Skip to content
Menu
Menu

Slováci ich húfne kupujú a vešajú si ich na chladničky. Takto ničia svoje vybavenie

Prečítať článok

19.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marius GODOI).

Magnetky sú už roky nevyhnutným suvenírom každého výletu bez ohľadu na to, či sme na návšteve Slovenska alebo objavovaní miest v zahraničí. Hoci sa ich ceny môžu líšiť – od cenovo dostupných až po veľmi premrštené – často končia na našich chladničkách a pripomínajú nám miesta, ktoré sme navštívili. Málokto však vie, že umiestnenie magnetov na chladničku môže byť nebezpečné. Zistite, prečo by ste mali prehodnotiť túto populárnu prax.

Môžete nalepiť magnety na chladničku?
Foto: shutterstock/Marius GODOI

Keď navštívime Paríž, na chladničke nám pristane magnet s Eiffelovou vežou. Po výlete do Londýna sa vraciame s magnetom s hodinovou vežou Big Ben. Veľmi často prinášame aj magnetické suveníry v podobe vlajok krajín, ktoré sme navštívili a darujeme ich svojim blízkym a priateľom. Ukazuje sa však, že môžu vážne poškodiť naše chladničky.

Môžete nalepiť magnety na chladničku?

Niektorí turisti vytvárajú pôsobivé kolekcie magnetiek, iní si vyberajú špecifický štýl, aby všetky ladili s ostatnými na chladničke. Nájdu sa aj takí, ktorí lovia unikáty a vzácne predmety. Magnety na chladničku sú obľúbenou formou suvenírov, ale sú skutočne bezpečné pre naše domáce spotrebiče?

Výskum uskutočnený v posledných rokoch ukazuje, že magnety vyžarujú magnetické pole, ktoré môže rušiť činnosť elektroniky. Najmä moderné zariadenia, ako sú chladničky s dotykovými LCD obrazovkami, sú na tieto rušenia náchylnejšie. Ak máte na chladničke veľké množstvo magnetov, magnetické pole môže znížiť účinnosť zariadenia, čo vedie k vyššej spotrebe energie.

Za pozornosť stojí aj fakt, že zavesením veľkého množstva väčších a ťažkých magnetov môžeme preťažiť dvierka chladničky. V dôsledku toho sa časom stanú netesnými a mikromedzery prepustia teplo do zariadenia. Potom bude musieť chladnička pracovať intenzívnejšie, čo sa premieta aj do vyšších účtov za elektrinu.

Aký suvenír si priniesť z dovolenky namiesto magnetiek?

Priniesť si z dovolenky suveníry je spôsob, ako si špeciálne uchovať spomienky z ciest. Namiesto typických magnetov na chladničku môžete zvážiť niekoľko ďalších zaujímavých možností. Jedným z nich je zbieranie pohľadníc z navštívených miest, ktoré si neskôr môžete zarámovať alebo uložiť do albumu ako zbierku krásnych pohľadov a sentimentálnych odkazov. Dobrým nápadom sú aj miestne remeselné výrobky v podobe keramiky, výrobkov z dreva, šperkov či textílií, ktoré môžu byť jedinečným a umeleckým suvenírom odrážajúcim kultúru a tradície regiónu.

Prípadne si môžete vybrať potravinové produkty typické pre dané miesto, ako sú koreniny, olivový olej alebo sladkosti, ktoré nielen dobre chutia, ale aj pripomínajú vône a chute vašich dovolenkových zážitkov. Výbornou možnosťou sú aj fotografie – môžete si vytvoriť cestovateľský album, vytlačiť najlepšie zábery na plátno alebo ich jednoducho uložiť v digitálnej podobe ako virtuálne spomienky. Zberatelia sa môžu rozhodnúť aj pre poštové známky alebo mince z danej krajiny.

Niekto uprednostňuje šperky od miestnych remeselníkov, ktoré môžu byť okrem sentimentálnej funkcie aj elegantným doplnkom každodenného oblečenia. V konečnom dôsledku, ak ste oddaný tradičným magnetom na chladničku, je dobré vybrať si také, ktoré nemajú silné neodýmové magnety, ktoré môžu ovplyvniť fungovanie elektrických spotrebičov vo vašej domácnosti.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Žiadny trezor. Toto je najlepšie miesto na skrytie karty v hotelovej izbe. Zlodej sa tam nepozrie

Tieto krajiny môžete navštíviť bez pasu. Let do jednej z nich trvá 26 hodín

The post Slováci ich húfne kupujú a vešajú si ich na chladničky. Takto ničia svoje vybavenie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj