Skip to content
Menu
Menu

Sedíte takto? Pozor, veľmi si škodíte

Prečítať článok

14.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Farknot Architect).

Bolesť, opuch, zvýšený krvný tlak – to je len začiatok problémov. Dlhé prekríženie končatín nám môže pokaziť zdravie a pohodu. Najmä ak spozorujete prvé príznaky.

Sedíte takto? Buďte opatrní.
Foto: shutterstock/Farknot Architect

Sedieť s prekríženými nohami – prečo je to nezdravé?

Pre niekoho je to jednoducho najpohodlnejšia poloha, pre iného je spojená s koketnosťou či eleganciou. Prekríženie nôh možno dokonca považovať za neovládateľný a zároveň úplne bezpečný reflex. Z času na čas absolútne. Z dlhodobého hľadiska to však môže mať veľmi negatívny dopad na náš postoj.

Ak sa cítite neustále unavení, bolesti sú čoraz častejšie, opúchajú vám končatiny a nohy vás nechcú niesť – môže za to tento nenápadný zvyk. Z medicínskeho hľadiska takto umiestnené telo môže a s najväčšou pravdepodobnosťou nakoniec spôsobí problémy. Venujte pozornosť niektorým zjavným varovným signálom.

Pri takomto sedení vám opuchnú nohy

Príčiny tohto stavu môžu byť veľmi odlišné a žiadna by sa nemala ignorovať. Dlhé sedenie s prekríženými nohami určite nepomôže a môže byť aj škodlivé. Najmä ak máte problémy s krvným obehom alebo ste tehotná. Končatiny potrebujú väčšiu voľnosť a menší stály tlak.

Môže to viesť k paralýze nervov

Znie to veľmi vážne, no nie je to veľmi nebezpečný a dlhotrvajúci stav. Je to o nepríjemnom pocite necitlivých nôh – najmä tej, ktorá sa opiera o druhú. Dochádza k ischémii, ktorá má za následok dočasnú stratu kontroly nad končatinou a silné brnenie.

Sedenie s prekríženými nohami spôsobuje bolesť kolien

Prekríženie nôh pravdepodobne nepomôže, ak už bol kolenný kĺb namáhaný. Táto poloha môže dokonca spôsobiť bolesť v dôsledku dlhodobého a silného tlaku na jednom mieste. Presne tam, kde sa končatiny opierajú o seba. Nechaj ich radšej odpočívať.

Sedenie s prekríženými nohami vám môže zvýšiť krvný tlak.
Foto: shutterstock/XiXinXing

Sedenie s prekríženými nohami vám môže zvýšiť krvný tlak

Americkí vedci dokázali, že prekríženie nôh na úrovni kolien zvyšuje krvný tlak – čítame v National Library of Medicine. Z tohto dôvodu sa táto poloha neodporúča ľuďom, ktorí s týmto problémom bojujú. Zaujímavé je, že prekríženie končatín v členkoch tento efekt nevyvoláva.

Výsledkom takéhoto sedenia je zlé držanie tela

Pri takomto sedení máme telo charakteristickým spôsobom ohnuté, hlava automaticky padá dole, chrbtica je neustále napätá. Efekt? Nielen bolesti, ale podľa výskumov aj zhoršujúce sa držanie tela. Pre človeka to rozhodne nie je prirodzená poloha.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najzdravší chlieb na raňajky. Jedzte a sledujte, ako váha klesá

Nemusíte sa vzdať chleba, zemiakov a cestovín. Stačí jeden trik tesne pred jedlom

The post Sedíte takto? Pozor, veľmi si škodíte appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj