Skip to content
Menu
Menu

Raz ročne pridám niekoľko kvapiek do vody a zalievam paradajky. Na kríky to pôsobí ako vitamín C

Prečítať článok

19.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Joe Kuis).

Pestovanie paradajok nie je náročné, takže ak ste ich fanúšikom a máte v záhrade miesto, určite ich zasaďte. Pripravte si domácu výživu a nebojte sa škodcov. Plody narastú také veľké, že sa vám nezmestia do rúk.

Ako sadiť paradajky?
Foto: shutterstock.com/Joe Kuis

Paradajky sa pestujú zo sadeníc. Najprv si vypestujete sadenice v teplej miestnosti, napríklad doma na parapete a až po určitom čase ich presadíte do zeme. Majú rady slnečné a chránené miesto. Môžete ich bezpečne zasadiť k stene domu, pod živý plot alebo vedľa vysokej zeleniny, ako je kukurica a fazuľa.

Ako sadiť paradajky? Nepresádzajte ich do zeme pred týmto dátumom

Zelenina sa najlepšie cíti v piesočnato-hlinitej a mierne kyslej pôde. Predtým, ako sadenice presuniete do pôdy, musíte pôdu nakypriť a prihnojiť, napríklad kompostom alebo rastlinným hnojom. Pozornosť venujte aj načasovaniu. Paradajky nepresádzajte do záhrady skôr ako po 15. máji. Rastlina je citlivá na mráz, preto si musíte byť istí, že už nehrozí. Pôda by už mala byť aj dobre prehriata.

Rastlina je citlivá na mráz, preto si musíte byť istí, že už nehrozí.
Foto: shutterstock/Alexander Knyazhinsky

Vykopte jamky vzdialené od seba asi 40 cm a do každej jamky zatlčte drevený kolík, ku ktorému sadenice priviažete. Najnižšie listy by mali byť na úrovni pôdy. To umožní paradajkám prijímať vodu z pôdy a vypestovať nové korene.

Čím zalievať sadenice paradajok? Kombinujte štyri produkty

Pestovanie sadeníc paradajok je jednoduché, ale má to aj svoju nevýhodu. Rastlinu často napádajú škodcovia, ako sú vošky, húsenice, roztoče, chrobáky a háďatká zemiakové. Trápia ju aj rôzne choroby ako pleseň, suchá hniloba listov a bakteriálna škvrnitosť listov. Ak chcete sadenice chrániť pred poškodením, použite doma vyrobené hnojivo a to preventívne raz ročne. Zmiešajte 9 litrov dažďovej vody s 20 kvapkami jódu, jedným litrom mlieka a trochou sivého mydla. Výslednou zmesou zalievajte zeleninu. Jód má antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, takže dokonale ochráni vaše paradajky. Všimli ste si na svojich sadeniciach zmenu farby a škaredé škvrny? Postriekajte ich raz za mesiac rovnakou zmesou a rýchlo získajú späť svoj dobrý vzhľad.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?

Paradajky ako sen? Zakopte ich do zeme a tešte sa z úrody

The post Raz ročne pridám niekoľko kvapiek do vody a zalievam paradajky. Na kríky to pôsobí ako vitamín C appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj