Skip to content
Menu
Menu

Škvrny na listoch? Vaše rastliny to nemusia prežiť!

Prečítať článok

6.5.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).

Choroby črepníkových rastlín sú problémom, s ktorým sa často stretáva každý majiteľ kvetín. Pozrite sa, ako ich rozoznať a zachrániť svoje rastliny skôr, ako bude neskoro.

Majú vaše rastliny škvrny na listoch?
Foto: shutterstock/Ekaterina34

Ako rozpoznáte choroby rastlín? Vieme, ako

Najčastejším problémom vašich črepníkových rastlín sú škvrny na listoch. Žlté, hnedé aj čierne sú pre vaše kvety rovnako nebezpečné.

Jedným z najčastejších problémov sú hubové ochorenia rastlín. Ich výskyt spoznáte podľa toho, že sa na liste objaví hnedá škvrna, ktorá rastie, až kým nezaberie celý list, ktorý potom odumrie.

Ďalšou chorobou, ktorá vaše rastliny rýchlo zničí, je pleseň sivá. Je ľahšie rozpoznateľná, pretože sa prejavuje vo forme rozšírenia sivého porastu. Okrem toho môžete na rastlinách vidieť aj modrozelené škvrny. V tomto prípade choroba napáda najmä záhradné rastliny.

Ak konce vašich rastlín vädnú a okolo nich sa objavuje hnedý, suchý porast so žltým lemom, môže to byť tiež príznakom hubového ochorenia nazývaného antraknóza. Postihuje mnohé izbové rastliny, hlavne tie s okrasnými listami.

Hnedý, suchý porast so žltým lemom – takto sa prejavuje hubové ochorenie antraknóza.
Foto: shutterstock/The natures

Zaznamenali ste príznaky na vašej rastline? Pozrite sa, ako ich vyliečiť

Veľmi dôležitým aspektom starostlivosti o domácu záhradu je dôkladné preskúmanie rastlín pred ich kúpou. Niekedy sú nové rastliny infikované chorobou, ktorá sa môže rozšíriť na vaše existujúce kvety.

Po zakúpení novej kvetiny je tiež dobré presunúť ju do tzv. karantény. Vtedy máte možnosť pozorovať, či sa u vašej novej akvizície neobjavia podozrivé príznaky.

Akonáhle sa na vašej rastline objavia prvé príznaky ochorenia, už nečakajte! Bez ohľadu na ročné obdobie odrežte všetky choré listy, vymeňte pôdu a dôkladne umyte korene. Okrem toho je dobré rastlinu chrániť ďalším prípravkom proti chorobám.

Po objavení prvých príznakov ochorenia okamžite ostrihajte všetky choré listy.
Foto: shutterstock/ganjalex

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto si rastliny „prosia“ väčšie kvetináče a čerstvú zeminu. Posledná výzva na presadenie kvetov

Jarné črepníkové kvety. Z týchto kvitnúcich rastlín sa môžete tešiť už teraz. Ľahko sa pestujú

The post Škvrny na listoch? Vaše rastliny to nemusia prežiť! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj