Skip to content
Menu
Menu

Škvrny na oblečení po praní? Nepodliehajte panike. Nalejte niekoľko polievkových lyžíc do práčky. Budú ako nové

Prečítať článok

18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey_Popov).

Chvíľka nepozornosti, pošmyknutie, náhlenie a prepad. Keď vyberiete bielu bielizeň z práčky, ukáže sa, že je sivá alebo, čo je ešte horšie, zafarbená na ružovo či modro. Skôr než spanikárite, pozrite si, ako zachrániť zafarbené oblečenie a ako odfarbiť biele veci?

Ako zachrániť zafarbené oblečenie?
Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Vytiahnete z práčky svoju obľúbenú bielu blúzku a s hrôzou zistíte, že už nie je snehobiela? Takéto nešťastie sa môže stať každému. Stačí jedna farebná ponožka, ktorá sa zachytí pri praní alebo uviazne v bubne a svetlé či biele veci stratia svoj lesk. Našťastie vám môžu pomôcť domáce prostriedky.

Ako odfarbíte biele veci? Riešenie nájdete v kuchyni

Ako zachrániť zafarbenú bielizeň? Niektorí ľudia siahajú po silných bielidlách, ale domáce prostriedky sú rovnako účinné a zdravšie pre nás aj životné prostredie. Už zafarbené oblečenie môžete napríklad ponoriť do roztoku horúcej vody a citróna. Pozor však na kôru, ktorá môže zanechať žltkastú škvrnu. Z niekoľkých citrónov môžete vytlačiť šťavu, zmiešať ju s horúcou vodou a potom do nej oblečenie vhodiť. Nechajte pôsobiť približne hodinu a potom vyperte v práčke. Citrónovú šťavu zmiešanú s vodou môžete naliať aj do práčky.

Ako zachrániť zafarbené oblečenie? Dajte si pozor na tieto chyby

Ako sa vyhnúť podobným katastrofám v budúcnosti?
Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Ako sa vyhnúť podobným katastrofám v budúcnosti? Oplatí sa nielen dávať pozor na veci podobných farieb v bubne práčky, teda nemiešať biele a tmavé alebo farebné oblečenie, ale venovať pozornosť aj typom tkanín a režimom práčky.

Typ tkaniny a farbivá: polyester alebo iné umelé vlákna, najmä v intenzívnych farbách, sa často „vybielia“, zatiaľ čo bavlnené vlákna sa častejšie farbia. Preto sa oplatí dbať na to, aby sa nemiešali.

Nové oblečenie: niektoré odevy, najmä nohavice, sa po zakúpení a po prvom praní viditeľne sfarbia, a to nielen po vypraní. Preto sa odporúča ich po zakúpení vyprať ručne v miske, aby sa uvoľnili zvyšky farbiva a nepoškodili ostatné odevy.

Spôsob prania: kľúčová je teplota aj správne oplachovanie. Nezabudnite nastaviť teplotu podľa informácií na štítkoch a vyberte najnižšiu možnú teplotu. A nezabudnite na oplachovanie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vždy to robím pred praním uterákov. Sú voňavé a nadýchané

Ako používať kapsuly na pranie? Táto chyba zhoršuje ich fungovanie

The post Škvrny na oblečení po praní? Nepodliehajte panike. Nalejte niekoľko polievkových lyžíc do práčky. Budú ako nové appeared first on Vášeň v tebe.