Skip to content
Menu
Menu

Sťažoval som sa kamarátovi záhradníkovi na žlté golieriky na paradajkách. Odporučil, čo robiť a fungovalo to

Prečítať článok

27.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Kokhanova).

Paradajky vypestované vo vlastnej záhrade chutia oveľa lepšie ako kupované. Preto sa väčšina záhradkárov o svoje sadenice stará už od skorej jari. Niekedy sa veci nevyvíjajú tak, ako by mali, a plody sa vyfarbujú nerovnomerne. Prečo majú paradajky žltý golierik?

Červená paradajka zdola, zatiaľ čo vrch zostáva zelenkavý alebo žltý?
Foto: shutterstock/Natalia Kokhanova

Strapec je horná časť paradajky, z ktorej vychádza zelená stopka. Ak sa v plodine vyskytnú nejaké problémy, práve tu môžete vidieť alarmujúce signály. Červená paradajka zdola, zatiaľ čo vrch zostáva zelenkavý alebo žltý? Zistite, čo to môže znamenať a ako zlepšiť situáciu rastliny.

Prečo majú paradajky žltý golierik? Dôvodov môže byť niekoľko

Keď si všimnete zmenu farby na paradajkách, musíte čo najskôr zistiť, kde vznikol problém počas pestovania. Len tak budete môcť účinne reagovať a pomôcť plodom dozrieť. Jednou z hlavných príčin žltých golierikov môže byť nedostatok draslíka a horčíka. Keď pôda nemá dostatok týchto prvkov, paradajky prestávajú dozrievať. Ďalšou častou príčinou je vodný stres, ktorému je rastlina vystavená. K nemu dochádza, keď jej poskytujete príliš málo vody alebo ju zalievate nesprávnym spôsobom.

Ďalším dôvodom zmeny farby ovocia môže byť tepelný šok. Dlhodobo vysoké teploty a plné slnko spôsobujú prehriatie plodov a následne problémy s dozrievaním. Žlté golieriky môžu byť tiež dôsledkom napadnutia škodcami alebo hubovými chorobami. Oslabená rastlina brzdí svoj rast a následne aj dozrievanie plodov.

Jednou z príčin vzniku žltých golierikov je aj vodný stres.
Foto: shutterstock/vertinio

Čo môžete urobiť, aby ste zabránili žltnutiu paradajok? Keď poznáte príčinu, môžete ju ľahko odstrániť

Aby sa paradajkám vrátil ich plný potenciál, musíte odstrániť faktory, ktoré im škodia. Vďaka správnej starostlivosti budú rýchlo dozrievať a vy si budete môcť vychutnať chutnú úrodu. Čo je dôležité počas plodenia?

Pravidelné zavlažovanie. Najdôležitejšie je udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú. Paradajky zalievajte skoro ráno alebo neskoro večer, aby sa voda spod kríkov príliš rýchlo neodparovala. Nedovoľte, aby sa pôda preliala alebo vyschla.

Hnojivo. Aby rastlina dostala potrebné makro- a mikroprvky (najmä dusík), je dôležité dodať jej správne živiny. Hodnotné hnojivo si môžete pripraviť doma z banánových šupiek alebo čerstvých kvasníc.

Ochrana pred slnkom. Ak vaše paradajky rastú na silnom slnečnom mieste, poskytnite im trochu tieňa. Môžete to urobiť pomocou špeciálnej siete, ktorá je k dispozícii v záhradkárskych obchodoch.

Ochrana proti chorobám a škodcom. Ak sa vyskytne niektorý z problémov, použite vhodné opatrenia na ochranu rastliny.

V prípade, že paradajky rastú na silnom slnečnom mieste, zakryte ich špeciálnou sieťou.
Foto: shutterstock/Pakhomova Olena

TIP! Keď si všimnete škodcov na paradajkách, pripravte si domáci postrek. Do mixéra vložte stredne veľkú cibuľu, 6-7 strúčikov cesnaku a zalejte trochou vody. Rozmixujte a prelejte do veľkej nádoby. Kašu zalejte litrom vody, dôkladne premiešajte a nechajte na tmavom mieste 24 hodín. Po uplynutí tejto doby odvar preceďte a nalejte ho do fľaše s rozprašovačom. Dôkladne postriekajte všetky miesta, kde ste spozorovali škodcov. Opakujte každých 8-10 dní.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Paradajky zalejte vodou a postriekajte. Vošky okamžite zmiznú

Nalejte do hrnca, zalejte vodou a odstavte. Tento prostriedok proti plesni zemiakovej bude pôsobiť ako antibiotikum

The post Sťažoval som sa kamarátovi záhradníkovi na žlté golieriky na paradajkách. Odporučil, čo robiť a fungovalo to appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj