Skip to content
Menu
Menu

Pripravte si pekelný postrek proti molici. Odletí

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Catherine Eckert).

Všimli ste si na rastlinách vo vašej záhrade malé biele červíky? Určite sú to molice. Ako sa tohto hmyzu zbavíte? Ich prítomnosť predznamenáva problémy pre zeleninové plodiny a je potrebné ich čo najskôr zlikvidovať. Zistite, aký prostriedok proti bielym muškám si môžete vyrobiť doma. Problém zmizne aj bez použitia chemikálií z obchodu.

Ako sa zbaviť molíc na rastlinách?
Foto: shutterstock/Catherine Eckert

Každý záhradkár, ktorý pestuje zeleninu, sa určite stretol s týmto okrídleným škodcom. Molice sú drobný hmyz, ktorý dosahuje dĺžku len 2 mm. Napriek ich malej veľkosti ich na svojich záhonoch ľahko zbadáte. Je to vďaka bielej farbe hmyzu, ktorá sa zreteľne odráža v zelenej farbe listov. Zistite, akú hrozbu predstavuje pre rastliny a ako zlikvidovať molicu z vašej záhrady.

Ktoré rastliny napáda molica? Takto vyzerá napadnutá plodina

Molica skleníková nie je vyberavý škodca a môže sa živiť na väčšine plodín. Najčastejšie sa s ňou však stretnete na paprike, uhorkách, brokolici, kapuste alebo paradajkách. Keď sa v záhonoch usadí natrvalo, zelenina začne chorľavieť a to je posledná výzva na jej záchranu. Rastliny napadnuté hmyzom dostanú na listy žlté škvrny, a keď je hmyzu veľa, začnú opadávať. To výrazne oslabuje sadenice, ktoré prestávajú rásť. Charakteristickým príznakom prítomnosti škodcu je lepkavá látka (tzv. medovica), ktorá sa lokálne nachádza na listoch. Podporuje rozvoj plesní, ktoré predstavujú veľkú hrozbu pre všetky okolité plodiny.

Molica skleníková, známa ako biela muška, najčastejšie napáda papriky, uhorky, brokolicu alebo paradajky.
Foto: shutterstock/ULD altmedia

Čo na boj proti molici? Domáce prostriedky na vyhubenie škodcov

Ak sa chcete zbaviť bielych mušiek v záhrade, nemusíte investovať do drahých prípravkov zakúpených v obchode. Najlepšia zbraň proti tomuto škodcovi sa nachádza vo vašej kuchyni. Stačí si pripraviť domáci postrek a hmyzu sa zo záhrady nadobro zbavíte. Potrebné ingrediencie:

4 strúčiky cesnaku,

1,5 čajovej lyžičky chilli v prášku,

1 čajová lyžička prostriedku na umývanie riadu,

1 čajová lyžička čierneho korenia,

1,5 litra vody.

Do hrnca nalejte vodu, pridajte chilli, čierne korenie a prelisovaný cesnak. Všetko spolu premiešajte a priveďte do varu. Potom znížte teplotu a varte ďalších 15 minút. Odstavte a nechajte vychladnúť. Nakoniec zmes preceďte cez sito a pridajte prostriedok na umývanie riadu. Nalejte ju do fľaše s rozprašovačom a postriekajte ňou spodnú stranu infikovaných listov. Postrekovať môžete raz týždenne. Zbavíte sa tak škodcu z vašej záhrady a zároveň sa ochránite pred jeho opätovným výskytom.

Na boj proti bielym muškám si pripravte domáci postrek.
Foto: shutterstock/New Africa

TIP! Pri príprave a používaní postreku buďte opatrní. Dávajte pozor, aby sa vám tekutina nedostala do očí. Chilli môže spôsobiť podráždenie, preto si po skončení ihneď umyte ruky a tvár.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Neobvyklý spôsob, ako sa vysporiadať s vijačkou krušpánovou

Možno nepríjemne zapácha, ale zničí vošky, roztoče a múčnatku. Dajte do suda a zalejte vodou

The post Pripravte si pekelný postrek proti molici. Odletí appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj