Skip to content
Menu
Menu

Priatelia sú prekvapení, keď vidia moje bujné rastliny. Používam babičkin trik

Prečítať článok

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/krolya25).

Keď sa čaj dostal do Spojeného kráľovstva, údajne sa predával výlučne v lekárňach. V súčasnosti by sa mohol ľahko dostať na pulty záhradkárskych obchodov, pretože kraľuje medzi metódami domácej starostlivosti o rastliny. Vlastnosti čajovej usadeniny sú užitočné pri starostlivosti o črepníkové aj záhradné kvety.

Hortenzie sú veľmi dekoratívne a patria medzi rastliny, na ktoré má prírodný čajový kondicionér blahodarný účinok.
Foto: shutterstock/krolya25

Starostlivosť o domáce rastliny

Čajová usadenina je ekologický a ekonomický spôsob, ako zlepšiť zdravie a rast rastlín. Môže sa používať ako prírodné hnojivo na zlepšenie štruktúry a zloženia pôdy, ako aj ako účinný postrek proti škodcom. Mnohým druhom, najmä tým, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu, táto prírodná podpora prospeje. Medzi rastliny, ktoré majú rady čajové hnojivo, patria napr:

paprade,

brečtany,

dracény,

fikusy,

monstery,

lopatkovce,

rododendrony,

azalky,

hortenzie,

ruže,

čučoriedky.

Pravidelné používanie zlepšuje vitalitu rastlín, ale aj odolnosť voči chorobám, najmä hubovým. To všetko sa premieta do atraktívnejšieho vzhľadu – pekne sfarbených listov a pekných kvetov. Ďalšou výhodou je, že hnojivo si môžete pripraviť prakticky zadarmo, pretože sa vyrába zo zvyškov po varení, ktoré zvyčajne aj tak skončia v koši.

Starostlivosť o lopatkovec nemusí byť zložitá. Ide o jeden z druhov, ktorý dobre reaguje na hnojenie čajovou usadeninou
Foto: shutterstock/Sveten

Čajové hnojivo – aký typ zvoliť?

Čaj je bohatstvom živín vrátane aminokyselín, trieslovín a flavonoidov. Sú prítomné v náleve aj v usadeninách – preto sa neoplatí vzdávať sa ich výhod. Ktorý čaj je najlepší na výrobu domáceho hnojiva?

Zelený a biely čaj sa odporúčajú kvôli ich najmenšiemu spracovaniu. Dobre sa osvedčuje aj čierny čaj. Ochuteným a sladeným čajom sa naopak treba vyhnúť, pretože sú nielen menej kvalitné, ale ich používanie môže vytvoriť nepriaznivé podmienky pre rastliny a podporiť rast patogénnych húb.

Ako z čaju vyrobiť prírodné hnojivo?

Najjednoduchší spôsob použitia čajovej usadeniny je primiešať ju do vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči alebo na záhrade. Živiny sa budú postupne uvoľňovať do pôdy a dodávať živiny rastlinám, ktoré po nich túžia.

Nič vám však nebráni v tom, aby ste sa vydali inou cestou. Zozbierajte usadeninu a vložte ju do litrovej nádoby. Zalejte ich vlažnou vodou, nádobu uzavrite a odložte na noc. Ráno ju preceďte cez sito. Výsledný odvar použite na zalievanie rastlín.

Vošky budú bežať ako o život

Ukázalo sa, že vlastnosti čaju majú na vošky odpudzujúci účinok. Predpokladáme, že každý záhradkár sa aspoň raz stretol s problémom týchto nenásytných škodcov, ktorí dokážu rastliny vyslovene zničiť. Keď na svojich druhoch zbadáte votrelcov, konajte múdro – nie ste odsúdení na syntetické prípravky.

Nazbierajte pol šálky usadenín (v tomto prípade najlepšie funguje čierny čaj) a zalejte ich 100 ml vriacej vody. Nechajte hodinu odstáť, sceďte a vychladnutú tekutinu nalejte do fľaše s rozprašovačom. Postrekujte vošky každé dva dni, pričom sa zamerajte na napadnuté rastliny. Nepozvaní hostia sa vzdajú kŕmenia na vašej záhrade.

Usadeninu z čierneho čaju môžete použiť ako prírodné hnojivo, ale aj ako postrek proti voškám.
Foto: shutterstock.com/Aleksandrs Samuilovs

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nie je lepšie hnojivo pre rastliny ako „čierne zlato“. Toto je liek záhradníkov nielen na škodcov

Zalievajte ním kaktusy, antúrie a orchidey. Stačí jedna čajová lyžička. Budú rásť ako o život

The post Priatelia sú prekvapení, keď vidia moje bujné rastliny. Používam babičkin trik appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj