Skip to content
Menu
Menu

„Strom peňazí“ chradne a korene hnijú? Toto je spôsob, ako ho môžete zachrániť. Všetko, čo potrebujete, je domáci odvar

Prečítať článok

7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/rigsbyphoto).

Pachira aquatica sa niekedy označuje ako strom šťastia a peňazí. V lete, keď sú za oknom aj v dome vysoké teploty, je ľahké prehnať starostlivosť a zalievanie. Výsledkom je chradnúca rastlina a hnijúce korene. Ako vyzerá premokrená pachira a ako ju zachrániť?

Ako vyzerá premokrená pachira a ako ju zachrániť?
Foto: shutterstock/rigsbyphoto

Pachira aquatica je tropická rastlina, ktorá sa vo voľnej prírode vyskytuje v Strednej Amerike. Tam dorastá do výšky až 20 m. Hoci rastie v mokradiach a pozdĺž riek v tropických lesoch, pri domácom pestovaní jej prebytok vody rozhodne nerobí dobre, rovnako ako vzdušné sucho. Ako pachiru zalievať?

Ako zavlažovať pachiru a čo sa jej nepáči? Dávajte pozor, aby ste to nepreháňali

Pachira rozhodne uprednostňuje hojnejšie, ale menej časté zavlažovanie. V lete, keď je za oknom horúco, to robte raz za niekoľko dní, ale až keď vrchná vrstva substrátu vyschne a v hĺbke je ešte mierne vlhká. Pachiru môžete zalievať aj ako orchideu, teda ponorením kvetináča do misky s vodou asi na 10 až 15 minút. Pachira nemá rada suchý vzduch, preto ju môžete postriekať alebo do jej blízkosti umiestniť tanierik s keramzitom a vodou či zvlhčovač vzduchu.

Ako vyzerá preliata pachira? Listy zožltnú a opadajú, ale to nie je jediný znak

Hoci je pachira tropická rastlina, topenie vo vode jej zjavne neprospieva. Ako vyzerá premokrená pachira? Najnápadnejšie príznaky sa objavujú na listoch. Keď začnú korene hniť, prestanú prijímať vodu a živiny. Listy žltnú a na okrajoch sa objavujú hnedé škvrny. Nakoniec sa začnú krútiť a opadávať a pachira chradne. Oslabená sa stáva náchylnou na napadnutie škodcami a hubovými chorobami.

Pachira uprednostňuje na pestovanie priestory vlhké, slnečné, znesie však aj rozptýlené svetlo.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Ako zachrániť premokrenú pachiru? Reagujte čo najskôr

Premokrenú pachiru je možné zachrániť, kľúčom k úspechu je však rýchla reakcia. Čím skôr začnete konať, tým je väčšia pravdepodobnosť, že korene úplne nezhnijú. Zaplavenú rastlinu bez známok infekcie vyberte z kvetináča a nechajte pôdu vyschnúť na vzduchu. Po niekoľkých hodinách ju vložte späť do kvetináča. Keď je čas na zalievanie, použite cesnakový odvar. Jednoducho zalejte 2 – 3 strúčiky 2 šálkami vriacej vody a odložte na niekoľko hodín.

Ak je problém už vážny, po vybratí z nádoby okamžite ucítite charakteristický vlhký a zatuchnutý zápach. V tejto situácii bude potrebné nielen presadiť. Odstráňte uschnuté listy a vyberte pachiru z kvetináča. Urobte to opatrne, aby ste nespôsobili ešte väčšie škody. Očistite korene od vlhkej zeminy a prezrite si ich. Odumreté, suché, zhnité a slizké odstráňte sterilným a ostrým nástrojom. Zvyšné opláchnite a odložte pachiru bokom, aby sa rany mohli zahojiť. Po niekoľkých hodinách ju presaďte do čerstvej pôdy a zalejte trochou cesnakového odvaru, ktorý pomôže v boji proti infekcii. Preliata rastlina je vystresovaná, preto môže spočiatku reagovať zhadzovaním listov a zhoršením stavu. Dajte jej však čas na zotavenie a dbajte na to, aby sa podobné chyby neopakovali.

Pachira nemá rada suchý vzduch, preto ju môžete postriekať.
Foto: shutterstock/Toyakisphoto

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy presádzať rastliny v kvetináčoch? Nepremeškajte tento strategický moment!

Tieto rastliny umiestnite na parapet. Fungujú lepšie ako kúpele. Upokojujú stres a uľahčujú zaspávanie

The post „Strom peňazí“ chradne a korene hnijú? Toto je spôsob, ako ho môžete zachrániť. Všetko, čo potrebujete, je domáci odvar appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj