Skip to content
Menu
Menu

Strihanie ruží v lete. Čo možno urobiť, aby ruže kvitli až do neskorej jesene?

Prečítať článok

27.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kabar).

Ruže si vyžadujú určitú pozornosť a starostlivosť, ale toto úsilie sa určite vyplatí. Na oplátku sa vám odvďačia sviežim kvitnutím, ktoré do vašej záhrady prinesie jedinečný pôvab, očarujúcu vôňu a romantickú atmosféru. Pri pestovaní kríkov je strihanie kľúčovým opatrením údržby, ktoré má veľký vplyv na ich rast a kvitnutie. Je to nevyhnutné nielen na jar, ale aj v lete. Zistite, ako strihať ruže, aby kvitli až do neskorej jesene.

Niektoré druhy ruží je potrebné strihať aj v lete. Vďaka tomu budú kvitnúť až do mrazov.
Foto: shutterstock/Kabar

Prečo je potrebné ruže strihať?

Rôzne odrody ruží sa okrem iného líšia výškou, habitusom, tvarom a farbou kvetov. Zo spoločných znakov stojí za zmienku, že všetky druhy (vrátane veľkokvetých, záhonových alebo popínavých) si vyžadujú strihanie. Tento postup vám umožňuje udržať rastliny v požadovanom tvare. Vďaka tomu môžete odstrániť odumreté a choré výhonky a kvety, čo má pozitívny vplyv na rast kríkov, ako aj na ich bohaté kvitnutie. Ak sa strihanie ruží vykonáva správne, rozhoduje o veľkosti a počte kvetov. Tým sa zabezpečí, že vaše kríky budú kvitnúť dlho a bujne, pričom zaujmú svojím dekoratívnym vzhľadom a množstvom kvetov.

Prečo je potrebné ruže strihať? Rez je veľmi dôležitý aj pre zdravie kríkov – nielenže udržiava rastliny v dobrej kondícii, ale zvyšuje aj ich odolnosť voči chorobám a škodcom tým, že umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu medzi vetvami a listami. Na druhej strane, ak sa zanedbá, prispieva k prerastaniu výhonkov, čo vedie k ich oslabeniu a dokonca k nekvitnutiu.

Spôsob letného strihania ruží závisí od zvolenej odrody.
Foto: shutterstock/OlgaPonomarenko

Strihanie ruží v lete – ako na to?

Najlepší čas na rez ruží je na jar, zvyčajne od polovice marca do polovice apríla. Nie každý však vie, že niektoré druhy ruží je potrebné strihať aj v lete. Nie je taký silný ako jarný rez, pretože spočíva v odstraňovaní odkvitnutých kvetov. Letné strihanie ruží stimuluje rastliny k ďalšiemu kvitnutiu tým, že podporuje tvorbu kvetných pukov. Okrem toho toto ošetrenie zlepšuje tvar a vzhľad kríkov v záhrade. Treba však pamätať na to, že spôsob letného strihania kríkov závisí od zvolenej odrody.

Napríklad pri strihaní veľkokvetých a popínavých ruží, ktoré opakovane kvitnú, sa odstránia kvety spolu s časťou výhonku a dvoma alebo tromi listami. Týmto spôsobom sa rastliny povzbudia k opakovanému kvitnutiu v neskoršej časti sezóny. Na druhej strane, popínavé odrody, ktoré kvitnú len raz za sezónu, by sa mali skrátiť na 10 až 20 cm nad zemou. Podobné zaobchádzanie vyžadujú aj miniatúrne odrody. V prípade mnohokvetých alebo záhonových ruží odstraňujte počas leta len kvety (bez stoniek).

Existujú aj druhy ruží, ktoré si nevyžadujú letný rez. Pôdopokryvné druhy dokonale kvitnú bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti. Nič vám však nebráni v tom, aby ste rastliny jemne prestrihali a upravili ich tvar. V lete by ste nemali zabudnúť ani na sanitárny rez, ktorý spočíva v tom, že sa zbavíte suchých, chorých, zlomených a poškodených výhonkov. Ak sú kríky príliš husté, je dobré odstrániť slabé a tenké konáre, ktoré sa navzájom krížia. Rez ruží v lete pomôže udržať kríky v dobrej kondícii a udrží ich kvitnúce až do mrazov.

Nie všetky druhy ruží sa v lete strihajú.
Foto: shutterstock/New Africa

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chcete, aby vaše ruže kvitli až do neskorej jesene? Držte sa tohto jednoduchého pravidla

Nevyhadzujte banánovú šupku a „nakŕmte“ ňou ruže vo svojej záhrade

The post Strihanie ruží v lete. Čo možno urobiť, aby ruže kvitli až do neskorej jesene? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj