Skip to content
Menu
Menu

Prečo sa z paradajok odlamujú listy? Je to veľmi dôležité. Nezabudnite to urobiť v júni

Prečítať článok

17.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MonikaKL).

Kedy by ste mali začať lámať listy paradajok? Aj keď to pre neskúseného záhradníka môže znieť nezvyčajne, ide o dôležitý postup, ktorý by sa nemal vynechať. Čo presne zahŕňa a čomu by ste mali venovať pozornosť, aby ste ho vykonali správne?

Prečo sa z paradajok odlamujú listy?
Foto: shutterstock/MonikaKL

Paradajky sú jednou z najchutnejších druhov zeleniny. Možno ich pestovať v domácej záhrade aj na balkóne. Hoci ich pestovanie nie je obzvlášť náročné, majú špecifické požiadavky, ktoré je potrebné splniť. V opačnom prípade bude úroda skôr priemerná. Jednou z nevyhnutných úprav je lámanie listov.

Mali by sa listy paradajok odlamovať? Dokonca je to potrebné

Lahodné, šťavnaté paradajky potešia svojou chuťou, preto nie je divu, že si ich mnohí ľudia chcú vychutnať priamo z kríka. Platí to o to viac, keď si uvedomíte, že ich vlastné pestovanie je veľmi obohacujúca skúsenosť. Ako sa staráte o svoju úrodu, aby ste si zabezpečili naozaj dobrú úrodu? Jednou z kľúčových otázok pri starostlivosti o paradajky je lámanie listov. Spočiatku by ste mali odstrániť tie, ktoré rastú v spodnej časti, pod tvoriacimi sa plodmi. Tento jednoduchý postup zabezpečí, že rastlina „sústredí“ svoju energiu na vývoj jedlých častí a prestane ju plytvať na zbytočnú zeleň. Musíte pamätať na to, že list vyživuje trs pod ním. Ak teda nejaké rastú pod plodom, neoplatí sa ich udržiavať.

Lámanie listov zabezpečí, že rastlina „sústredí“ svoju energiu na vývoj jedlých častí a prestane ju plytvať na zbytočnú zeleň.
Foto: shutterstock/Miriam Doerr Martin Frommherz

Kedy začať lámať listy paradajok? Počkajte na počasie a pustite sa do práce

V júni je ten správny čas na odlamovanie spodných listov. Vtedy sa objavujú malé zelené paradajky, takže je ľahké určiť, ktorú časť zelene odstrániť. Počkajte však na teplé a suché počasie, kým sa do toho pustíte. Je dôležité, aby sa ráno alebo večer na rastlinách nehromadila vlhkosť. Aby ste rastlinu príliš neoslabili, odstráňte naraz maximálne tri listy. Najskôr sa zbavte tých, ktoré sú v kontakte s pôdou. Ak sa počas zalievania namočia, môžu rýchlo ochorieť.

TIP! Pri odstraňovaní listov sa oplatí pozrieť nielen na tie v spodnej časti, ale aj na zvyšné listy. Skontrolujte, či sa na nich neobjavujú prvé príznaky potenciálnej choroby alebo napadnutia škodcami. Umožní vám to rýchlo reagovať.

Ako sa lámu listy paradajok? Zapamätajte si tieto pravidlá

Lámanie listov je pomerne jednoduché a nevyžaduje si veľa úsilia, ale je vhodné dodržiavať niekoľko pravidiel, aby celý proces prebehol hladko. Môžete to robiť buď ručne, alebo pomocou vhodných záhradníckych nožníc.

Nech už si vyberiete akýkoľvek „nástroj“, nezabudnite na hygienu. Pred a po použití si dôkladne umyte ruky alebo nožnice.

Vždy odstráňte celý list, nie len jeho časť.

Odstráňte ho spolu s listovým stopkou. Ak ho necháte na kríku, môže začať hniť, čo rastlinu oslabí.

Lámanie listov môžete vykonať ručne alebo pomocou záhradníckych nožníc.
Foto: shutterstock/johan kusuma

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najčastejšie príčiny kučeravosti a žltnutia listov paradajok. Ak nechcete prísť o svoje plány, urobte toto

Eso z rukáva záhradníka. Postriekajte svoje paradajky, aby sa im darilo

The post Prečo sa z paradajok odlamujú listy? Je to veľmi dôležité. Nezabudnite to urobiť v júni appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj