Skip to content
Menu
Menu

Raz za dva týždne zalievajte kapustu domácim odvarom. Vyrastie veľká ako basketbalová lopta

Prečítať článok

10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/utroja0).

Ako pestovať kapustu, aby ste mali bohatú úrodu? Je to čoraz obľúbenejšia zelenina v záhradách, ale niekedy nie je úroda ani zďaleka ideálna. Čo robiť? Zalievajte ju týmto domácim hnojivom a hlávky budú obrovské.

Čím zalievať kapustu, aby vyrástla veľká ako lopta?
Foto: pixabay/utroja0

Kapusta hlávková je vhodná na amatérske pestovanie v záhrade aj v debničke. Nie je prekvapujúce, že pestovanie nie je zložité. Napriek tomu môže spôsobovať problémy. Všetko preto, že táto zelenina má značné nároky na živiny.

Je pestovanie kapusty náročné? Na jednu vec by ste nemali zabudnúť

Kapusta si vyžaduje dobre slnečné miesto, ale nie horúce alebo na páliacom slnku. Nemá tiež rada nadmerné zavlažovanie. Počas vegetačného obdobia ju stačí zalievať približne päťkrát týždenne. Krátko po uložení sadeníc do zeme sa však oplatí zalievať aj niekoľkokrát denne, pričom treba dbať na to, aby ste záhony nezalialili.

Aby sa kapuste darilo, nesmie sa zabúdať na správne hnojenie. Nedostatok živín môže byť rovnako katastrofálny ako ich nadbytok. V prípade väčších plodín sa odporúča každé 2 až 3 roky vykonať dôkladnú analýzu pôdy a až na jej základe zvoliť správne pomery zložiek. V domácej záhrade stačí nezabudnúť na správne zavlažovanie rastlín a používanie prírodných hnojív.

Kapusta si vyžaduje dobre slnečné miesto, ale nie horúce alebo na páliacom slnku.
Foto: freepik/pressfoto

Aký je najlepší spôsob zalievania kapusty a ako urýchliť jej rast? Kľúčom je tento odvar

Dusík je rozhodujúci počas obdobia rastu a zakladania listov. Najlepšími zdrojmi sú hnoj, kompost alebo biohumus. Najčastejšie sa však používa žihľavový hnoj. Ako vyrobiť najjednoduchší žihľavový hnoj? Okrem veľkej nádoby, postavenej na odľahlom mieste, vám bude užitočná aj veľká nádoba:

približne. 1 kg čerstvých listov žihľavy alebo 200 g sušených,

10 l vody, najlepšie dažďovej,

gáza na zakrytie nádoby.

Do kaše môžete pridať aj polievkovú lyžicu čadičovej múčky, ale nie je to potrebné. Na dno suda vložte listy (čerstvé nakrájané na menšie kúsky). Zalejte vodou, premiešajte a prikryte gázou. Odložte na tiché a tienisté miesto. Kašu miešajte každý deň približne 14 dní. Hotová bude, keď mierne zhnedne a zmizne pena. Nezabudnite, že počas kvasenia vydáva nepríjemný zápach, preto je lepšie neumiestňovať nádobu v blízkosti domu. Pred zalievaním nezabudnite hnojivo zriediť v pomere 1:10. Aplikujte každých približne 14 dní. Okrem kapusty ju môžete použiť aj na ruže, pivonky, paradajky, uhorky, zemiaky, repku, jablká, čerešne, ríbezle.

Počas obdobia rastu a zakladanie listov potrebuje kapusta dusík. Ten jej dodáte prostredníctvom žihľavového hnojiva.
Foto: shutterstock/Martina Unbehauen

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Už roky sadím zeler len týmto spôsobom. Susedia mi závidia

Žihľavové hnojivo. Ako vyrobiť hnojivo krok za krokom? Zalievajte ním zeleninu a bude zdravá a prosperujúca

The post Raz za dva týždne zalievajte kapustu domácim odvarom. Vyrastie veľká ako basketbalová lopta appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj