Skip to content
Menu
Menu

Preto sa s pribúdajúcim vekom zmenšujeme. Proces „zmenšovania“ sa začína skôr, ako si myslíte

Prečítať článok

20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin).

Medzi príčiny zníženia výšky patria choroby aj prirodzené procesy spojené so starnutím. To znamená, že s pribúdajúcim vekom sa všetci mierne skracujeme. Prečo k tomu dochádza? Čo za tým stojí a o koľko a kedy sa môžeme zmenšiť?

Medzi príčiny zníženia výšky patria choroby aj prirodzené procesy spojené so starnutím.
Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin

Keď sme ako deti navštevovali starých rodičov, určite sme viackrát počuli: „Aký si veľký!“ alebo „Ako si vyrástol!„. Postupom času sa však náš rast zastavil a zdá sa, že babka a dedko sú napriek tomu každý rok o kúsok menší. Tento dojem vôbec nie je ilúziou. Ba čo viac, v závislosti od nášho veku sme sa už aj my mohli začať zmenšovať, hoci spočiatku to ešte nejaký čas nebude viditeľné. Ako presne ovplyvňuje starnutie tento aspekt nášho tela?

V akom veku sa človek začína zmenšovať? Mnohí z nás už môžu byť o niekoľko milimetrov kratší

Podľa informácií, ktoré sprístupnila Univerzita v Arkansase (University of Arkansas for Medical Sciences, UAMS), väčšina ľudí začína strácať výšku po 30. roku života, pričom tento proces je časom oveľa výraznejší. Niektorí dokonca uvádzajú 40 rokov ako hranicu. Na zmenšovanie majú vplyv predovšetkým tri prvky. Po prvé, platničky oddeľujúce stavce chrbtice sa vekom stávajú menej pružnými a odolnými a tiež strácajú tekutinu. V dôsledku toho sa trochu sploštia, čo následne vedie k skutočnému skráteniu chrbtice. Okrem toho sa sploštia aj klenby chodidiel. Posledným faktorom je úbytok svalovej hmoty, ktorý zvyčajne vedie k horšiemu držaniu tela, a tým sa premieta do našej výšky.

Pritom je dôležité mať na pamäti aj vplyv ochorení, ako sú sarkopénia a osteoporóza. Prvá z nich sa vyznačuje poklesom svalovej sily, zatiaľ čo druhá spôsobuje oslabenie kostí, ktoré môže viesť k častejším zlomeninám. Obe ochorenia sa spájajú s výrazne väčšou stratou výšky a vyžadujú si lekársky zásah. Čo však presne znamená „väčší úbytok“?

Ako veľmi sa človek zmenšuje vekom? Nezabudnite, že zmenšovanie má aj svoje normy

V priemere strácame 6,35 milimetra až 1,9 centimetra výšky v každom desaťročí medzi 40. a 70. rokom života. Zaujímavé je, že určité rozdiely v tomto ohľade možno pozorovať podľa pohlavia. Muži budú vo veku 70 rokov v priemere nižší o 3 až 3,81 centimetra, zatiaľ čo ženy o niečo viac ako päť centimetrov. Prečo je tento rozdiel?

U mužov je to menej viditeľné, pretože majú spravidla viac svalovej hmoty a ich kosti sú silnejšie, takže strácajú menej výšky.

Dr. Roshini Rajová, ktorú cituje NBC News, vysvetľuje. Po 80. roku života môžeme opäť stratiť približne 2,5 centimetra bez ohľadu na pohlavie. Uvedené hodnoty sa považujú za prirodzenú zmenu. Ak sa však zmenšíme viac, môže to byť príznakom jednej zo spomínaných chorôb. Strata 2,5 až 5 centimetrov za rok je signálom, že by sme mali ísť k lekárovi. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že nemusíme pasívne prijímať ani prirodzený pokles výšky. Naopak, podniknutie správnych krokov môže mať dobrý vplyv na naše celkové zdravie.

Dr. Howard E. LeWine v časopise Harvard Health Publishing vysvetľuje, že opatrenia na zníženie straty výšky s vekom sú podobné tým, ktoré sa odporúčajú pri osteoporóze.
Foto: freepik/freepik

Ako zabrániť strate výšky? Tu je návod, na čo si dať pozor, aby ste si udržali správne držanie tela a zdravie

Dr. Howard E. LeWine v časopise Harvard Health Publishing vysvetľuje, že opatrenia na zníženie straty výšky s vekom sú podobné tým, ktoré sa odporúčajú pri osteoporóze. Hlavnou vecou, na ktorú treba dbať, je teda strava, ktorá by mala byť bohatá na vápnik a vitamín D. Oplatí sa tiež absolvovať vyšetrenie hustoty kostí, aby sa posúdilo, či nepotrebujeme ďalšie lieky. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu každodenné cvičenie. Samotná chôdza dokáže veľa a silový tréning ďalej zlepšuje pevnosť kostí. Veľmi dôležité je aj správne držanie tela, najmä ak máte sedavé zamestnanie pri počítači. Portál WebMB na druhej strane upozorňuje na potrebu obmedziť negatívne návyky, ako sú rôzne druhy stimulantov. Hoci priamo nespôsobujú osteoporózu alebo úbytok kostí, zhoršujú stav organizmu, a to nám v boji proti strate výšky určite nepomôže.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Svojou vitalitou zahanbuje tínedžerov. Má 66 rokov a tipujú jej 40. „Nebudem sa obliekať ako babička“

Čo robiť, aby bol mozog po šesťdesiatke fit? Stačí 5 minút denne, aby ste sa oň postarali

The post Preto sa s pribúdajúcim vekom zmenšujeme. Proces „zmenšovania“ sa začína skôr, ako si myslíte appeared first on Vášeň v tebe.