21.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Angelina Babii).
Levanduľa poteší svojou vôňou a intenzívnou farbou. Je to skutočný klenot v záhrade, ktorý sa ľahko pestuje a je odolný voči suchu. Niekedy však vädne a žltne. Ako to napraviť? Nerobte tieto 3 chyby.
Niekedy však vädne a žltne. Ako to napraviť?
Foto: shutterstock/Angelina Babii
Levanduľa je známa a voňavá trvalka, ktorá sa každý rok obnovuje. Najlepšie je vysádzať ju na jar, keď pominie riziko mrazov a pôda sa zahreje. Tak ako pri väčšine rastlín, aj pri pestovaní levandule závisí úspech od podmienok, ktoré jej poskytnete. Najčastejším problémom je vädnutie výhonkov. Našťastie sa dá ľahko odstrániť.
Prečo levanduľa vädne? Poznanie príčin spôsobí, že rastlina bude vyzerať šťastne
Levanduľa vydrží veľa zanedbávania, ale nie je nezničiteľná. Častým problémom, ktorý môže mať niekoľko príčin, je vädnutie, opadávanie a žltnutie.
Je dobré poskytnúť im len vlhkú pôdu. Premokrená spôsobí hnilobu koreňov, ktorá môže spôsobiť ochabnutie.
Foto: shutterstock/Mostovyi Sergii Igorevich
Najpravdepodobnejšími vinníkmi môžu byť:
Nadmerné zalievanie levandule, najmä levandule v kvetináčoch, ktorá nepotrebuje veľa vody. Sú to rastliny odolné voči suchu, takže ich možno nechať dlhší čas nezalievané. Je dobré poskytnúť im len vlhkú pôdu. Premokrená spôsobí hnilobu koreňov, ktorá môže spôsobiť ochabnutie.
Môžu trpieť šokom z presadenia. Zmena prostredia a podmienok pri presádzaní levandule môže spôsobiť vädnutie. Nemáte dôvod na obavy, pretože je to normálne. Rastlina si zvyká na novú pôdu, vlhkosť a teplotu.
Má zlú zmes pôdy. Príliš úrodná pôda rastlinu „vystresuje“. Levanduľa vôbec nepotrebuje pôdu bohatú na živiny, aby sa jej darilo. Najlepšie rastie v piesočnatých zmesiach.
Čo môže levanduľu poškodiť? Dbajte na správnu starostlivosť o rastlinu v záhrade
Levanduľa má málo problémov so škodcami alebo chorobami, ale môže byť náchylná na koreňovú hnilobu a múčnatku. Stáva sa to najmä vo vlhkom a mokrom prostredí. Najlepším prostriedkom na kontrolu a predchádzanie týmto problémom je vyhnúť sa zalievaniu rastliny zhora. Dôležité je tiež zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami.
Dôležité je tiež zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu medzi rastlinami.
Foto: shutterstock.com/nieriss
TIP! Nezabudnite levanduľu pravidelne hnojiť a kríky prikrmovať. Na prikrmovanie sa výborne hodí hnojivo, ktoré si vyrobíte z vaječných škrupín. Robte to na jar a na jeseň a odvďačí sa vám krásnymi kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako predĺžiť kvitnutie levandule? V júli potrebuje špeciálne prerezávanie
Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči
The post Prečo levanduľa vädne? Myslíme si, že tým pomáhame, ale v skutočnosti jej len škodíme appeared first on Vášeň v tebe.