Skip to content
Menu
Menu

Reflexívne vyhadzujeme papierové utierky. Bežná chyba v Slovenských domácnostiach

Prečítať článok

25.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).

Papierové utierky uľahčujú každodenné upratovanie a sú užitočné aj pri varení. Nápoj alebo jedlo vyliate na pracovnú dosku možno vyčistiť mávnutím ruky. Utierky sa potom vyhodia a priestor je čistý. Žiaľ, v mnohých domácnostiach sa pri tomto reflexnom úkone robia chyby. Ste si istí, že viete, kam vyhadzovať papierové utierky?

Žiaľ, v mnohých domácnostiach sa pri tomto reflexnom úkone robia chyby. Ste si istí, že viete, kam vyhadzovať papierové utierky?
Foto: shutterstock.com/New Africa

Spojenci čistoty v domácnosti

Rýchle utieranie rúk, čistenie konferenčného stolíka alebo utieranie prebytočnej vody z kuchynského alebo kúpeľňového náčinia. Papierové utierky používame na veľa vecí a sú užitočné aj na odstraňovanie prebytočného tuku zo smažených pochúťok. Už samotný názov napovedá, že by sme s nimi mali zaobchádzať ako s odpadovým papierom? To je falošná nápoveda.

Kam vyhodiť papierové utierky?

Triedenie odpadu z domácností je blízke každému, komu záleží na životnom prostredí. Vnáša však určitú neistotu a mnohokrát pravdepodobne premýšľate, do ktorého koša by mal váš odpad putovať. Sú papierové utierky odpadový papier? V žiadnom prípade.

Použité papierové utierky by mali ísť do zmesového odpadu. Po ich použití na čistenie alebo odkvapkávanie riadu sa ich charakter mení. Ak ich umiestnite do koša na papier, znečistia triedený odpad. Tým sa stane nerecyklovateľným, takže všetko úsilie, ktoré ste vy a vaši susedia vynaložili na triedenie odpadu, bude zbytočné.

Použité papierové utierky by mali ísť do zmesového odpadu. Po ich použití na čistenie alebo odkvapkávanie riadu sa ich charakter mení. Ak ich umiestnite do koša na papier, znečistia triedený odpad
Foto: shutterstock.com/Anastasia_Oen

Triedenie odpadu a papiera. Čo dávať do modrého kontajnera?

Je vhodné pripomenúť, čo sa považuje za odpad, ktorý by mal skončiť v modrom koši na papier. Patrí sem:

staré knihy a zápisníky

noviny,

katalógy,

letáky,

kancelársky papier,

kartónové škatule,

papierové tašky,

kartón.

Pred vynesením do odpadkového koša odstráňte z kartónov zvyšky lepiacej pásky a lakovaných štítkov. Čo ešte stojí za to vedieť? Neistotu pri triedení odpadu nespôsobujú len papierové utierky. Medzi nejasný odpad patria aj vreckovky a lakovaný papier. Ani tie by sa nemali vhadzovať do modrého kontajnera na papier.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zrolujte papierový obrúsok a vložte ho do pohára. Každý priateľ vám bude tento trik závidieť

Kúpili ste si alebo nazbierali nezrelé paradajky? Dajte toto ovocie vedľa.

The post Reflexívne vyhadzujeme papierové utierky. Bežná chyba v Slovenských domácnostiach appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj