znížia pocit nepohodlia spôsobeného únavou očí.

Čo naznačujú unavené oči? Skontrolujte, či nemáte syndróm počítačového videnia

Rozvoj technológií nás núti k interakcii s elektronikou nielen v práci, ale aj doma. Blikajúce displeje a dlhé hodiny práce na blízko spôsobujú nepohodlie očí, ktoré sa v oftalmológii nazýva syndróm počítačového videnia. Prejavuje sa to napr. únavou, pálením, svrbením a suchými očami.

Ak vás pri niekoľkohodinovej práci pred počítačom bolí hlava, je to alarm a treba sa začať lepšie starať o svoj zrak. Nižšie nájdete niekoľko spôsobov, ako pomôcť svojim očiam pri ich každodennej práci. Pamätajte však, že ak vás problém obťažuje a pretrváva dlhšie, oplatí sa vyhľadať odbornú radu. Domáce lieky nie sú však vždy riešením všetkých problémov a neduhov.

Čo je najlepšie na unavené oči?
Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Čo najlepšie pomáha na unavené oči? Malé zmeny robia veľký rozdiel

Keď pociťujeme únavu očí, našou prvou reakciou je kúpa zvlhčujúcich kvapiek. Je to skvelý krok a mali by sme ich mať teda vždy po ruke. Umelé slzy zmierňujú podráždenie a aj suchosť spôsobenú nedostatkom žmurkania alebo suchým vzduchom. Oplatí sa postarať sa aj o ergonómiu pracoviska, napr. vhodné osvetlenie či prispôsobenie nastavenia obrazovky. Teplé svetlo lampy je určite lepšie ako ostré žiarivkové svetlo, takže ak nemôžete využiť prirodzené denné svetlo, skúste si zaobstarať stolnú lampu.

Pri práci s textom zväčšite písmo – pomôže nám to vyhnúť sa nadmernému žmúreniu a nakláňaniu sa pri čítaní. Dôležitým aspektom sú aj pravidelné prestávky, počas ktorých budeme oči precvičovať podľa pravidla 20-20-20.

Táto jednoduchá technika zníži napätie očných svalov a v dôsledku toho vám umožní relaxovať. Všetko, čo musíte urobiť, je každých 20 minút sa pozrieť na niečo vzdialené asi 6 metrov a pozerať sa na to 20 sekúnd. Počas tejto doby je dôležité rýchlo žmurkať. Zaveďte tieto metódy do svojej každodennej rutiny a vaše oči určite pocítia veľkú úľavu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Je špargľa najlepšia na bolesti hlavy? Odborníci vyvracajú pochybnosti

Riešenie cholesterolu a nespavosti. Stačí pohár denne

The post Pracujete veľa pred počítačom? Robte to každý deň a vaše oči sa vám poďakujú. 20 sekúnd prinesie úľavu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj