Skip to content
Menu
Menu

Priťahuje včely, odpudzuje sršne. Príjemná vôňa na terase

Prečítať článok

26.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/milart).

Blažené leňošenie v záhrade, vyhrievanie sa na slnku a vychutnávanie vône kvetov často preruší charakteristický bzučivý zvuk. Je to zvuk blížiaceho sa sršňa, ktorý mnohým ľuďom naháňa strach. Existuje spôsob, ako zabrániť tomu, aby ste jarné a letné dni trávili v interiéri a skrývali sa pred nepozvaným hmyzom? Zistite, ktoré rastliny odradia sršne, a ešte dnes ich vysaďte v okolí svojho domu.

Vôňa nechtíka lekárskeho odrádza sršne.
Foto: shutterstock/milart

Prečo môžu byť sršne nebezpečné?

Sršeň patrí medzi osy a u nás dominuje predovšetkým jeden zástupca tohto druhu – sršeň obyčajný. Na prvý pohľad pripomína veľkú osu, hoci kráľovné môžu dosahovať veľkosť 3,5 cm. Uprednostňuje zalesnené oblasti, kde často hniezdi v korunách stromov. Postupné a pokračujúce odlesňovanie počas mnohých rokov viedlo k zničeniu ich biotopu, takže sú nútené hľadať si nové územia. Postupom času sa čoraz lepšie prispôsobujú životu v blízkosti človeka.

Podľa všeobecnej mienky sú sršne mimoriadne nebezpečné pre ľudí. Hrozivý zvuk, trochu pripomínajúci bzučanie, a značná veľkosť môžu byť negatívne spájané, ale sršne nie sú veľmi náchylné na útok. Situácia sa dramaticky zmení, ak sa cítia ohrozené. Strach vzbudzuje aj ich potenciálne uhryznutie, konkrétne vstreknutý jed. Hoci sa prirovnáva k jedu včiel a ôs, obsahuje acetylcholín, ktorý je zodpovedný za nepríjemnú bolesť a pocit pálenia. Ľudia, ktorí sú na jed alergickí, môžu dostať anafylaktický šok.

Sršne sa živia iným hmyzom a tiež sladkými šťavami plodov odkiaľ získavajú cukor.
Foto: shutterstock/TTstudio

Ako odradiť sršne zo záhrady?

Výskyt jednotlivých sršňov v záhrade nemusí nevyhnutne znamenať, že sa blížia problémy. Horšie je, ak si všimnete, že frekvencia ich návštev sa zvyšuje a začnete narážať na celé húfy. Existujú spôsoby, ako odradiť nepozvaných hostí? Ak hľadáte účinný patent na odradenie sršňov od ich vysedávania v záhrade, v okolí terasy alebo na balkóne, zvážte:

nastavenie pascí – ich činnosť je založená na inštinkte sršňov. Zvyčajne majú podobu roztokov, ktoré lákajú hmyz lákavou vôňou. Po prilákaní sa pomaly rozplynú a prežívajúce druhy si začnú určitým spôsobom spájať priestor s nebezpečenstvom.

pachové odstrašovanie – tento hmyz rozsieva vo väčšine ľudí hrôzu, ale vyznačuje sa značným pudom sebazáchovy, ktorý ho varuje pred nebezpečenstvom. Tento poplašný signál im vysielajú najmä rastliny vrátane cesnaku, fialky, mäty piepornej, bazalky, nechtíka lekárskeho, tymiánu, levandule a muškátov. Stačí ich zasadiť do záhrady, umiestniť na balkón alebo terasu a problém sa vyrieši sám.

Investujte do sietí proti komárom

Niekedy sa návšteva sršňov v záhrade presunie do interiéru obytných budov. Najčastejšie to súvisí s hľadaním potravy a bezpečného miesta na stavbu hniezda. Ak chcete ochrániť svoj domov pred lietajúcimi votrelcami, investujte do sietí proti komárom, t. j. špeciálnych sietí namontovaných na oknách a balkónových a terasových dverách. Stačí len malý výdavok na zvýšenie pocitu bezpečia obyvateľov.

Ak chcete ochrániť svoj domov pred lietajúcimi votrelcami, investujte do sietí proti komárom.
Foto: shutterstock/Africa Studio

Prípravkom, ktorý zvyšuje účinok sietí proti komárom, sú špeciálne spreje, zvyčajne vo forme aerosolu. Nielenže sú pre sršne toxické, ale už len ich zápach ich odradí od vašich domov a bytov. Môžu sa používať v interiéri, kde sa pravidelne postrekujú vetracie otvory, okenné parapety a rámy dverí.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na sršne pôsobí ako magnet. Rozzúrený hmyz zaútočí

Nemusíte volať hasičov. Takto sa zbavíte sršňov zo svojho altánku

The post Priťahuje včely, odpudzuje sršne. Príjemná vôňa na terase appeared first on Vášeň v tebe.