Skip to content
Menu
Menu

Pri sadení kapusty ich umiestnite do jamiek. Hlávky budú dobre rásť, škodcovia nebudú hrýzť korene

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/dourleak).

Každý pestovateľ kapusty sníva o veľkých a zdravých hlávkach. Aby sme dosiahli dobrú úrodu, musíme predovšetkým dodržať správny termín výsadby tejto zeleniny. Dôležitý je aj spôsob, akým sa to urobí. Pri výsadbe kapusty je dobré dať do jamky hrsť špeciálnej zmesi, aby hlávky narástli ešte väčšie a škodcovia sa vyhli vašej úrode. Je to jednoduché!

Kedy a ako vysádzať kapustu podľa odrody?
Foto: shutterstock.com/dourleak

Výsadba kapusty na jar

Kapusta je v našich záhradách a na pozemkoch veľmi rozšírená. Nie je to prekvapujúce, pretože má široké kulinárske využitie, je mimoriadne prospešná pre zdravie a navyše nie je veľmi náročná. Semená tejto zeleniny možno vysievať priamo do zeme, hoci je určite lepšie pestovať kapustu z vopred pripravenej sadenice. Výsev semien do kvetináčov závisí od odrody, keďže rozlišujeme skoré, stredne skoré a neskoré. Možno to urobiť už začiatkom februára, zatiaľ čo s neskorými odrodami treba počkať do apríla. Kapustu možno presádzať do pôdy, keď má približne 4 až 6 listov. Skoré odrody môžete do záhrady presadiť v polovici apríla no s výsadbou sa neponáhľajte, ak nie je dobré počasie a je príliš chladno. Stredne skoré kapusty sa vysádzajú v máji, zatiaľ čo stredne neskoré a neskoré kapusty sa vysádzajú od polovice mája do polovice júna.

Mladé rastliny sa najlepšie sadia do vlhkej pôdy.
Foto: shutterstock/Tatevosian Yana

Vzdialenosť medzi sadenicami kapusty by mala byť 30-60 cm v závislosti od odrody a typu hlávky. Mladé rastliny sa najlepšie sadia do vlhkej pôdy, preto by sa činnosť mala naplánovať na zamračený deň, po dažďoch. Miesto by malo byť dobre oslnené, pretože kapusta potrebuje aspoň 6 – 8 hodín slnečného svetla denne. Pred výsadbou sadeníc je dobré obohatiť pôdu organickým hnojivom, ktoré pomôže rastlinám hneď od začiatku dodať potrebné živiny.

Výsadba kapusty – do zeme pred výsadbou

Chcete, aby vaše hlávky kapusty boli veľké, zdravé a nenapadali ich škodcovia? Pri sadení zeleniny stačí do jamky vhodiť špeciálnu zmes, ktorú si môžete ľahko pripraviť doma. Budete potrebovať ingrediencie ako napr:

500 g kompostu;

2 PL kostnej múčky;

1 PL rozdrvených vaječných škrupín;

1 PL popola;

1 čajovú lyžičku horčičného prášku.

Všetky zložky zmiešajte dohromady a potom pri sadení kapusty vhoďte hrsť zmesi do jamky. Vôňa horčice účinne odradí škodcov, takže nebudú hrýzť korene rastlín. Okrem toho takáto zmes dodáva kapuste potrebné živiny pre zdravý rast, takže hlávky budú rásť veľké a kompaktné. Vaječné škrupiny a popol sú bohaté na vápnik, zatiaľ čo kostná múčka zabezpečí zdravý rast a silné korene rastlín. Vaši susedia vám budú závidieť úrodu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takúto kapustu v záhrade nám všetci závidia. Bude zdobiť vašu záhradu aj v zime

Viete, aké BYLINKY sadiť vedľa zeleniny? MÄTA patrí k mrkve či ku kapuste?

The post Pri sadení kapusty ich umiestnite do jamiek. Hlávky budú dobre rásť, škodcovia nebudú hrýzť korene appeared first on Vášeň v tebe.