Skip to content
Menu
Menu

Skúsení záhradkári takto bojujú proti chorobám a škodcom. Paradajky a uhorky rastú ako zo sna

Prečítať článok

24.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ).

V lete sú záhradky plné dozrievajúcich uhoriek a paradajok. Hoci si už teraz mädlíme ruky pri pomyslení na tieto chutné dary prírody priamo z pozemku, pestovaniu ovocia a zeleniny bránia mnohé prekážky. Patrí k nim predovšetkým napadnutie škodcami a hubovými chorobami. Ako sa s nimi vysporiadať? Domáci postrek na uhorky a paradajky s jedlou sódou sa stane záchranou.

Paradajky a uhorky budú veľké a chutné. Skúsení záhradníci na to majú jednu metódu.
Foto: shutterstock/HiTecherZ

Domáce postreky sú spojencom záhradkárov

V tradičnom záhradkárstve je obľúbené používanie produktov, ktoré sa spájajú najmä s kuchynskou špajzou. Tu sa nachádzajú prostriedky na zbavenie sa chorôb rastlín a škodcov, ktoré môžete mať vždy po ruke bez toho, aby ste museli minúť majetok. Používanie jedlej sódy v záhrade je čoraz rozšírenejšie medzi ľuďmi, ktorí chcú zabezpečiť, aby ich plodiny zostali ekologické bez toho, aby sa znížila šanca na bohatú a chutnú úrodu. Pomocou jednoduchej metódy môžete podporiť prirodzené rastové procesy rastlín a zároveň ich chrániť pred hubovými chorobami a nenásytnými škodcami.

Prírodný recept na plesne paradajok a uhoriek

Zakrpatený rast, žltnutie listov a iné farebné zmeny sú niektoré z príznakov chorôb, ktoré postihujú zeleninu. V týchto prípadoch musíte sami pôsobiť ako záhradnícki lekári a rýchlo diagnostikovať problém a následne nasadiť správnu liečbu. Postrek jedlou sódou pomôže pri plesni zemiakovej na paradajkách a uhorkách. Poradí si aj s múčnatkou, peronospórou a listovými škvrnitosťami. Ako ho vyrobiť?

Tradičné metódy ochrany rastlín fungujú dobre.
Foto: Pixabay/munki

Zmiešajte jednu čajovú lyžičku sódy v dvoch litroch vody. Pridajte päť mililitrov sivého tekutého mydla. Premiešajte a pretrepte. Aplikujte na spodnú stranu listov každé tri až štyri dni. Zeleninové plodiny vyjdú z infekcie bez poškodenia.

Takto bojujú skúsení záhradkári so škodcami

Medzi škodcami, ktorí sa chcú živiť paradajkami a uhorkami, vedú vošky. Postrek sódou pomôže vysporiadať sa aj s inváziou roztočov pavúkovcov a skleníkových múčnatiek. Spôsob jeho prípravy sa veľmi nelíši od prípravy špecifického prípravku na hubové ochorenia.

Do dvoch litrov teplej vody nasypte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy. Premiešajte.

Prilejte čajovú lyžičku kuchynského oleja, aby prípravok lepšie priľnul k rastlinám.

Opäť premiešajte a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Aplikujte každé tri až štyri dni a škodcovia prestanú napádať vaše plodiny.

Pomôže vám to aj pri boji s mravcami, ktorí sa často zhromažďujú v okolí jedincov napadnutých voškami. Živia sa medovicou, ktorú produkujú, a vo veľkých skupinách môžu rastliny poškodiť.

Postrek zo sódy bikarbóny vám pomôže v boji proti voškám, roztočcom alebo múčnatke.
Foto: shutterstock/VITALII BORKOVSKYI

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Postriekajte uhorky prírodným odvarom, budete mať plné misky. Navyše ich ochránite pred chorobami

Spoľahlivé hnojivo pre uhorky a paradajky. Stačí jeden list a ovocie nespoznáte

The post Skúsení záhradkári takto bojujú proti chorobám a škodcom. Paradajky a uhorky rastú ako zo sna appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj