Skip to content
Menu
Menu

Stačí jeden telefonát a peniaze sú preč. Ako skontrolujete neznáme číslo? Takto zistíte, kto vám volá

Prečítať článok

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Antoni Shkraba).

Vďaka technologickému vývoju majú kyberzločinci veľa metód, ako nás oklamať. Phishing pri získavaní údajov, hesiel a prihlasovacích údajov nevyzerá vždy podozrivo. Ako sa môžete chrániť pred podvodom? Vysvetlíme vám, ako môžete jednoducho zlepšiť svoje zabezpečenie.

Vďaka technologickému vývoju majú kyberzločinci veľa metód, ako nás oklamať. Phishing pri získavaní údajov, hesiel a prihlasovacích údajov nevyzerá vždy podozrivo.
Foto: shutterstock/Antoni Shkraba

Podvodníci majú mnoho spôsobov, ako nás oklamať. Vydávajú sa za verejné inštitúcie, banky a policajtov. Ako sa pred nimi môžete chrániť? Najlepší spôsob je nezdvíhať telefón, ale čísla, na ktoré volajú, nevyzerajú vždy podozrivo. Našťastie existuje spôsob.

Ako fungujú podvodníci cez telefón? Tieto aplikácie vám pomôžu vyhnúť sa problémom

Phishing je jedným z najbežnejších spôsobov, ktoré podvodníci používajú na vydávanie sa za inú osobu alebo inštitúciu s cieľom vylákať citlivé údaje, prinútiť obeť vykonať určitú akciu alebo infikovať telefón alebo počítač. Správy a oznámenia, ktoré kyberzločinci pripravujú, sa klamlivo podobajú na tie, ktoré posiela napríklad banka. Jednou z odnoží phishingu je vishing, typ telefonického podvodu.

Vishing má mnoho podôb. Môže to byť napríklad telefonát od bankového „poradcu“, ktorý vás požiada o citlivé údaje, telefonát so žiadosťou o inštaláciu aplikácie do telefónu alebo žiadosť o prihlasovacie údaje a heslá. Je dobré pamätať na to, aby ste cez telefón neposkytovali žiadne prístupové kódy, heslá, čísla kariet ani osobné údaje.

TIP! Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam a problémom, môžete si nainštalovať aplikácie, ktoré rozpoznávajú hovory. Majú databázy, takže dokážu oddeliť hovory od spamerov a podvodníkov. Za zváženie stoja aplikácie Hiya, Answer Phone 2019 a Truecaller. Na druhej strane, ak máte telefón so systémom Android, oplatí sa používať aplikáciu Google Phone. Má spamový filter, ktorý môžete aktivovať tak, že prejdete do nastavení a zapnete identifikáciu spamu a firemných čísel.

Foto: shutterstock/Viktollio

Ako sa nenechať oklamať? Nerobte tieto chyby. Môžu vás stáť veľa peňazí

Ak sa chcete chrániť pred tým, aby ste sa nechali oklamať, je dobré dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby ste sa vyhli problémom.

Neodpovedajte na hovory inak ako s predvoľbou +421.

Vyhnite sa vysloveniu slova „áno“, pretože záznam tohto rozhovoru môže byť opäť použitý napríklad na podvodné konanie voči poskytovateľovi úveru.

Ak si nie ste istí, s kým hovoríte, najlepšie je zájsť do pobočky banky a opýtať sa alebo zavolať na oficiálnu infolinku.

Na žiadosť volajúceho nedávajte príkazy na prevody ani nevyberajte peniaze.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zase vás obťažuje neznáme číslo? Pred zdvihnutím skontrolujte dve veci

Nikdy neodpovedajte na telefonát slovom „Áno“. Táto chyba vás môže stáť veľa

The post Stačí jeden telefonát a peniaze sú preč. Ako skontrolujete neznáme číslo? Takto zistíte, kto vám volá appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj