9.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV).
Mnohí ľudia si nevedia predstaviť ráno bez pitia kávy, ktorá stimuluje nervový systém a mozog, dodáva energiu a chuť konať. Niektorí „kávičkári“ však na sebe ihneď po vychutnaní tohto nápoja pozorujú únavu a ospalosť. Prečo sa to stáva?
Mnohí ľudia si nevedia predstaviť ráno bez pitia kávy, ktorá stimuluje nervový systém a mozog, dodáva energiu a chuť konať
Foto: shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV
Prečo káva stimuluje?
Zložkou, ktorá nám po vypití kávy dodáva „energetickú vzpruhu“, je, samozrejme, kofeín. Tento prírodný stimulant je psychoaktívna látka a zároveň má silný vplyv na funkciu a stimuláciu centrálneho nervového systému.
Kofeín dodaný do tela blokuje adenozínové receptory, čím súčasne zvyšuje produkciu katecholamínov a vylučovanie adrenalínu, dopamínu a tiež serotonínu. Výsledkom týchto komplexných procesov je zníženie pocitu psychickej a fyzickej únavy, ako aj zlepšenie mozgovej činnosti, čo okrem iného zlepšuje koncentráciu.
Samozrejme, povzbudzujúci účinok kofeínu po niekoľkých hodinách pominie, ale u niektorých ľudí je oveľa rýchlejší a potom sa opäť cítia unavení a ospalí.
Prečo sa po káve cítim ospalý a unavený?
Hoci kofeín obsiahnutý v káve má povzbudzujúce účinky, niektorí konzumenti kávy sa rýchlo cítia unavení a ospalí. Pokles energie po vypití kávy súvisí so spomínaným adenozínom. Zvýšenie hladiny adenozínu znamená, že mozog spomaľuje nervovú činnosť.
Kofeín sa viaže na receptory adenozínu, ktoré následne prenášajú do mozgu informácie o únave. Samozrejme, kofeín inhibuje funkciu adenozínu, ale táto zlúčenina sa stále produkuje, aj keď v menšom množstve. Na druhej strane, keď hladina kofeínu klesá, zvyšuje sa pôsobenie adenozínu, ktorý má priamy vplyv na zníženie nervovej aktivity v mozgu. Vtedy pociťujeme únavu, nesústredenosť, vyčerpanosť a ospalosť.
Ak pravidelne konzumujeme veľké dávky kofeínu, existuje riziko, že sa zvýši produkcia adenozínu, budeme sa cítiť unavení
Foto: shutterstock/NataliSel
Ak pravidelne konzumujeme veľké dávky kofeínu, existuje riziko, že sa zvýši produkcia adenozínu, budeme sa cítiť unavení a siahneme po ďalšej šálke kávy v nádeji, že nás to povzbudí, ale účinok bude presne opačný. Je dôležité si uvedomiť, že účinný účinok kofeínu sa môže v jednotlivých organizmoch líšiť.
Ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k pocitu únavy po vypití kávy, je kortizol, ktorého hladina v tele sa zvyšuje v stresových situáciách. Keď pijeme kávu, zvyšujeme hladinu tohto hormónu, a ak kortizol zostáva vysoký príliš dlho a potom klesá, môže to viesť k pocitu únavy a ospalosti.
Cukor, či už pridaný do nápoja, alebo dodaný telu vo forme sladkého občerstvenia konzumovaného s kávou, má tiež významný vplyv na to, ako sa po vypití kávy cítime. Cukor môže poskytnúť dočasný, veľmi krátkodobý stimulačný účinok, ale zároveň sa spracúva oveľa rýchlejšie ako kofeín, čo vedie k strate energie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Štyri dôvody, prečo si kúpiť zrnkovú kávu a pomlieť si ju sami
Toto je tá najhoršia káva, akú si môžete vybrať. Je tučná a nezdravá
The post Prečo sa mi chce spať a cítim sa po káve unavená? Tu je odpoveď appeared first on Vášeň v tebe.