Skip to content
Menu
Menu

Pridajte do vody a zalejte hortenzie. Krásne kvety nakoniec zmenia farbu

Prečítať článok

01.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/MaraBarboza).

Kalinolisté hortenzie – ich krásne, už z diaľky viditeľné obrovské kvety vzbudzujú obdiv a podnecujú pestovanie. Málokto vie, že môžete ľahko zmeniť farbu ich okvetných lístkov bez toho, aby ste minuli majland alebo presadili tieto rastliny v záhrade. Nudia nás súčasné farby záhradnej hortenzie? Je čas zistiť veľmi jednoduchý spôsob, ako to urobiť.

Kalinolisté hortenzie – ich krásne, už z diaľky viditeľné obrovské kvety vzbudzujú obdiv a podnecujú pestovanie.
Foto: Pixabay/MaraBarboza

Čo určuje farbu kalinolistej hortenzie?

Hortenzia kalinolistá je jediným zástupcom svojho druhu, ktorého farbu kvetov je možné meniť v závislosti od našich preferencií. Od čoho to závisí? To všetko je spôsobené pH pôdy, v ktorej náš úžasný exemplár rastie.

Ak je pôda kyslá, hortenzia kvitne modro alebo fialovo.

Keď ker rastie na vápenatých pôdach, uvidíme ružové a bordové súkvetia.

Čo robiť, aby ste zmenili farbu okvetných lístkov? Musíme sa postarať o premenu životného prostredia vašej pôdy, čo je postupný, ale úplne možný proces.

Kvety ružovej hortenzie

Ružová farba hortenzií znamená, že hortenzie rastú v neutrálnej alebo blízko vápenatej pôdy (6 – 6,5 pH alebo viac).
Foto: shutterstock/Volodymyr TVERDOKHLIB

Ružová farba hortenzií znamená, že hortenzie rastú v neutrálnej alebo blízko vápenatej pôdy (6 – 6,5 pH alebo viac). Aby sa naše kypré exempláre zmenili na ružovú, je potrebné použiť niekoľko metód. Jednou z nich je posypať hortenzie vápnikom alebo ho pridať do zálievky počas vegetačného obdobia. Môžete tiež použiť drevený popol alebo kriedu.

Modrá farba hortenzie

Modré kvety kalinolistej hortenzie.
Foto: pexels.com/Gülce

Modré kvety kalinolistej hortenzie sú znakom toho, že pôda je kyslá a má nižšie pH (menej ako 6 pH). Ak chceme získať túto farbu, musíme pôdu odvápniť, napr. zmeniť jej vrchnú vrstvu a doplniť ju rašelinou, ihličnatou kôrou, lesnou pôdou a kompostom. Aby boli kvety modré, môžete kríky zaliať vodou (5 l) a kamencom draselným (známy aj ako síran hlinito-draselný) (10 g).

Zmena farby hortenzie. Musíte byť opatrný

Mohlo by sa zdať, že zmena farby kvetov hortenzie je veľmi jednoduchá. Tento proces sa však nesmie vykonávať príliš rýchlo, pretože extrémne hodnoty pH majú negatívny vplyv na stav našich kríkov. Môžu mať horšiu absorpciu vody zo zeme a môžu byť náchylné na choroby a útoky škodcov. Okrem toho nie každá odroda hortenzie je náchylná na zmenu farby: hortenzie metlinaté aj stromčekovité nie sú vhodné na takéto domáce ošetrenie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mnoho ľudí ich po odkvitnutí vyhadzuje, čo je veľká chyba. Ako sa správne starať o alpskú fialku?

Kalinolistá hortenzia nechce kvitnúť? Záhradník prezrádza dôvody

The post Pridajte do vody a zalejte hortenzie. Krásne kvety nakoniec zmenia farbu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj