Skip to content
Menu
Menu

Pre niekoho zbytočné plytvanie časom, pre mňa oranžové zlato. Neuveríte, na čo všetko sa dá použiť

Prečítať článok

22.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kurtjurgen).

Čo robiť s pomarančovými šupkami? Určite ich nevyhadzujte. Majú v sebe veľa výživných hodnôt, ktoré sa dajú využiť nielen v kuchyni. Poradíme Vám, ako tieto zvyšky ovocia ekologicky využiť v záhrade.

Čo robiť s pomarančovými šupkami?
Foto: shutterstock/kurtjurgen

Pomarančová kôra je neoddeliteľnou súčasťou mnohých druhov pečiva, napríklad šišiek. Pre milovníkov čaju je aromatickým doplnkom a je tiež súčasťou domácich bylinných kvapiek a peelingov. Vďaka svojej citrusovej vôni sa často objavuje v zložení kozmetiky a parfumov. Tým sa však jej využitie nekončí. Pomarančová kôra môže byť užitočná aj v záhrade.

Ako použiť pomarančovú kôru v záhrade? Namiesto vyhadzovania ju využite v záhrade

Prišla jar, čo je ideálny čas na záhradkárčenie, hnojenie a výsadbu nových rastlín. Ako na to môžeme použiť pomarančovú kôru? Vďaka svojej intenzívnej citrusovej vôni je výborným prírodným repelentom na rôznych škodcov a hmyz. Hovoríme najmä o mravcoch, voškách, pavúkoch a dokonca aj myšiach.

Vďaka svojej intenzívnej citrusovej vôni je výborným prírodným repelentom na rôznych škodcov a hmyz.
Foto: shutterstock/New Africa

Rozložením malých kúskov šupiek pod rastliny ich môžete účinne chrániť pred nežiaducimi živočíchmi. Je však dôležité pamätať na pravidelnú výmenu vysušených šupiek, ktoré časom strácajú svoje odstrašujúce vlastnosti.

Hnojivo z pomarančových šupiek? Myslite ekologicky

Pomarančová kôra je bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a výživné hodnoty. V kulinárskom svete má mnoho využití, ale rovnako užitočná môže byť aj v záhrade. Pridaním pomarančovej kôry do kompostu sa pôda výrazne obohatí. Jej vysoký obsah dusíka výrazne stimuluje rastliny k lepšiemu rastu. Aby proces rozkladu prebiehal hladko a nepriťahoval hmyz, je dobré kôru nakrájať na menšie kúsky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozrežte pomaranč na polovicu a vezmite si pohár. Tento trik mi navrhla moja mama. Je to skvelé

Do vriacej vody hodím pomaranče a hrsť korenia. Škoda, že som to nevedela skôr

The post Pre niekoho zbytočné plytvanie časom, pre mňa oranžové zlato. Neuveríte, na čo všetko sa dá použiť appeared first on Vášeň v tebe.