Skip to content
Menu
Menu

Spôsoby, ako sa vyrovnať s horúčavou. Ako sa vyrovnať s horúčavami, ktoré sa valia z oblohy?

Prečítať článok

21.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Wolfilser).

Vysoké teploty zasiahli väčšinu z nás. Tie sa rýchlo blížia a sú neodvolateľné, preto sa na ne oplatí pripraviť. Ako zvládate horúčavy? Prezradíme vám patenty na bývanie, prácu a dokonca aj to, ako si poradiť za volantom.

Vysoké teploty zasiahli väčšinu z nás. Tie sa rýchlo blížia a sú neodvolateľné, preto sa na ne oplatí pripraviť.
Foto: shutterstock.com/Wolfilser

Ako zvládate horúčavy vo svojom byte?

Keď príde vlna horúčav, nejeden byt sa môže zmeniť na peklo na zemi. Slnko, ktoré dopadá na okná, začne zohrievať miestnosti na vysoké teploty. To vyvoláva významnú otázku: Mám počas horúčav otvárať okná? Odpoveď je veľmi jednoduchá, pri vysokých teplotách je lepšie to nerobiť.

Potom bude do bytu prúdiť ešte viac horúceho vzduchu, čo môže byť kontraproduktívne. Odporúča sa otvárať okná len skoro ráno alebo neskoro večer. V tomto čase sú vonkajšie teploty oveľa nižšie a byt tak dostane šancu skutočne vyvetrať a ochladiť sa.

Na druhej strane, okná môžu byť riadne zabezpečené, aby sa vyrovnali s teplom v byte. Na tento účel stačí zakryť okná žalúziami alebo roletami, aby sa zabránilo prístupu svetla. Je dôležité, aby boli vybavené povrchovou úpravou, ktorá odráža slnečné lúče. Dobre poslúžia aj vonkajšie rolety alebo žalúzie. Takáto ochrana výrazne zníži teplotu v miestnosti.

Ako zvládnuť horúčavy v práci?

Keď sme v práci, teplo nás tiež ovplyvňuje, a to výrazne. Ak pracujete v kancelárii, nemáte možnosť zatiahnuť žalúzie a chrániť sa pred slnkom tak ako doma. V takom prípade sa musíte zachrániť inými spôsobmi, ako prežiť v nepríjemných horúčavách.

Horúčavy v práci môžeme lepšie zvládať pitím veľkého množstva vody. Pri vysokých teplotách nie je ťažké byť dehydrovaný, čo spôsobuje, že naša myseľ pracuje oveľa horšie. V dôsledku toho sa nám nechce pracovať a plnenie úloh sa nám zdá ťažšie ako zvyčajne. Nápoj môže byť extra chladený, obohatený o elektrolyty, obľúbené citrusové plody a osviežujúce bylinky, ako je mäta.

Deň bez kofeínu môže v nejednom pracujúcom vzbudiť strach, ale počas horúčav sa môže ukázať ako spása. Kofeín zvyšuje krvný tlak, a tým aj telesnú teplotu. Horúčavy v práci preto môžete lepšie zvládnuť, ak sa vzdáte kávy, energetických nápojov alebo silného čaju.

Nezabudnite tiež nosiť vzdušné oblečenie. Oblečenie z nepriedušných materiálov, ako je polyester, ktoré sú čoraz obľúbenejšie, zvýši pocit tepla v práci. Namiesto toho si vyberte ľahké, bavlnené alebo ľanové oblečenie, najlepšie vo svetlých farbách.

Na druhej strane, okná môžu byť riadne zabezpečené, aby sa vyrovnali s teplom v byte. Na tento účel stačí zakryť okná žalúziami alebo roletami
Foto: shutterstock/Followtheflow

Horúce počasie v aute. Ako to zvládate za volantom?

Vlna horúčav sa samozrejme nevyhne ani vodičom. Ak auto počas letného dňa nenecháte v podzemných garážach, takmer určite sa zohreje na vysoké teploty. Zvládnuť horúčavy za volantom, keď nemáte klimatizáciu alebo ju nechcete používať, môže byť skutočnou výzvou.

Spôsob, ako znížiť teplotu v aute, je najjednoduchšie zaparkovať v tieni. Ak však túto možnosť nemáte, môžete si kúpiť slnečnú clonu na okno, ktorá odráža slnečné lúče. Výsledkom bude, že sa auto počas dlhého státia bude oveľa menej zahrievať.

Ako však bojujete proti teplu v aute, keď ste na dlhej ceste? Vtedy môžete použiť slnečné clony na bočné okná. Vďaka nim sa bude auto zahrievať oveľa pomalšie. Možno bude tiež potrebné otvoriť okná, aby sa do vozidla dostal chladný vzduch, ktorý pomôže udržať príjemné prostredie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Blížia sa horúčavy, starajte sa o svoju záhradu. Chráňte rastliny pred spálením

Nemusíte do seba pchať litre vody! Hydratujte sa dobre aj v horúčavách pomocou tohto

The post Spôsoby, ako sa vyrovnať s horúčavou. Ako sa vyrovnať s horúčavami, ktoré sa valia z oblohy? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj