Skip to content
Menu
Menu

Pravdepodobne najkrajší strom na svete. Jeho starostlivosť je napriek všetkému pomerne jednoduchá

Prečítať článok

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/A_Lesik).

Tu je jedna z najkrajších okrasných rastlín v našich záhradách. Upúta pozornosť a poteší oko, pričom jej ďalšou výhodou je skoré obdobie kvitnutia. Ako sa o túto rastlinu správne starať? Prečítajte si naše tipy na pestovanie.

Magnólia patrí medzi najobľúbenejšie okrasné stromy.
Foto: shutterstock/A_Lesik

Magnólia je jednou z najkrajších záhradných rastlín, ktoré sú prispôsobené klimatickým podmienkam prevládajúcim na Slovensku. Pestovanie tejto rastliny nie je náročné, ale treba mať na pamäti niekoľko dôležitých bodov. Zistite viac informácií o starostlivosti o magnóliu.

Ako rastie magnólia? Pozrime sa na to

Ako rastie magnólia? Hneď na začiatku treba poznamenať, že je to jedna z najkrajších okrasných rastlín v našich záhradách. Obdobie kvitnutia magnólie je skoro na jar. Vtedy sa rastlina pokryje nádhernými kvetmi rôznej farby a príjemnej vône.

V prírodných podmienkach sa magnólia vyskytuje najmä v Ázii a v Severnej a Južnej Amerike. Na celom svete možno rozlíšiť viac ako 120 druhov magnólií. V závislosti od druhu sa magnólie môžu vyskytovať ako stromy alebo kríky. Stromové magnólie často dosahujú výšku až niekoľko desiatok metrov. Kríky sú oveľa nižšie, ale aj tak je ich veľkosť impozantná. U nás rastie magnólia predovšetkým ako ker. Je to pomerne citlivá rastlina na poveternostné podmienky (hlavne na mráz), preto sa oplatí vedieť, ako sa o ňu starať, aby ste sa mohli tešiť z nádhernej a úchvatnej záhradnej ozdoby.

Magnólia: kedy kvitne a ako sa o ňu starať?

Kedy kvitne magnólia a na ktorých miestach sa cíti najlepšie? Kvety tejto rastliny sú jedným z prvých znakov jari v našich záhradách.

Magnólii vyhovuje slnečné až polotienisté stanovisko, ideálne orientované na juh.
Foto: shutterstock/Nataliia Zhekova

Magnólie sa vyznačujú veľkými kvetmi rôznych farieb – zvyčajne bielymi, ružovými alebo žltými. Niektoré odrody magnólií začínajú kvitnúť už v marci a potešia oko až do júna. Existujú aj niektoré druhy magnólií, ktoré opakujú kvitnutie koncom leta, hoci už nie je také intenzívne ako na jar.

Magnólia je rastlina, ktorá miluje slnko. Preto je najlepšie vysadiť ju na miesto s dostatkom svetla, prípadne do polotieňa. Kvitnúca magnólia je pútačom pohľadov a krásnou ozdobou záhrady, preto je vhodné nájsť v záhrade miesto, kde môže rastlina ukázať celý svoj pôvab. Magnólie nemajú rady vietor a sú veľmi citlivé na jarné mrazy. Ak sa rozhodnete vysadiť magnólie v záhrade, odporúčame to urobiť koncom jari, keď je riziko mrazov oveľa nižšie.

Magnólia – aká je najlepšia pôda? pH je dôležité

Už viete, v akej polohe sa magnólia cíti najlepšie. Aká pôda bude pre ňu najlepšia? pH pôdy, do ktorej chcete magnóliu zasadiť, je veľmi dôležité. Rastlina sa najlepšie cíti v úrodnom substráte s kyslou reakciou (pH 5 – 6). Pre správny vývoj kríka je rozhodujúce poskytnúť rastline kyslý substrát. Zásaditá reakcia pôdy, v ktorej magnólia rastie, môže viesť k oslabeniu rastu a dokonca k úhynu rastliny.

Magnólie by sa mali mulčovať. Najlepšie je použiť kôru alebo piliny z ihličnatých rastlín. Mulčovanie magnólie má za úlohu nielen okysliť pôdu, ale aj zvýšiť ochranu koreňov rastliny, ktoré sú mimoriadne citlivé na mráz a sucho (počas horúčav by sa mala rastlina intenzívne zalievať).

Magnóliu si môžete vybrať podľa veľkosti alebo farebnosti kvetov.
Foto: shutterstock/Cristian-Alexandru

Magnólia: výsadba a presádzanie rastliny

Kedy sa má magnólia vysadiť? Výsadba rastliny – ako sme už spomenuli vyššie – sa najlepšie vykonáva koncom jari, hoci v skutočnosti sa rastlina môže vysádzať aj na jeseň. Mladé rastliny je však dobré na zimu chrániť napríklad záhradníckymi slamenými rohožami.

Magnólie sú rastliny s veľmi jemným koreňovým systémom. To sa oplatí vedieť ešte pred výberom miesta, kde sa má rastlina vysadiť. Okrem toho je najlepšie magnólie nepresádzať, ale ak je to nevyhnutné, treba postupovať veľmi opatrne. Rastlina by sa mala vykopať z jej existujúceho miesta s veľkou hrudou zeminy.

Miesto, na ktoré budete magnóliu presádzať, by malo byť riadne pripravené. Predovšetkým treba dbať na kyslú pôdnu reakciu a výdatnú zálievku. Aj pri veľkej opatrnosti pri presádzaní je pravdepodobné, že časť koreňového systému rastliny sa aj tak poškodí. Správna starostlivosť a pozornosť venovaná presadenej rastline by mala rýchlo viesť k obnove koreňového systému a posilneniu rastliny.

Rezom odstraňujte najmä suché a poškodené konáre, pričom rez načasujte na obdobie po kvitnutí stromu.
Foto: shutterstock/Tales by Pictures

Magnólia: odrody pre záhradu a park

Aká je najobľúbenejšia magnólia? Odrody pre záhradu alebo park sa okrem iného líšia veľkosťou a sfarbením kvetov. Medzi najbežnejšími odrodami magnólie môžeme rozlíšiť:

magnólia japonská s bielo-ružovými kvetmi a výškou do približne 10 m;

magnólia hviezdokvetá – rastlina s pôsobivými bielymi kvetmi. Jej výška zvyčajne nepresahuje tri metre, a preto sa hodí do malých záhrad;

magnólia ľaliokvetá, ktorá sa vyznačuje bielo-fialovými nádhernými kvetmi. Rastlina zvyčajne kvitne do 2 až 3 rokov od výsadby;

magnólia Sieboldii – jedna z najnovšie kvitnúcich odrôd. Rastlina sa vyznačuje bielymi kvetmi, ktoré svojím tvarom pripomínajú poháre. Dorastá do maximálnej výšky štyroch metrov.

Magnólia sieboldii pochádza z Východnej Ázie a je ľahko rozoznateľná netypickými bielymi kvetmi s purpurovým stredom.
Foto: shutterstock/Kristine Rad

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Dodržiavajte tieto pravidlá. Magnólia sa každoročne obsype kvetmi

Po odkvitnutí si dávajte pozor na magnólie. Jedno ošetrenie znemožní kvitnutie v nasledujúcej sezóne

The post Pravdepodobne najkrajší strom na svete. Jeho starostlivosť je napriek všetkému pomerne jednoduchá appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj