Skip to content
Menu
Menu

Silná konkurencia pre hortenzie. V lete zaujme „snehovými guľami“

Prečítať článok

29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lumatisss).

S príchodom jari rozkvitá bielymi „snehovými guľami“, ktoré na jeseň potešia oko majiteľa červenými koralmi a prilákajú niektoré nezvyčajné vtáčie druhy. Skúsení záhradníci ju nazývajú záhradnou alternatívou hortenzie, dokonca tvrdia, že je pre ňu celkom veľkou konkurenciou. Kam vysadiť kalinu obyčajnú a ako sa o ňu starať, aby sa stala výnimočnou záhradnou ozdobou? Nie je to ťažké.

Záhradníci považujú kalinu obyčajnú za veľkú konkurentku hortenzie.
Foto: shutterstock/Lumatisss

Často rastie divoko v blízkosti riek, rybníkov a jazier. Možno ju nájsť aj pri prechádzke po lesnej ceste alebo na čistinke. Nápadná až ohromujúca. Toto je kalina obyčajná.

Kam zasadiť kalinu obyčajnú? Odmení sa vám jedinečným vzhľadom

Majitelia pozemkov, najmä tí s veľkou záhradou, hovoria, že je to nový záhradnícky hit. Nádherne rastie takmer v každej časti záhrady, ktorá má čo i len malé množstvo slnka, a stáva sa pozoruhodnou okrasnou drevinou.

Môže byť vysadená pri plote alebo pozdĺž steny altánku, ale môže byť umiestnená aj pri jazierku alebo rybníku, kde sa bude cítiť najlepšie, pretože miluje vlhkú, úrodnú pôdu. Nič vám však nebráni umiestniť ju aj do stredu záhrady a správať sa k nej ako k pravej kráľovnej. Odvďačí sa vám neuveriteľným vzhľadom.

Kalinu je najlepšie vysádzať do zeme na jar alebo na jeseň, pričom si vyberte dobre odvodnený substrát, ktorý udrží optimálnu vlhkosť. Rastlina si však poradí aj v pôde trochu horšej kvality, ak jej nezabudnete pravidelne dodávať vodu.

Kalina dobre rastie aj v blízkosti rybníkov.
Foto: shutterstock/Alexander Denisenko

Bude kalina rásť v tieni? Pamätajte na tieto pravidlá

S príchodom jari vytvárajú kaliny nápadné kvety, ktoré vyzerajú ako obrovské snehové gule. Na jeseň sa listy zmenia na šarlátovo-fialové a rastlina prináša koralovo sfarbené plody na krátkych stopkách. Chuť plodov láka na návštevu vtákov – dokonca aj takých, o ktorých by mnohí záhradkári ani nesnívali, že sa v ich záhrade objavia. Červené plody obľubujú najmä drozdy, mucháriky, červienky a chochláče.

Ak však chcete, aby kaliny kvitli na jar, odporúča sa zasadiť ich na slnečné miesto. Dobre sa jej bude dariť aj v tieni, ale tam bude kvitnúť o niečo menej bohato. Dôležité je, že dostatok slnka podporí rast rastliny, ktorá čoskoro dosiahne mimoriadne veľké rozmery. Preto môže byť potrebné pravidelné a často aj radikálne strihanie.

Dôležité je, že rastlina zvládne aj drsné zimné podmienky. Uhynie však, ak jej nezabezpečíte dostatočné množstvo vody. V suchej pôde sa jej darí mimoriadne zle. Pravidelná zálievka nielenže udrží kalinu zdravú, ale podporí ju aj v kvitnutí a tvorbe ďalších plodov.

Kam zasadiť kalinu? Ak ju umiestnite na slnko, odvďačí sa vám jedinečným vzhľadom.
Foto: shutterstock/Endless luck

Sú plody kaliny jedlé? Nielen pre vtáky

Kalina obyčajná, oceňovaná najmä pre svoju dekoratívnosť, v sebe skrýva malé prekvapenie. Keď na jeseň prinesie červené plody, mali by lákať nielen vtáky.

Z ovocia sa dajú pripraviť kompóty, konzervy, omáčky, sirupy a šťavy. Predtým sa však musia riadne spracovať, pretože obsahujú toxíny. Preto by sa mali niekoľko minút povariť alebo zmraziť.

Ovocie bohaté na vitamín C a ďalšie antioxidanty je vhodné najmä na prípravu studených pokrmov. Môžu sa stať aj súčasťou preventívneho posilnenia imunity. Majú tiež močopudný účinok a znižujú krvný tlak. Kalina teda nielen vyzerá, ale zároveň sa môže stať posilňovačom zdravia.

Plody kaliny majú močopudný účinok a znižujú krvný tlak.
Foto: shutterstock/Skrypnykov Dmytro

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Veľmi pripomína kvety hortenzie. Krásne kvitne a na jeseň prináša plody

Nie hortenzie a nie orgován. Vysaďte si tento ker do záhrady. V lete poteší svojimi „snehovými“ guľami

The post Silná konkurencia pre hortenzie. V lete zaujme „snehovými guľami“ appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj