Skip to content
Menu
Menu

Pridajte si ho do rannej kávy. Ideálne, keď srdce a mozog nie sú v poriadku

Prečítať článok

6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Isaac Spedding).

Káva je jedným z najrozšírenejších nápojov na celom svete. Samozrejme, na Slovensku je veľa kávičkárov, ale aj ľudí, ktorí ju pijú len zo zvyku alebo na povzbudenie. Kávu možno piť na tisíce spôsobov a s mnohými prísadami. Okrem mlieka, smotany, cukru alebo príchutí sa môžete pustiť aj do niečoho nezvyčajného. Stačí vyskúšať olivový olej a pripraviť si takzvané oleato. Stačí len čajová lyžička, aby bola káva ešte prospešnejšia pre naše zdravie.

Čo pridať do rannej šálky kávy?
Foto: shutterstock/Isaac Spedding

Káva je zdravá, ale dávajte si pozor

O tom, že káva je zdravá, netreba nikoho presviedčať, hoci mnohí ľudia sa jej konzumácii denne vyhýbajú. Faktom je, že keď sa pije vo veľkom množstve, môže z tela vyplavovať horčík, draslík a vápnik a zvyšovať krvný tlak. Príliš veľa kofeínu môže navyše vyvolať potravinové alebo kožné alergie, spôsobiť nespavosť a pocit nepokoja, ako aj zvýšenie srdcovej frekvencie alebo bolesti hlavy. Kávy sa však netreba úplne vzdať, pretože ak sa pije s mierou, môže nášmu telu veľmi prospieť. Koľko čierneho nápoja môžete denne vypiť? Predpokladá sa, že štyri šálky denne sú bezpečnou dávkou pre naše zdravie.

Aký doplnok ku káve? Siahnite po olivovom oleji

S čím piť kávu? Môže sa podávať samostatne alebo s malým prídavkom cukru. Iní obľubujú pridanie mlieka alebo aromatického korenia, ako je kardamón, škorica, zázvor alebo chilli. Všetky majú priaznivý vplyv nielen na chuť nápoja, ale aj na jeho zdravotné vlastnosti. Hoci na Slovensku nie je obzvlášť obľúbený, mnohí ľudia siahajú po olivovom oleji. Oleato, ako sa mu hovorí, môže zvýšiť priaznivé účinky kávy. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Stačí pridať jednu čajovú lyžičku tohto zdravého oleja do šálky nápoja. Ak nie ste príliš presvedčení o chuti takejto kávy, oplatí sa ju obohatiť buď korením, alebo lyžičkou medu.

Oleato, ako sa mu hovorí, môže zvýšiť priaznivé účinky kávy. Jeho príprava je veľmi jednoduchá.
Foto: shutterstock/DUSAN ZIDAR

Čo vám dáva pitie kávy s olivovým olejom

Samotná káva vykazuje množstvo zdraviu prospešných vlastností. Na začiatku nás jemne stimuluje a dodáva nám energiu na ľahší štart do nového dňa. Okrem toho kofeín v nápoji môže zlepšiť náladu a prispieť k lepšej činnosti srdca a mozgu. Pravidelné pitie kávy môže chrániť pred civilizačnými ochoreniami a rýchlejším starnutím telesných buniek. Je to vďaka antioxidantom obsiahnutým v káve.

Olivový olej má tiež mnoho cenných vlastností, ktoré by nemali uniknúť našej pozornosti. Tento olej je vynikajúcim zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré majú priaznivý vplyv na činnosť srdca. Mal by zaujímať všetkých, ktorí trpia hypertenziou a bojujú s vysokou hladinou cholesterolu.

Pravidlé pitie tejto kávy je rovnaké ako pri pití bežnej kávy. Ak je to náš liek na rannú únavu, neodporúča sa siahnuť po šálke nápoja okamžite, ale počkať približne dve hodiny. Prečo? Pretože po tomto čase klesá hladina kortizolu v krvi a kofeín sa potom v tele ľahšie vstrebáva. Nezabudnite, že olivový olej pri vysokých teplotách stráca svoje vlastnosti, preto je dobré pridať ho do nášho nápoja až po tom, čo trochu vychladne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Olivový olej na pokožku vlasy a nechty? Radšej ho majte doma

Obľúbený tuk. Vedci potvrdzujú: môže chrániť pred demenciou

The post Pridajte si ho do rannej kávy. Ideálne, keď srdce a mozog nie sú v poriadku appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj